Občane, plať! Zrušení platby za státní pojištěnce je hazard, říkají pro EZ odbory

Ministři za hnutí ANO chystají změny. Nejdříve začali nejasně hovořit o potřebě škrtů, nově uvažují o zrušení státních plateb za pojištěnce, kteří neplatí odvody na zdravotní pojištění nebo nejsou sami plátci zdravotního pojištění. Podle odborů se jedná o velmi nebezpečné myšlenky.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Daně, ilustrační foto
doporučujeme

Úvahy o zrušení příspěvku na zdravotní pojištění pro tzv. státní pojištěnce se nikde nesetkaly s pochopením. Hnutí ANO totiž plánuje změny ve výběru daní z příjmů a chce zrušit superhrubou daň. Program vládní strany zahrnující snižování daní a zároveň zvyšování mandatorních výdajů státu (důchody, dávky, platy státním zaměstnancům...) si poněkud výrazně odporuje. Výpadek daňových příjmů po zrušení superhrubé mzdy by partaj ráda kompenzovala zrušením plateb za státní pojištěnce.

Kdo by pak zaplatil zdravotní péči seniorům, dětem, matkám na mateřské dovolené, nezaměstnaným, studentům apod.? Ministryně financí plánovala, že by se zvýšily odvody na zdravotní pojištění zaměstnanců. Na oko by klesly daně, ale v praxi by z výplaty nikomu nezůstalo více peněz. 

"Řešíme to interně, není to k zveřejňování. Je to v rámci našich snah naplnit naše přísliby snižovat daně," uvedl premiér Babiš po středečním jednání vlády. "Je to v rovině úvah," neprozradil nic konkrétnějšího Babiš. ANO tak návrh, který by mohl mít ambice být největší daňovou revolucí v historii samostatné České republiky, tají.  Neprůhlednost politiky žádní opoziční politici neocenili, o čemž jsme psali.

Odborový svaz před podobnými nepromyšlenými návrhy důsledně varuje. "Podle ČMKOS tento záměr vážně ohrožuje stabilitu a udržitelnost veřejných financí do budoucna. Je zřejmé, že autoři záměru si nejsou vědomi všech dopadů a následků v celém sociálním a daňovém systému.
Tento hazardní nápad je založen na logice stát nic, státních pojištěnců se zbaví a ty občane to zaplať," uvedla pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jana Kašpárová.

V současnosti na přibližně 6 miliónů pojištěnců jímž platí zdravotní pojištění stát připadá 4 milióny zaměstnanců. Státní příspěvky jsou však tak nízké, že tvoří jen pětinu celkového objemu peněz vybraném na zdravotním pojištění. Z logiky věci tak vyplývá, že situace si žádá spíše opačný postup. Odvody z platů a mezd na zdravotní pojištění by se měly snížit a platby za státní pojištěnce zvýšit.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna zůstává v ČSSD. Na vyloučení se nenašlo dost hlasů

20.09.2019 17:50 Poslanec Jaroslav Foldyna i šéf krajské ústecké ČSSD Miroslav Andrt dnes přestáli hlasování o…

Ostrá dohra Jílkové: Foldyna jen kroutí hlavou. Tohle by prý měli pouštět…

20.09.2019 17:25 Aktualizováno Diskuzní pořad české televize Máte slovo dlouhodobě vyvolává velmi ostré reakce. někteří volají po…

Šik proti Zemanovi? Fiala navrhl schůzku opozičních stran, vyjma SPD

20.09.2019 17:20 Aktualizováno Předseda ODS Petr Fiala navrhl šéfům ostatních opozičních stran s výjimkou SPD schůzku před úterním…

Zemana vyřeší příroda, doufá europoslanec. Ovčáček vypálil do protiútoku

20.09.2019 16:11 Prezident Miloš Zeman na sebe strhl pozornost slovy o případném udělení abolice premiéru Andreji…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama