Dohra mejdanu ve Sněmovně: Němcová žádá Vondráčkovu rezignaci. Na jeho místě bych se zastřelil, říká Ženíšek

Zpráva o tom, že předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) uspořádal přímo v sále, kde běžně jednají poslanci, večírek, vyvolala pořádný rozruch. Sám Vondráček na něco nevidí nic špatného, další poslanci to ale vidí jinak.

Přidejte svůj názor 99 komentářů

Radek Vndráček
doporučujeme

Na veřejnosti se objevily fotografie z párty, která se konala přímo v jednacím sále Sněmovny. Vondráček dokonce v botách vyskočil i v botách na předsednický pultík, odkud kolegům zahrál na kytaru.

Pravost fotografií Vondráček potvrdil webu Seznam Zprávy, který o večírku informoval. „Já se k tomu dokonce hrdě hlásím. Jen to tedy není úplně aktuální, v tu dobu jsem ještě nebyl předsedou Poslanecké sněmovny,“ okomentoval večírek Vondráček, který se za své chování nijak nestydí.

Doplnil, že párty se konala v době, kdy byl sál v rekonstrukci a kdy tam proto byly vytrhané koberce. „Tak jsme se domluvili, že bychom tam krátce zahráli. Já myslím, že to tomu sálu jen prospělo, že v Lucerně si zahraje kdekdo a tady zase si tolik lidí možnost zahrát nemá,“ vysvětloval současný předseda Sněmovny, která dodal, že by si ve Sněmovně rád zahrál i v budoucnu.

Jeho chování ostře odsoudila například poslankyně ODS Miroslava němcová. „Zveřejněné fotografie z mejdanu ANO ve Sněmovně jsou projevem neúcty k historickému a památkově chráněnému prostoru, kde se odehrávaly mimořádné události naší historie. Fotografie a následná reakce předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka ilustrují aroganci, zpupnost a nepochopení povinností jednoho z nejvyšších ústavních představitelů naší země. Sněmovna není Lucerna a pořádání mejdanů v jednacím sále je ostudné a neomluvitelné,“ zlobí se Němcová.

„Jako předsedkyně Sněmovny jsem měla možnost navštívit mnoho parlamentů jiných zemí a všude jsou tyto prostory považovány za mimořádné, požívají úcty občanů jako symboly státnosti a zejména historické objekty jsou mimořádně památkově chráněny. Neznám zemi, kde by něco podobného bylo možné. Jedinou možnou reakcí je rezignace předsedy Sněmovny na svou funkci,“ dodala poslankyně ODS:

„Paní @Nemcova_Mirka jménem Poslaneckého klubu @ODScz navrhne zítra na program schůze zařazení mimořádného bodu k neuctivému jednání předsedy PS Radka Vondráčka v historickém sále sněmovny.,“ oznámila posléze mluvčí ODS Jana Havelková.

Podobně důrazně zareagovala i místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Mejdan na předsednickém pultu Poslanecké sněmovny by byl ve většině vyspělých zemí důvodem k odstoupení! U nás se pan Vondráček ani neomluvil, naopak se k tomu poměrně hrdě hlásí a přijde mu to normální. Politická kultura je u nás stále níž a níž, ANO. Nebudeme k tomu mlčet,“ vzkázala.

„Radek Vondráček komentoval své vystoupení na předsednickém pultu jednacího sálu sněmovny takto: „Já se k tomu dokonce hrdě hlásím". Mohl to vůbec myslet vážně? Ale když Babiš tvrdí, že parlament je žvanírna, tak předseda sněmovny si asi může myslet, že je to taky večírkový sál..“ nechápe Vondráčkova slova poslanec ODS Martin Baxa.

„Někomu to možná přijde úsměvné. Mně symbolické pro vládu ANO. Arogance moci. “My můžeme všechno. A ještě se za to nestydíme.” Umíte si tohle představit v jakékoliv civilizované zemi?“ podivuje se poslanec STAN Vít Rakušan.

Loading...
Vstupte do diskuze (99)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schillerová a Vostrá se střetly v televizi. Komunisté trvají na snížení…

16.06.2019 14:42 Aktualizováno Komunisté trvají na snížení schodku státního rozpočtu pro příští rok na 30 miliard korun. V…

Vláda něco tají? Opozice chce ve Sněmovně opět řešit financování…

16.06.2019 14:14 Opozice v čele s ODS chce v úterý ve Sněmovně znovu řešit financování sociálních služeb v krajích.…

Okamura má smůlu? ČSSD bude ve vládě s ANO, dokud to půjde, říká Onderka

16.06.2019 12:27 ČSSD zůstane podle svého statutárního místopředsedy Romana Onderky ve vládní koalici s hnutím ANO,…

Soukup se vzteká na senátora Růžičku, vadí mu Zelený salónek

15.06.2019 21:57 Aktualizováno Senátor Jiří Růžička podpořil připravovanou ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. O svém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama