TOP 09 se vložila do zdravotního pojištění. Chce snížit odvody a zvýšit platby státu

Opoziční TOP 09 navrhne snížení zdravotního pojištění zaměstnancům a živnostníkům o tři procentní body, stát by naopak měl na své pojištěnce odvádět více než dosud, minimálně 1805 korun. Návrhem TOP 09 reaguje na diskusi uvnitř vládního hnutí ANO ohledně změn v daňové zátěži zaměstnanců, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v ní zatím neuspěla s návrhem, aby na státní pojištěnce odváděli pojistné zaměstnanci a zaměstnavatelé výměnou za zrušení superhrubé mzdy.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Miroslav Kalousek, šéf poslanců TOP 09

Součástí změny připravované TOP 09 jsou i pravidelné valorizace plateb státu za jeho pojištěnce, tedy nezaměstnané, děti či důchodce. Návrh novinářům dnes představil poslanec Vlastimil Válek spolu s exministrem financí, nynějším šéfem klubu TOP 09 Miroslavem Kalouskem.

Současný systém veřejného zdravotního pojištění považuje TOP 09 za nespravedlivý, zaměstnanec s průměrným platem odvádí spolu se zaměstnavatelem 4500, živnostník 2208 korun bez ohledu na výdělek. Platba státu nyní činí 1018 korun měsíčně. Snížení sazby pro zaměstnance a živnostníky by znamenalo zvýšení čistých mezd.

K tomu, proč takové změny nezavedla TOP 09 za své vládní éry, řekl Kalousek, že jeho strana tehdy prosazovala jiný systém financování zdravotnictví. I nyní chce, aby stát definoval rozsah a dostupnost péče hrazené ze zdravotního pojištění a nabídl možnost připojištění na základě definovaných standardů.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Gerloch ústavním soudcem nebude, Senát ho odmítl. Ovčáček skřípe zuby

20.03.2019 22:11 Aktualizováno Prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch nebude ústavním soudcem. Senátoři dnes jeho kandidaturu v…

Topolánek zuří: Ze Zemana je mi na blití

20.03.2019 22:11 Aktualizováno Expremiér Mirek Topolánek už sice vysokou politiku opustil, přesto ji dál sleduje a glosuje.…

Vyzvěte Čínu k dodržování lidských práv, vyzval Senát vládu

20.03.2019 22:09 Senátoři žádají český kabinet, aby vyzval čínskou vládu k zastavení pronásledování občanů kvůli…

Babiš kritizuje Británii za brexit. Počítá škody pro Česko

20.03.2019 21:56 Brexit je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) hlavně pro Česko velkou škodou. Velká Británie, jež…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama