NATO nestojí o eskalaci vztahů s Ruskem, ujišťuje Petříček

Severoatlantická aliance nemá zájem o eskalaci vztahu s Ruskem. Aby se ale vzájemný vztah mohl zlepšovat, musí Moskva dodržovat mezinárodní právo a respektovat zahraničněpolitické směřování svých sousedů. Na dnešní konferenci k 20. výročí vstupu Česka do NATO to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň upozornil na to, že mezinárodní terorismus zůstává pro alianci hrozbou.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Tomáš Petříček, ministr zahraničí ČR
doporučujeme

Petříček označil vztah k Rusku za jednu z hlavních výzev pro NATO. "Není naší volbou, že Rusko se namísto spolupráce a respektu k mezinárodním právním a politickým normám rozhodlo k agresivnímu chování vůči svým sousedům a konfrontačnímu postoji vůči alianci samotné," řekl.

Návrat ke spolupráci NATO s Moskvou je podle něj možný. "Nechceme Rusko izolovat a v aliančním zájmu není ani eskalace, stejně jako nové závody ve zbrojení nebo nová studená válka. Aby se však mohl vzájemný vztah NATO s Ruskem zlepšovat, musí Moskva respektovat mezinárodní právo i volbu orientace svých sousedů," řekl Petříček.

Další hrozbou pro NATO zůstává podle ministra terorismus, a to i po vojenské porážce takzvaného Islámského státu v Iráku a v Sýrii. Frontou pro boj proti terorismu bude i nadále také Afghánistán, uvedl Petříček.

Podle šéfa diplomacie je Česko díky členství v alianci nejbezpečnější ve své historii. Dosažení cíle výdajů na obranu ve výši dvou procent HDP označil za společný zájem všech členů NATO. Vyslovil se i pro posilování obranné spolupráce v Evropské unii, které ale podle něj musí být chápáno jako posilování evropského pilíře NATO.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Strakonicích rozhodnuto. Drtivě vyhrálo hnutí, kvůli kterému se volby…

15.12.2019 12:03 Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta…

Budoucí prezident ČR? Bookmakeři mají dva favority

15.12.2019 11:13 Největšími favority na budoucího prezidenta České republiky jsou podle bookmakerů aktuálně premiér…

2. světovou válku rozpoutal i Sovětský svaz? KSČM rozhořčilo usnesení…

14.12.2019 22:58 Aktualizováno KSČM odsoudila usnesení Evropského parlamentu o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy. Jde…

Kolik žije v Česku cizinců ze států mimo EU? Chystá se nová koncepce…

14.12.2019 17:11 Aktualizováno Ke konci srpna letošního roku pobývalo v Česku legálně 341.496 cizinců z tzv. třetích zemí, tedy ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama