Hrušínský kritizuje Zemana: K výročí okupace nebo Palacha je ticho. Ale když jde o Soukupa...

Herec a šéf Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský se pravidelně vyjadřuje k politické situaci v české republice v médiích i na sociálních sítích. Právě zde okomentoval nejen účast místopředsedkyně ODS Alexandry Udženije na oslavě narozenin Jaromira Soukupa, ale i chování politiků obecně.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Jan Hrušínský
doporučujeme

„Padouch nebo hrdina, všichni jedna rodina,“ cituje Hrušínský v souvislosti s aktuální politickou situací legendární hlášku z filmu Limonádový Joe. „Všimli jste si, jak často nás naši politici překvapují? Jak snadno nás opouštějí pro svoje soukromé zájmy? Jak v práci předstírají zásadové postoje, aby se jim (nebo možná nám - voličům) večer na mejdanu s partou rusofilů vysmáli? A my se divíme?“ uvedl herec v narážce na účast první místopředsedkyně ODS Alexandry Udženije na oslavě mediálního podnikatele Jaromíra Soukupa.

Kritizuje ale i prezidenta Miloše Zemana, který na stejné oslavě pronesl projev, jež se vzápětí objevil na oficiálních stránkách Hradu. „Na oficiálním webu Pražského hradu, respektive Prezidenta ČR není nic k výročí únorového puče, k výročí upálení Jana Palacha nebo výročí sovětské okupace. Zato si můžete přečíst “Mirku, koukej mi přinést víno”... Ještě se divíme?“ táže se Hrušínský, které ke svém,u komentáři přidal nejen fotku ze Soukupovy oslavy, ale i ze setkání Zemana s ruským prezidentem Vladimirem Putinem či „polibku smrti“ - tedy snímku, jak Alexander Dubček půl roku před okupací vřele vítá sovětskou delegaci vedenou Leonidem Brežněvem.

„Pamatujete na nesmiřitelnou volební mobilizaci pravice proti levici, aby hned po volbách nesmiřitelní uzavřeli opoziční přátelství? Zřejmě na věčné časy. A co tohle? Jsme s vámi, buďte s námi! My s nimi byli. Zatímco oni v Moskvě podepisovali, že nejsou s námi. Ještě dlouho po jejich návratu jsme nic nevěděli a oni se nechali oslavovat jako hrdinové. Nedivme se. Oni byli komunisti! Co mobilizace proti Hitlerovi? Znáte? Nadšení našich otců a dědečků bránit vlast a vzápětí nešťastná kapitulace a vydání pevností i území bez boje? A co únor 1948?! A my se tu divíme chování místopředsedkyně strany, která se tolik snaží být pro všechny... Jsem zvědav, jak se jí to povede. Jsem zvědav, kdy už budou naši politici opravdu s námi,“ dodal zostra principál Divadla Na Jezerce.

Na jeho slova zareagoval i senátor Václav Láska. „Je to těžké. Nedávno jsem veřejně odmítnul žádost poslance SPD o schůzky. Protože já se s takovými lidmi scházet prostě nechci. Neudělám nic, čím bych legitimizoval jejich konání, názory, vlastně i existenci. A dostal jsem z části naloženo, že polarizuju společnost a neumím si zachovat nadhled. Že mluvit se má s každým... Ale politika je i o gestech a o principech. A ta musí být souladná s proklamovanými hesly i činy. Jinak to nebude fungovat. Jinak si důvěru lidí nezískáme,“ posteskl si senátor.

S tím Hrušínský souhlasí. „Nikdo přece nemá právo Vás nutit jednat s lumpy, kolaboranty nebo podvodníky. Pamatujete na porevoluční zásadu V. Havla “S komunisty se nemluví”? Tu porušil až prezident Klaus, když je začal zvát na Hrad..“ připomněl.

Loading...
Vstupte do diskuze (28)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Abolice? Ovčáček vysvětlil, co má prezident Zeman v plánu

21.09.2019 09:12 Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se rozhodl vysvětlit, proč prezident Miloš Zeman v televizním vysílání…

Zemana vyřeší příroda, doufá europoslanec. Ovčáček vypálil do protiútoku

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na sebe strhl pozornost slovy o případném udělení abolice premiéru Andreji…

Ostrá dohra Jílkové: Foldyna jen kroutí hlavou. Tohle by prý měli pouštět…

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Diskuzní pořad české televize Máte slovo dlouhodobě vyvolává velmi ostré reakce. někteří volají po…

Foldyna zůstává v ČSSD. Na vyloučení se nenašlo dost hlasů

20.09.2019 17:50 Poslanec Jaroslav Foldyna i šéf krajské ústecké ČSSD Miroslav Andrt dnes přestáli hlasování o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama