Vládní škrty? Je naplánováno důležité jednání, Hamáček odmítá "desetiprocentní decimaci"

Příští týden se uskuteční schůzky ministrů s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO), měli by řešit úspory jednotlivých resortů. Novinářům to při příchodu na jednání vlády řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Schillerová už dříve vyzvala ministry při debatě o rozpočtu pro rok 2020 k hledání úspor a navrhla snížit počet státních zaměstnanců o deset procent.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jan Hamáček (ČSSD)
doporučujeme

"Příští týden budou schůzky s panem premiérem, s paní ministryní financí. Tam si myslím, že se budeme zpovídat z těch prvních nálezů," řekl Brabec. Poznamenal, že nějaké nějaké úspory už našel, konkrétní být ale nechtěl.

Brabec si neumí představit, že by se počet úředníků snížil o deset procent plošně. "U nás to není jen ministerstvo, ale i resortní organizace typu České inspekce životního prostředí, České geologické služby, Českého hydrometeorologického ústavu a dalších. Na mě ta úspora vychází zhruba na 350 lidí, to není málo," doplnil.

Podle Brabce jeho resort v posledních letech "nenabubřel". "My máme o 1000 lidí méně v resortu, než jsme měli ještě před několika lety. Takže to není tak, že bychom napřed nabrali 1000 lidí a pak jich s velkou slávou 400 ubrali nazpátek," dodal.

Vedení ministerstva vnitra dnes probíralo materiál, který možnosti úspor naznačuje, řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Nechal jsem si zkontrolovat nárůsty státních zaměstnanců a pokud nám je někde vyčítáno, že za posledních pět let narostli zaměstnanci státu o 40.000, tak 31.000 z nich jsou učitelé a nepedagogičtí pracovníci. Těžko budeme trend otáčet a propouštět učitele nebo školníky," doplnil. Uvedl také, že tuší, že i Schillerová už ví, že není možná "desetiprocentní decimace". Cestou je podle něj například slučování oddělení nebo redukce počtu představených.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že loni například na IT jeho resort ušetřil desítky milionů korun. "Škrtli jsme v tomto roce 54 volných míst a jsme připraveni případně k nějakým podobným úsporám, ale je otázka, jestli mohou být tak velké třeba na mém resortu, protože ministerstvo je relativně malé, rozpočet není nějaký velký," poznamenal. Zopakoval také, že provozní výdaje ministerstva činí pouze sedm procent.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) řekla, že jedním z prvních rozhodnutí po nástupu do funkce bylo zrušení Fondu dalšího vzdělávání. "To bylo 650 úředníků, ten by měl být kompletně v likvidaci k 30. červnu tohoto roku. Z těch 650 míst si převedeme na MPSV necelých 50," uvedla. Ke konci roku se také snížil počet lidí ve vedení resortu. Dnes bylo jednání o revizi dávek na bydlení, Maláčová očekává úspory v řádu stovek milionů. Podle ministryně nebyla dostatečně vysvětlena požadovaná kvóta desetiprocentního snížení počtu úředníků. Jednat o tom koalice bude na radě 18. března, upřesnil po jednání vlády Hamáček.

"V základních věcech máme jasno. Víme, že bychom třeba si i poradili v resortu s deseti procenty zaměstnanců. Na druhé straně ale jsme daleko od toho, abychom taková ta velká očekávání plnili. Především, co se týče investic," řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Ministerstvo kultury nemá podle Antonína Staňka (ČSSD) zatím analýzy hotové.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi se obírají na důchodech? Babiš chystá zásadní změny

17.02.2020 22:02 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš se na sociální síti opět věnoval novinkám, které přinesl uplynulý týden.…

Milion chvilek pod palbou kritiky. Měl mé sympatie, ale teď udělal chybu,…

17.02.2020 21:34 Aktualizováno Bývalý ministr zahraničí a analytik Alexandr Vondra se vymezil proti spolku Milion chvilek. Ačkoliv…

Poslanci dostali varování z amerického velvyslanectví. Jde o digitální daň

17.02.2020 20:56 Americký velvyslanec v Česku Stephen King zaslal členům rozpočtového výboru české Poslanecké…

Manžel hejtmanky dál jezdí jejím služebním autem? Jermanová se ohradila

17.02.2020 17:21 Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) má podle serveru SeznamZprávy.cz…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama