Až 80 % českých prostitutek jsou samoživitelky! U Jílkové se všichni pohádali kvůli zdanění nejstaršího řemesla

V zemích na západ od nás jsou prostitutky v drtivé většině cizinky na rozdíl od ČR, kde se nejstarším řemeslem živí zejména Češky. Jenom 10-12 % sexuálních pracovnic tvoří cizí státní příslušnice. Měla by se prostituce stát legální činností, která by byla zdaňována? Odpověď na tuto otázku se ve čtvrtek, v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové, pokoušeli Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu České pirátské strany, Jan Bartošek, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL, Džamila Stehlíková, psychiatrička a exministryně pro lidská práva, Radim Uzel, gynekolog a sexuolog, Hana Malinová, ředitelka organizace Rozkoš bez rizika a Igor Salomon, manažer erotického klubu.

Přidejte svůj názor 87 komentářů

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo
doporučujeme

Moderátorka Jílková se zeptala sexuologa Uzla, proč by si neuměl představit, že by prostitutky měly platební terminál, čímž by se evidovaly jejich příjmy, které by byly zdaněné. Ten jí odpověděl, že celý tento byznys je anonymní. "Pokud by byly zveřejněny jakékoliv údaje o těch konzumentech nebo o těch prostitutkách, tak samozřejmě je to proti smyslu celé této akce," vysvětloval Uzel, který zároveň také poukázal na to, že nejstarší řemeslo je především hrnčířství. Taktéž bylo vysvětleno, že prostituce existuje i u šimpanzů, kde ale samec nesmí předat samici banán dříve, než je dokonáno, protože jinak by mu utekla. Stejně to funguje i u lidí. Klient platí až po pohlavním styku. 

Předseda Michálek argumentoval, že ne všechny transakce musí být uskutečňovány elektronicky, načež mu Jílková oponovala, že podle ministryně financí by prostituce spadala pod EET. Výjimkou by byly případy, kdyby klient platil kartou, či na fakturu. To bylo rozporováno tím, že vlny EET může omezit parlament, nebo dokonce ústavní soud. "Když jdete k právníkovi, nebo doktorovi, tak také nemusíte použít EET," vysvětloval Michálek. Dále se diskutovalo o zkušenostech z okolních zemí. Například podle zkušenosti z Maďarska by zdanění prostituce mohlo přinést do státního rozpočtu jednu miliardu korun. Podle Michálka by prostitutky neměly být evidovány jako živnostníci, nýbrž jako svobodné povolání - spisovatelé, herci atd.

Předseda Bartošek řekl, že se v ČR nad prostitucí nezavírají oči, a že existuje spousta organizací, které ženám živícím se tímto pomáhají. Podle jeho názoru by se tomu ale mělo předcházet. Zároveň vysvětlil, že pro lidi, kteří prodávají své tělo, se mnohdy jedná o východisko ze sociální nouze, a že v případě zdanění bychom je akorát nutili, aby tuto činnost ještě rozšiřovali. Část by museli takříkajíc odsouložit pro stát a zbytek pro sebe. Společnost by se ale měla snažit, aby se lidé k prostituci neuchylovali.

Sotva 100 tisíc do státního rozpočtu! Chrání zdanění prostituce práva sexuálních pracovnic?

Exministryně Stehlíková poukázala na důstojnost lidí, kteří se živí prostitucí. Je špatné, když například policisté dehonestují základní a občanská práva žen, které nabízejí sexuální služby. Většina lidí toto nedělá z plezíru. Třetina českých mužů alespoň jednou použila sexuální službu a šedesát prostitutek jsou Češky. Salomon ale řekl, že zdanění prostituce přinese do státního rozpočtu sotva 100 tisíc korun. Dnes jsou na tom ty dámy tak, že si mnohdy ani nejsou schopné zaplatit antikoncepci. Michálek řekl, že je toto jasný argument, proč prostituci zlegalizovat, když i v erotických službách mají ženy takové ztížené podmínky. Jílková si postěžovala na to, že většina samoživitelek prostituje. Bylo jí vysvětleno, že za to může exekuční systém, a že směna sexu za peníze je legální. Trestné je pouze kuplířství.

Malinová se vyjadřovala k výběru daní a řekla, že dnes řada žen živících se prostitucí má živnostenský list, ať už jako masérky, nebo tanečnice. Další část má nějakou smlouvu se zaměstnavatelem, a pak je tam ta neukotvená, která nemá ani jedno. Podle Malinové jsou na tom ale nejlépe ty, které jsou regulované, protože jsou méně ohrožené tím, že dojde k násilí ze strany klienta. Platí-li sexuální pracovnice daně, je méně zranitelná, a dodává jí to sebevědomí. Uzel konstatoval, že se sice ruší státy, hranice, dokonce i pohlaví, ale daně jsou staré, jako lidstvo samo.

Je erotická masáž zdravotní službou? Trestnost prostituce ve Švédsku

Uzel také vysvětlil, že existují takzvané erotické masáže, které nejsou prostitucí, nýbrž zdravotní službou. Jsou tam ale přísné regulace. Sám s tím má zkušenost. Podobně to funguje ve Švédsku, na což Jílková reagovala, že zrovna tam je trestné i poptávání prostituce. "Proč nekriminalizovat zákazníky, aby si to odpustili?," zeptala se Jílková. Michálek ale řekl, že ani toto není řešení, protože pak se k nám dovážejí ženy z ciziny a kvete obchod s bílým masem. Jílková se ale zlobila, že marginalizuje neutěšenou situaci samoživitelek, na což jí bylo odpovězeno, že se plánuje reforma exekucí, kterou ale blokuje Babišova vláda.

Do diskuze se také dostalo téma žen, které cestují do Švédska za prostitucí, protože zrovna po Češkách je velká poptávka, jelikož jsou bílé. Uzel vysvětlil, že je to podobný trend, jako v případě lékařů. K nám přichází z Ukrajiny, zatímco naši jdou na západ. Je to celé o penězích. Stehlíková argumentovala, že by prostituce měla být záležitostí lidského svědomí a svobodného rozhodování, a že pro některé lidi se jedná o jediné východisko. Podle Bartoška je takový argument postavený na hlavu, protože bychom se touto cestou mohli bavit i o zdanění a legalizaci tvrdých drog. 

Salomon ale také vysvětlil, že spousta prostitutek má partnera, a chodí se pouze dorealizovat. Bartošek si stál za tím, že většina těchto pracovnic si touto profesí snaží vydělat na drogy, alkohol, či automaty. Uzel zase řekl, že by se mělo zjistit, proč muži vyhledávají služby prostitutek. Ve většině případů se jedná o budování ega. "Chlap chce ukázat, že na to má," konstatoval Uzel. Ke slovu se dostal Kocián z publika, který řekl, že spousta mužů některé sexuální praktiky ze slušnosti nevyžaduje po svých partnerkách, a tak je uspokojuje u prostitutek. Fér by podle jeho názoru bylo, kdyby se z toho odváděly daně. Zdaňovat by se měly i sexuální inzeráty.

Malinová nesouhlasila s tím, že by většina sexuálních pracovnic byla závislá, a že jediné, oč jim jde, je mít nad sebou kontrolu, aby se cítily bezpečně. "Nikdy nevíte, co se mu v té hlavě zvrtne," řekla Malinová. Kocián dovysvětlil, že prostitutky hledají takříkajíc povyražení. Ke slovu se dostal Fiala z publika, který se zeptal, zda by právě regulace sexuálních služeb nechránila zájmy lidi živící se prostitucí, aby se v případě násilí ze strany klientů domohli svých práv. Uzel s tím souhlasil a konstatoval, že by prostitutky neměly být démonizovány, a že jsou dokonce mnohdy frigidní. 

Starosta z Dubí Petr Pípal řekl, že jádro problému nespočívá pouze v daních. Podle Pípala by se tomu měl dát nějaký řád - registrace, zdravotní péče a vymezení oblasti, kde se sexuální služby smějí provozovat. Není přeci normální, aby se něco takového nabízelo například v historickém jádru města, jak je tomu například v Praze, na Václavském náměstí. Následovala diskuze ohledně zdravotních prohlídek. Michálek řešil pouze daně, s čímž nesouhlasila Stehlíková. Legalizace a regulace prostituce by měly znamenat i odstranění organizovaného zločinu. Taktéž zaznělo, že je Praha metropolí sexuálního byznysu. Malinová se zase obávala, že by povinné zdravotní prohlídky prostitutek zvýšily poptávku po nechráněném sexu.

Ke slovu se ještě dostávali lidé z publika. Šéf městské policie z Dubí řekl, že pro jeho práci je největší problém, že prostituce je v šedé zóně, tedy že není ani legální, ale ani nelegální. Jediné, nač se může spolehnout, jsou vyhlášky. Za pravdu mu dal i starosta Pípal, který by chtěl, aby této činnosti byl dán nějaký zákonný rámec. Prostor ještě dostál Maštera ze Spolku pracovníků v erotickém průmyslu, který řekl, že je pro něj prioritní dekriminalizace a destigmatizace prostituce. Jílková opět zdůraznila, že směna sexu za peníze je legální. Trestné je pouze kuplířství. Paní z publika ještě řekla, že by se prostitucí neměly ženy živit ze sociálních důvodů. Jílková oznámila konec diskuze a téma příštího týdne, jímž budou práva živnostníků.

Loading...
Vstupte do diskuze (87)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší chyba! Největší zrada! Moderátor demonstrací 1989 říká: KSČ se…

15.09.2019 06:42 Publicista a scénárista Miroslav Anton z Plzně, který spolumoderoval demonstrace na náměstí v…

Státní rozpočet je na KRIZI špatně připraven, varuje NKÚ

15.09.2019 06:40 Státní rozpočet je na případnou ekonomickou recesi připraven ještě hůře, než tomu bylo před deseti…

Okamura si v České televizi podal moderátorku

14.09.2019 22:19 Aktualizováno Na zastavení trestního stíhání premiéra Andreja Babiše (ANO) jsou různé reakce. Premiér se v…

Zeman se Schwarzenbergem v Lánech uctili památku Masaryka

14.09.2019 21:05 Prezident Miloš Zeman dnes v Lánech zapálil vatru na počest 82. výročí úmrtí prvního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama