Trafiky pro poslance ODS? U soudu vypovídal okamurovec Fiala

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes pokračoval v projednávání kauzy tzv. trafik pro poslance ODS. Vyslechl tři svědky, bývalého ředitele Českých drah (ČD) Petra Žaludu, bývalého poslance za ODS a nynějšího místopředsedu SPD Radima Fialu a Richarda Chvojku, který dříve pracoval na pražském letišti ve funkci výkonného ředitele. Poslední předvolaný svědek, generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, se z jednání omluvil.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Radim Fiala, SPD
doporučujeme

V kauze, který v roce 2013 přispěla k pádu vlády, čelí kromě expremiéra Petra Nečase (ODS) obžalobě z podplácení také jeho žena Jana (dříve Nagyová) a někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček.

Státní zástupce tvrdí, že v roce 2012 přislíbili poslancům Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček, s nímž nesouhlasili. Poté, co byl balíček schválen, se Šnajdr stal předsedou dozorčí rady Čepra a Fuksa členem představenstva Českého Aeroholdingu.

Chvojka dnes soudu řekl, že byl během léta nebo podzimu informován o tom, že má Fuksa do představenstva Aeroholdingu nastoupit. Když se ptal, koho nahradí, bylo mu prý řečeno, že pro něj zřejmě vznikne nové, šesté místo. Fuksovi pak po nástupu byla podřazena právě Chvojkova agenda, která souvisela s nákupy pozemků v okolí letiště.

Tehdejší předseda představenstva Českého Aeroholdingu Miroslav Dvořák Chvojkovi údajně řekl, aby s Fuksou neřešil důležité věci, protože nevěděl, "komu reportuje". "Bylo řečeno, že mu dávají tu sekci jenom proto, aby nějakou agendu měl," řekl také Chvojka soudu.

Fiala popsal, jak měl s Nečasem kvůli daňovému balíčku spory, které vyvrcholily jeho odchodem s ODS. Uvedl, že mu nikdy nebyla nabídnuta funkce za to, že by změnil názor. "Nikdy mě nikdo neoslovil," řekl. Neví prý ani o tom, že by někdo z obžalovaných vedl separátní jednání se Šnajdrem, Tluchořem nebo Fuksou. "Bylo pro mě překvapení, že rezignovali," doplnil Fiala.

Exředitel ČD Žaluda uvedl, že Bočka znal jako kolegu, s Nečasovými komunikoval ohledně pracovních záležitostí. Na to, kdo bude zvolen do dozorčí rady drah, podle svých slov vliv neměl. Hlavní líčení bude pokračovat v dubnu, kdy by měl soud vyslechnout další svědky.

Obžalovaní vinu odmítají. Nečas už dříve uvedl, že nikomu nic nenabízel, pouze se v době stranického volebního kongresu snažil vyřešit rozkol v ODS. Obžaloba je podle něj vykonstruovaná a nepravdivá. Příslib trafik u soudu v minulosti popřela také zmíněná trojice poslanců.

Nečasovi a Bočkovi hrozí v případě prokázání viny až šest let vězení. Nečasové až osm, protože je obžalována také z krácení daní u luxusních darů, které dostávala v době, kdy zastávala funkci šéfky premiérova kabinetu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ředitel ČT Dvořák se vyjádřil k volbě členů rady. Co vzkázal poslancům?

27.05.2020 17:50 Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil…

Babiš o plánu EU: Bojí se zadlužení a zpomalení sbližování ekonomik

27.05.2020 17:48 Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje rozpočtový návrh Evropské komise reagující na koronavirovou…

Čeští politici se k rozpočtovým plánům EU staví kladně i kriticky

27.05.2020 17:31 Rozporuplné názory mají na plány Evropské komise (EK) české politické strany. Piráti či TOP 09…

Černý den pro ČT, politický handl. Po volbě nových členů rady zní ostrá…

27.05.2020 17:14 Poslanci ODS považují výsledek dnešní volby členů Rady České televize (ČT) za ohrožení svobody a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy