Bývalý zastupitel Brna-Středu promluvil pro EZ: Korupční prostředí se tam připravovalo už dávno

Bohumil Straka byl předsedou kontrolního výboru na radnici Brno-Střed mezi lety 2014-2018. a zastupitelem za TOP 09. Pro EuroZprávy.cz uvedl, že ho razie na radnici vůbec nepřekvapila. Sám měl podezření na korupční jednání již během svého funkčního období.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Straka, Bohumil (bývalý zastupitel Brno-Střed)
doporučujeme

"Korupční prostředí se začalo utvářet na jaře roku 2015. Vyvedením zadávání veřejných zakázek na advokátní kancelář (Advokátní kancelář Coufal, Georges & partners, s.r.o.), to jsem jim zarazil přes antimonopolní úřad, tak vymysleli směrnici, která korupční prostředí umožnila. O tom všem se jednalo na zastupitelstvu, byl to obrovský boj," vyložil pro EuroZprávy.cz interpretaci situace na radnici v roce 2015.

V dokumentu, který Straka redakci poskytl, zdůrazňuje, že poslal již v roce 2015 několik podnětů k antimonopolnímu úřadu. Ten následně našel správní delikt ve věci zveřejňování veřejných zakázek, v němž radnice v roce 2015 pochybila. Podnět k antimonopolnímu úřadu zaslal i ve zmíněné věci svěření správy veřejných zakázek soukromé advokátní kanceláři. Pod tímto a dalším mediálním tlakem koalice na radnici v Brně-Střed odstoupila od návrhu, který původně radniční koalice prohlasovala, jak se uvádí v materiálech.

Následkem pak bylo, podle Straky, přijetí směrnice, která zneprůhlednila zadávání veřejných zakázek. Zatímco opozice požadovala zveřejnění zakázek nad 30 tis. korun, koalice prosadila zveřejňování zakázek nad 200 tis. korun. Podle bývalého předsedy kontrolního výboru směrnice nastavila korupční prostředí na radnici.

Server EuroZprávy.cz zajímalo, jestli má Bohumil Straka nějaké konkrétní podezření, proč na radnici proběhla razie, jejímž výsledkem bylo zatčení radních Petra Liškutina a Jiřího Švachuly (oba ANO). "Mam jen podezření, ale to můžu mít. Největší zakázka byla na rekonstrukci tržnice na Zelném trhu. Byly tam vícenáklady a ty jsou pro mě vždy podezřelé. Rekonstrukce měla stát 50 mil. a měla být dokončena v létě 2016. Stála 70 mil. a byla dokončena v létě 2017. Usuzuji selským rozumem, že v tom mohl být problém," řekl bývalý zastupitel.

I přes stížnosti, které Bohumil Straka vznesl přiznává, že nikdy neobjevil přímé důkazy o páchání kriminální činnosti. Na ně narazila až Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), což vedlo k nedávné razii. Bývalý radní Svatopluk Bartík (Žít Brno) se pro ČTK vymezil vůči Strakovým podezřením, podle něj měl kontrolní výbor přístup ke všem dokumentům a nikdy nezahájil žádnou kontrolu. 

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Babiš chce koalici zachovat, Šmarda ať se vzdá nominace

18.08.2019 13:14 Premiér Andrej Babiš (ANO) si přeje, aby pokračovala koalice mezi hnutím ANO a sociálními demokraty…

Třaskavý Balkán: Vypukne válka Srbska s Kosovem? Zeptali jsme se odbornice

18.08.2019 12:07 ROZHOVOR - Západní Balkán je regionem, který přidělává EU vrásky na čele. Srbsko a Kosovo jsou na…

Babišovi došla trpělivost: Ať ČSSD řekne, jestli nechce být ve vládě

17.08.2019 19:40 Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama