"Potrefená husa nejvíce kejhá." V Brně je dusno. Politici se do sebe pustili kvůli policejní razii

V případě radnice městské části Brno-střed jde o systémové selhání kontrolního výboru zastupitelstva, míní bývalý radní Svatopluk Bartík (za Žít Brno). Podle tehdejšího předsedy výboru Bohumila Straky ovšem "potrefená husa nejvíce kejhá". Na úřadu od čtvrtka zasahuje policie, z trestných činů účast na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů bylo obviněno devět lidí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

policie
doporučujeme

"Kromě řady preventivních protikorupčních opatření jsme dali opozici většinu v kontrolním výboru zastupitelstva. Měli úplný přístup do všech dokumentů, řízení i kanceláří. Za celé volební období ale v souladu se zákonem o obcích neprovedli ani jednu kontrolu, počet zahájených a ukončených kontrol je nula," řekl Bartík.

Podle něj předseda kontrolního výboru Bohumil Straka (dříve TOP 09) jen svolával tiskové konference a psal novinářům. "Za celé čtyři roky nezahájil ani jednu jedinou kontrolu. A na nic nepřišel. Nepřišel na jedno jediné porušení zákona. Jen kolem sebe kopal, protože se nevešel do koalice," uvedl Bartík. V tomto kontextu jde podle něj o systémové hluboké selhaní kontrolního výboru.

Bývalý zastupitel městské části Bohumil Straka ČTK v reakci řekl, že byl neoblíbeným kritikem. "Byl jsem činným, a proto neoblíbeným kritikem, protože jsem celé koalici šlapal na paty. Pan Bartík je jako tehdejší radní pro legislativu duchovní otec směrnice pro zadávání zakázek, které to korupční prostředí nastavila a umožnila," řekl Straka.

V médiích se v souvislosti s razií na Brně-středu nejčastěji skloňuje jméno radního Jiřího Švachuly (ANO), kterého údajně policie zadržela. Švachula má a měl na starosti investice. "To není o jednom člověku, bylo to celé podhoubí. Zakázky má v kompetenci rada, kterou vedlo Žít Brno. Slibovalo nejlepší radnici v České republice a udělalo nejkorupčnější radnici v České republice," řekl Straka.

Už dříve uvedl, že špatné zakázky kritizoval a dával podněty k antimonopolnímu úřadu. Problematické podle něj byly například předražená oprava tržnice na Zelném trhu, opravy bytů v městské části či sociální projekty. "Tolikrát jsme dával jako předseda kontrolního výboru na program tyto věci a na kontrolním výboru jsme to tolikrát řešili a tolikrát marně požadovali, aby rada zjednala nápravu," uvedl Straka. Čeho přesně se ale týká aktuální razie, Straka neví.

V městské části po volbách podepsali koaliční smlouvu zástupci ODS, ANO a KDU-ČSL. Před volbami vedla radnici koalice Žít Brno, ANO, KDU-ČSL a Zelení.

Na radnici části Brno-střed zasahovali celý čtvrtek kriminalisté, úřad byl zavřený. Zásah pokračuje i dnes. V noci bylo devět lidí obviněno z trestných činů účast na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hřib: Babiš mi sdělil, že Praha nedostane nic. S Letňany má jiné plány

17.09.2019 19:23 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) sdělil pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti), že Praha kvůli…

Sněmovní výbor v čele s Kalouskem kritizuje rozpočtovou politiku vlády

17.09.2019 19:14 Aktualizováno Rozpočtová politika vlády snižuje podle sněmovního kontrolního výboru odolnost státního rozpočtu…

ČSSD rázně zasahuje: V Ostravě chce zrušit řadu organizací

17.09.2019 18:50 Moravskoslezská ČSSD chce odebrat licenci řadě ostravských organizací. Zdůvodňuje to špatným…

Babiš opět propagoval novou vládní čtvrť. Hřib reagoval, Praha má jasné…

17.09.2019 17:02 Postoj vedení Prahy a její požadavky související s možnou výstavbou vládní čtvrti v Letňanech se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama