Ondráček soptí kvůli NATO: Řeznice Albrightová, humanitární bombardér Havel. I se Zemanem měli skončit před tribunálem

Česká republika si dnes připomíná 20. výročí vstupu do Severoatlantické aliance. A zatímco na Pražském hradě se slaví, komunistický poslanec Zdeněk Ondráček tvrdí, že NATO je agresivní pakt a že není co slavit.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

policie

Zatímco většina českých politiků dnes, v den 20. výročí vstupu Česka do NATO, připomíná důležitost tohoto paktu, komunista Zdeněk Ondráček to vidí poněkud jinak. „Je mi smutno z toho, že tady společně s balkánskou řeznicí oslavujete 20 výročí vstupu do válečného agresivního paktu NATO,“ uvedl v reakci na dnešní konferenci, která se koná na Pražském Hradě.

Poukazuje na to, co se dělo krátce po českém vstupu do NATO. „Připomínám, že jen o pár dní později váš humanitární bombardér Havel zatáhl náš národ do vojenské agrese proti slovanskému lidu Srbska. I na našich rukou je tak jejich krev,“ tvrdí Ondráček.

Diskutující mu ovšem ihned připomněli, že letecké útoky Severoatlantické aliance na vojenské cíle v Jugoslávii tehdy odsouhlasil za vládu její předseda Miloš Zeman, zásah aliance konzultoval pouze s ministrem zahraničí Janem Kavanem.

Jiní pak připomněli, že pojem humanitární bombardování Havel nikdy nepoužil. V rozhovoru pro Reuters pouze řekl: „Domnívám se, že během zásahu NATO v Kosovu existuje jeden činitel, který nikdo nemůže popřít: nálety, bomby, ty nebyly vyvolány ze zištných zájmů. Jejich povaha je výlučně humanitární: to, co je zde ve hře, jsou principy, lidská práva, jimž je dána taková priorita, která překračuje i státní suverenitu. A to poskytuje útoku na Jugoslávskou federaci legitimitu i bez mandátu Spojených národů. Ale na základě své osobní zkušenosti jsem stejně silně přesvědčen, že jen čas dovolí objektivně zhodnotit to, co se děje v těchto dnech v Jugoslávii a dopad na NATO.“

Později Havel označil pojem „humanitární bombardování“ za obskurní a říkal, že ho nikdy ani nevymyslel, ani nepoužil.

Ondráček se těchto slov chytil a zdůraznil, že to bylo bez rezoluce OSN. „Tedy akt vojenské agrese, kterou obhajoval. Všichni měli stanou před vojenským tribunálem,“ spustil komunistický poslanec. „Kdo? Havel? za to že řekl svůj názor?“ nechápal jeden z diskutujících. „Tedy mimo jiné Zeman,“ přidal se další s ohledem na to, co již bylo řečeno a napsáno. „Klidně i Zeman,“ přitakal Ondráček.

Václav Havel se podle komunisty provinil už tím, že mlčel. „Havel byl tenkrát na západě ikona. Kdyby tenkrát jen řekl, že s tím máme problém..., ale on zbaběle mlčel a pak pindal, že akt válečné agrese je v podstatě humanitární bombardování. Zemřelo několik tisíc lidi, ale koho by v NATO zajímaly oběti z řad civilistů, žen a dětí,“ pokračoval komunista.

Dodal, že ani on sám se neozval. „Byl jsem ve služebním poměru ke státu a byl vázán apolitičností. Ano, je mi líto všech nevinných obětí,“ vysvětluje Ondráček, který v tu dobu pracoval u policie. Teprve až po odchodu vstoupil Ondráček, který za minulého režimu působil u Veřejné bezpečnosti, do politiky.

Po zásahu Pohotovostního útvaru VB v lednu 1989 proti demonstrantům během tzv. Palachova týdne Ondráčeek v prosinci 1989 v rozhovoru pro časopis Mladý svět přiznal, že tehdy mlátil lidi a obuškem uhodil i dívku. Díky tomu získal přezdívku "mlátička". V listopadu 1989 poskytl také rozhovor Československé televizi, ve kterém popisoval, jak měli být demonstranti údajně vyzbrojeni.

Sám Ondráček se dnes konference u příležitosti oslav vstupu ČR do NATO neúčastní. „Když přišla pozvánka z Hradu, tak letěla hned do koše. Uvidíme, kdo z politiků tam půjde. Od nás z KSČM doufám, že nikdo,“ dodal Ondráček¨.

Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Středočeský kraj rozhodl v Babišově kauze, výsledek řízení tutlá

21.03.2019 12:50 Středočeský krajský úřad ve středu rozhodl o odvolání v kauze možného střetu zájmů premiéra Andreje…

Eurovolby se blíží. Dohledový úřad nemá účet a web od osmi z 40 stran

21.03.2019 12:12 Osm ze 40 uskupení přihlášených ke květnovým volbám do Evropského parlamentu nedodalo dohledovému…

Chovanec skončí ve Sněmovně k 14. dubnu, bude se půl roku doléčovat

21.03.2019 12:05 Bývalý ministr vnitra a nynější poslanec ČSSD Milan Chovanec odejde ze Sněmovny ke 14. dubnu. Svoji…

Spor o jez v Děčíně: Juncker poslal do Česka ráznou odpověď

21.03.2019 11:18 Aktualizováno Kompenzace negativních dopadů stavby vodního jezu u Děčína na krajinu není možné přenést do jiného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama