Vlajku na podporu Tibetu vyvěsí 748 měst a obcí, letos zavlaje i v Praze

Vlajku na podporu Tibetu letos vyvěsí nejméně 748 obcí, měst, městských částí nebo krajů a několik desítek škol. ČTK to sdělil spolek Lungta, který akci pořádá. Úřady, školy či instituce tibetskou vlajku vyvěšují 10. března jako symbolické připomenutí protičínského povstání v roce 1959, při kterém zemřelo nejméně 80.000 Tibeťanů. Akce na podporu Tibetu se budou konat v Česku po celý březen.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Poprvé se k akci připojí například obce Bernartice, Sloup v Čechách nebo Hamry. Letos se naopak nepřipojí města Železná Ruda, Velké Meziříčí nebo Mohelnice, kde v loňském roce tibetská vlajka vlála. Loni vlajku vyvěsilo 737 obcí a měst.

Tibetská vlajka bude letos vlát i na budově pražského magistrátu, a to od 8. do 11. března. Město v uplynulém volebním období pod vedením bývalé primátorky Adriany Krnáčové (ANO) vlajku nevyvěšovalo. V Praze se také před čínským velvyslanectvím uskuteční v neděli 10. března happening Hlas pro Tibet. Spolek Lungta ho k 60. výročí povstání pořádá ve spolupráci s Amnesty International a Češi Tibet podporují.

Dnes večer předseda tibetské exilové vlády Lozang Sanggjä jako hlavní řečník akce v Knihovně Václava Havla poděkuje za podporu České republiky Tibetu. Podle něj den tibetského povstání symbolizuje nezlomnost tibetského lidu i útlak ze strany čínské vlády. "Účastí na této kampani jste se postavili za mír, pravdu, a spravedlnost," uvedl Sanggjä k akci Vlajka pro Tibet v ČR.

Další akcí, která se váže k podpoře Tibetu, bude v pátek 8. března odpoledne zahájení výstavy Tibet očima českých dětí v Kampusu Hybernská.

Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996.

Čínská armáda obsadila Tibet v roce 1950. Peking trvá na tom, že Tibet je historicky nedílnou součástí čínského území. Tvrdí, že jeho vláda této oblasti přinesla prosperitu a stabilitu a odmítá obvinění tibetských exulantů a ochránců lidských práv z represe. O devět let poději vypuklo povstání. Čínská armáda ale proti povstalcům tvrdě zakročila, přičemž zásah nepřežilo 87.000 Tibeťanů. Duchovní vůdce dalajlama následně uprchl do indického exilu.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

2. světovou válku rozpoutal i Sovětský svaz? KSČM rozhořčilo usnesení…

14.12.2019 22:58 Aktualizováno KSČM odsoudila usnesení Evropského parlamentu o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy. Jde…

Kolik žije v Česku cizinců ze států mimo EU? Chystá se nová koncepce…

14.12.2019 17:11 Aktualizováno Ke konci srpna letošního roku pobývalo v Česku legálně 341.496 cizinců z tzv. třetích zemí, tedy ze…

Babiš nikdy neodstoupí? Lže, mlží, je jako dítě... Úterní demonstrace má…

14.12.2019 14:41 Aktualizováno Na Václavském náměstí v Praze se v úterý sešly desítky tisíc lidí, kteří opět žádali demisi Andreje…

Návrat exministra Ludvíka? ČSSD ho posílá do boje o Senát

14.12.2019 09:27 ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama