TOP 09 se vložila do zdravotního pojištění. Chce snížit odvody a zvýšit platby státu

Opoziční TOP 09 navrhne snížení zdravotního pojištění zaměstnancům a živnostníkům o tři procentní body, stát by naopak měl na své pojištěnce odvádět více než dosud, minimálně 1805 korun. Návrhem TOP 09 reaguje na diskusi uvnitř vládního hnutí ANO ohledně změn v daňové zátěži zaměstnanců, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v ní zatím neuspěla s návrhem, aby na státní pojištěnce odváděli pojistné zaměstnanci a zaměstnavatelé výměnou za zrušení superhrubé mzdy.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Miroslav Kalousek, šéf poslanců TOP 09
doporučujeme

Součástí změny připravované TOP 09 jsou i pravidelné valorizace plateb státu za jeho pojištěnce, tedy nezaměstnané, děti či důchodce. Návrh novinářům dnes představil poslanec Vlastimil Válek spolu s exministrem financí, nynějším šéfem klubu TOP 09 Miroslavem Kalouskem.

Současný systém veřejného zdravotního pojištění považuje TOP 09 za nespravedlivý, zaměstnanec s průměrným platem odvádí spolu se zaměstnavatelem 4500, živnostník 2208 korun bez ohledu na výdělek. Platba státu nyní činí 1018 korun měsíčně. Snížení sazby pro zaměstnance a živnostníky by znamenalo zvýšení čistých mezd.

K tomu, proč takové změny nezavedla TOP 09 za své vládní éry, řekl Kalousek, že jeho strana tehdy prosazovala jiný systém financování zdravotnictví. I nyní chce, aby stát definoval rozsah a dostupnost péče hrazené ze zdravotního pojištění a nabídl možnost připojištění na základě definovaných standardů.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaorálek hrozí demisí: Nebyl bych ve vládě odpovědné za abolici Babiše

22.09.2019 21:33 Aktualizováno Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) by nezůstal ve vládě, která by byla spoluodpovědná za…

Přijmout abolici? Babiš se ohradil: Takové úvahy jen podněcují napětí

22.09.2019 19:20 Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého…

Německá cesta není pro ČR. Chceme si sami určit energetický mix, řekl…

22.09.2019 14:33 Česká republika by měla mít možnost si sama určovat podobu svého energetického mixu a jaderná…

Vládní čtvrť? U Moravce bylo dusno, Zaorálek ztrhal Babišův "skandální…

22.09.2019 14:15 Aktualizováno Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítá plán premiéra Andreje Babiše (ANO) na vybudování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama