Sněmovna ocenila Rašínovy zásluhy o národní měnu, neobešlo se to bez hádky

Sněmovna v roce 100. výročí existence koruny ocenila význam prvorepublikového ministra financí Aloise Rašína. Přijala na návrh opoziční ODS slavnostní prohlášení, že Rašín se zasloužil o národní měnu. Předmětem sporu mezi poslanci byla pasáž o důležitosti národní měny.

Přidejte svůj názor

První československý ministr financí Alois Rašín
doporučujeme

"V době stého výročí české národní měny a zároveň v době nedávného výročí úmrtí jejího otce, prvního ministra financí Aloise Rašína, se Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, vědoma si důležitosti národní měny, usnáší na tomto slavnostním prohlášení: Doktor Alois Rašín se zasloužil o národní měnu - českou korunu," uvádí se v dokumentu.

S usnesením souhlasilo 154 ze 172 přítomných poslanců. Nepodpořili jej komunisté s výjimkou Jiřího Valenty a třetina Pirátů, kteří se hlasování zdrželi.

Poslanec za KDU-ČSL Jan Čižinský navrhoval z historického hlediska nahradit v textu prohlášení českou korunu československou korunou. Jeho návrh ale získal jen šest desítek přívrženců mezi poslanci.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek se pozastavil nad tím, aby důraz Sněmovny na důležitost národní měny nebyl vnímán jako signál, že se dolní komora brání přijetí eura jako společné evropské měny a že si přeje českou korunu na věčné časy. Místopředseda poslanců ODS Jan Skopeček ale případnou změnu textu odmítl. Podle něj by to byla "urážka České národní banky, která se stará o stabilitu koruny".

Československá měna byla zavedena v březnu 1919 oddělením od rakousko-uherské měny. Hlavní podíl na měnové odluce, díky níž se česká koruna stala jednou z nejstabilnějších měn na evropském trhu, měl právník, politik a národohospodář Rašín. Jako jedna z vůdčích osobností protihabsburského odboje v Čechách patřil k těm, kdo mají největší zásluhu na vzniku Československa. Zemřel 18. února 1923 po střelném zranění, které utrpěl při atentátu v lednu téhož roku.

Kolkování měny bylo zahájeno v českých zemích 3. března 1919 a na jejím konci 9. března 1919 již existovala československá měna. Na Slovensku kolkování trvalo do 12. března 1919 a na Podkarpatské Rusi se uskutečnilo až v roce 1920.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman jako druhý Hitler? Radní za ODS se za výrok omluvil

22.05.2019 14:52 Aktualizováno Radní Jesenice u Prahy Martin Lang se omluvil za své vyjádření o prezidentu Miloši Zemanovi a vzdal…

Babiš na mě osobně sháněl kompro. Režisér točil dokument o premiérovi,…

22.05.2019 14:21 O režisérovi Vítu Klusákovi se dnes mluví především v souvislosti s dokumentem V síti, kde se…

Ministr Havlíček chce pracovní skupinu pro ArcelorMittal

22.05.2019 13:23 Aktualizováno Stát vytvoří pracovní skupinu pro ocelářství a bude se zabývat změnami ve vlastnictví ocelářské…

Rohlik.cz nebude nabízet chléb z Penamu, příčinou je stomilionová dotace…

22.05.2019 13:17 Internetový prodejce potravin Rohlík.cz přestal nabízet toastový chléb od společnosti Penam z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama