Bývalý zastupitel Brna-Středu promluvil pro EZ: Korupční prostředí se tam připravovalo už dávno

Bohumil Straka byl předsedou kontrolního výboru na radnici Brno-Střed mezi lety 2014-2018. a zastupitelem za TOP 09. Pro EuroZprávy.cz uvedl, že ho razie na radnici vůbec nepřekvapila. Sám měl podezření na korupční jednání již během svého funkčního období.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Straka, Bohumil (bývalý zastupitel Brno-Střed)

"Korupční prostředí se začalo utvářet na jaře roku 2015. Vyvedením zadávání veřejných zakázek na advokátní kancelář (Advokátní kancelář Coufal, Georges & partners, s.r.o.), to jsem jim zarazil přes antimonopolní úřad, tak vymysleli směrnici, která korupční prostředí umožnila. O tom všem se jednalo na zastupitelstvu, byl to obrovský boj," vyložil pro EuroZprávy.cz interpretaci situace na radnici v roce 2015.

V dokumentu, který Straka redakci poskytl, zdůrazňuje, že poslal již v roce 2015 několik podnětů k antimonopolnímu úřadu. Ten následně našel správní delikt ve věci zveřejňování veřejných zakázek, v němž radnice v roce 2015 pochybila. Podnět k antimonopolnímu úřadu zaslal i ve zmíněné věci svěření správy veřejných zakázek soukromé advokátní kanceláři. Pod tímto a dalším mediálním tlakem koalice na radnici v Brně-Střed odstoupila od návrhu, který původně radniční koalice prohlasovala, jak se uvádí v materiálech.

Následkem pak bylo, podle Straky, přijetí směrnice, která zneprůhlednila zadávání veřejných zakázek. Zatímco opozice požadovala zveřejnění zakázek nad 30 tis. korun, koalice prosadila zveřejňování zakázek nad 200 tis. korun. Podle bývalého předsedy kontrolního výboru směrnice nastavila korupční prostředí na radnici.

Server EuroZprávy.cz zajímalo, jestli má Bohumil Straka nějaké konkrétní podezření, proč na radnici proběhla razie, jejímž výsledkem bylo zatčení radních Petra Liškutina a Jiřího Švachuly (oba ANO). "Mam jen podezření, ale to můžu mít. Největší zakázka byla na rekonstrukci tržnice na Zelném trhu. Byly tam vícenáklady a ty jsou pro mě vždy podezřelé. Rekonstrukce měla stát 50 mil. a měla být dokončena v létě 2016. Stála 70 mil. a byla dokončena v létě 2017. Usuzuji selským rozumem, že v tom mohl být problém," řekl bývalý zastupitel.

I přes stížnosti, které Bohumil Straka vznesl přiznává, že nikdy neobjevil přímé důkazy o páchání kriminální činnosti. Na ně narazila až Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), což vedlo k nedávné razii. Bývalý radní Svatopluk Bartík (Žít Brno) se pro ČTK vymezil vůči Strakovým podezřením, podle něj měl kontrolní výbor přístup ke všem dokumentům a nikdy nezahájil žádnou kontrolu. 

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Gerloch ústavním soudcem nebude, Senát ho odmítl. Ovčáček skřípe zuby

20.03.2019 22:11 Aktualizováno Prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch nebude ústavním soudcem. Senátoři dnes jeho kandidaturu v…

Topolánek zuří: Ze Zemana je mi na blití

20.03.2019 22:11 Aktualizováno Expremiér Mirek Topolánek už sice vysokou politiku opustil, přesto ji dál sleduje a glosuje.…

Vyzvěte Čínu k dodržování lidských práv, vyzval Senát vládu

20.03.2019 22:09 Senátoři žádají český kabinet, aby vyzval čínskou vládu k zastavení pronásledování občanů kvůli…

Babiš kritizuje Británii za brexit. Počítá škody pro Česko

20.03.2019 21:56 Brexit je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) hlavně pro Česko velkou škodou. Velká Británie, jež…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama