Sněmovna schválila vznik Národní sportovní agentury, novela už má přezdívku

Sněmovna navzdory opoziční kritice schválila vznik Národní sportovní agentury, která převezme od ministerstva školství sportovní agendu včetně dotací. Dolní komora o tom dnes rozhodla v rámci novely o podpoře sportu. Novelu přijala navzdory opoziční kritice, že vznik agentury jako nového centrálního úřadu je nesystémový a že rozdělování peněz bude málo transparentní.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Poslanci odmítli opoziční návrhy, aby agentura byla například příspěvkovou organizací ministerstva školství, nikoli novým úřadem. Sněmovna také odmítla žádost, aby požadavky na předsedu agentury nebyly šité na míru poslanci ANO a vládnímu zmocněnci pro sport Milanu Hniličkovi. Poslanec Pirátů Lukáš Bartoň v této souvislosti poznamenal, že novele se přezdívá "lex Hnilička".

Předsedou agentury tak bude moci být být osoba starší 30 let, která má nejméně pětileté zkušenosti v řídící funkci v oblasti sportu. Na rozdíl od požadavků na jiné představitele centrálních úřadů by předseda agentury mohl být člen Parlamentu. Sněmovna odmítla také návrhy, aby agentura neměla sídlo v Praze, ale v Bruntále, Žďáru nad Sázavou nebo v Ostravě.

Piráti se obávají, že peníze namísto podpory volnočasového sportu pro širokou veřejnost skončí hlavně u těch, kdo peníze dále přerozdělují. Problematické je podle Pirátů to, že na rozhodování o přidělování dotací se budou zřejmě podílet velké sportovní asociace, které jsou zároveň příjemci dotací.

Poslanci STAN odmítli novelu podpořit kvůli tomu, že nebyly přijaty návrhy, které by financování zprůhlednily. "Pokud se z agentury stane jen divize ministerstva školství a o penězích budou zase neprůhledně rozhodovat bafuňáři, nemá nový zákon smysl," uvedl předseda Starostů Petr Gazdík.

Hlavním úkolem agentury bude vytvoření nového systému státní podpory sportu. Podle průzkumu České unie sportu nemá většina z téměř 7500 klubů a jednot peníze na činnost, na nábor dětí a na kvalifikované trenéry. Kvůli složitosti dotačních programů mají kluby navíc potíže s žádostmi o peníze. Velkým problémem jsou i sportoviště. Letos je v kapitole ministerstva školství na sport vyčleněno 5,5 miliardy korun, slibováno bylo sedm miliard.

Vrcholní představitelé sportovního prostředí vznik agentury vítají. "Doufáme, že agentura českému sportu pomůže organizačně a zejména finančně. Důležité bude, aby nově vzniklá agentura byla dostatečně personálně zajištěná kvalitními lidmi, kteří mají zkušenosti se státní správou, se svazovou nebo klubovou činností. Agendy a problémů k řešení ve sportu je víc než dost, stát tuto oblast dlouhodobě fatálně zanedbával," uvedl pro ČTK předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta. ČUS vznik samostatného orgánu pro sport prosazovala dlouhodobě. "Trochu nás mrzí, že se nejedná o ministerstvo," poznamenal Jansta.

Národní sportovní agenturu podporuje i Český olympijský výbor (ČOV). "Schválení zákona o jejím vzniku je však pouze prvním krokem ke zlepšení stavu českého sportu a jeho financování, důležité bude nastavení systému státní podpory sportu. Podstatné je, že agentura by měla umožnit programové, víceleté a stabilní financování sportovních svazů a organizací," doplnila tato organizace.

Agentura, jejíž vytvoření nyní posoudí Senát, by měla mít částečně parametry samostatného ministerstva. Její předseda by měl pobírat stejný plat jako ministr. Agentura by měla mít 80 zaměstnanců, z nichž 30 převezme z ministerstva školství.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KDU-ČSL volí místopředsedy. Kandidátů je sedm, tři budou mít smůlu

25.01.2020 15:01 Do čtyř pozic řadových místopředsedů KDU-ČSL kandiduje na dnešním mimořádném volebním sjezdu v…

Kdo bude krýt Jurečkovi záda? Volí se 1. místopředseda KDU-ČSL

25.01.2020 14:56 Aktualizováno První místopředsedkyní KDU-ČSL zůstává senátorka Šárka Jelínková. Byla jedinou kandidátkou a…

Okamurova SPD chce změny v kalendáři. 15. březen má být památný den

25.01.2020 14:15 Poslanci SPD chtějí uzákonit 15. březen jako Den památky obětí okupace českých zemí nacistickým…

Jurečka dostává gratulace. Opozice nabízí spolupráci, nový šéf lidovců se…

25.01.2020 14:01 Aktualizováno Opoziční politici gratulovali Marianu Jurečkovi k dnešnímu zvolení novým předsedou KDU-ČSL po Marku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama