ODS vznikla u Klausů v kuchyni? Já si to pamatuju jinak, vzkazuje Zahradil. A přidali se i další politici

Kauza kolem Václava Klause mladšího a ODS pokračuje. Do poslance se navezl například jeho stranický kolega Jan Zahradil. Vysmál se například Klausově výroku, že ODS vznikala u nich v kuchyni.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Václav Klaus mladší na pietním aktu u příležitosti 17. listopadu (17. 11. 2016)

Václav Klaus mladší odmítl výzvu poslaneckého klubu ODS, aby sám odešel. Argumentoval mimo jiné tím, že ODS se zakládala u nich (tedy u Klausů) v kuchyni. Tato jeho slova ale jeho spolustraníci odmítají.

„Nechci se do toho “zabrušovat”, ale jak si to pamatuju já, nevznikla @ODScz v kuchyni, nýbrž na ustavujícím kongresu 21.4.1991 v Olomouci. Byl jsem u toho. Taky si pamatuju, že pár sólistů, co uměli hrát jen na sebe, jsme už přežili, naposled před 5 lety (ten teď sleduje 5% zdola),“ vzkázal Klausovi europoslanec za ODS Jan Zahradil.

„Učebnice dějepisu 2040: “I po vyloučení z SPD, hnutí Jobbik a znovu z ODS je Václav Klaus II. politicky činný a (v kuchyni) zakládá Stranu kuchyňských hodnot,“ rýpnul si do Klause europoslanec Petr Ježek.

Snahu odstavit Klause ocenil i pirátský poslanec Mikuláš Peksa. „Jsem rád, že se @ODScz konečně rozhodla postavit extremistům ve vlastních řadách, jako je @VaclavKlaus_ml. Jen doufám, že ještě není pozdě,“ uvedl na twitteru.

Postup strany naopak kritizuje místopředseda SPD Radim Fiala. „ODS potvrzuje, že je sluníčkářská prounijní eurofilní strana, v níž Václav Klaus mladší je jen nechtěným členem. Jedinou relevantní euroskeptickou silou hájící naše národní zájmy proti EU zůstává hnutí SPD,“ napsal Fiala, kterýv letech 2006 až 2013 působil jako poslanec zvolený právě za ODS.

Klaus mladší už z ODS v minulosti odešel

Václav Klaus mladší do ODS, která se podle jeho slov zakládala u nich doma v kuchyni, vstoupil v září 2002. Po šesti letech ovšem stranu kvůli sporům opustil. V roce 2014 se částečně vrátil, když se stal poradcem předsedy strany pro oblast školství. Už v minulosti Klaus řekl, že ke spolupráci jej zlákal sám Petr Fiala. Věřil prý jeho misi, se kterou se vrhl do politiky.

Přiznal také se ovšem, že v mezičase volil Svobodné, jejichž program mu byl blízký. Strana se ovšem tehdy do Sněmovny nedostala. Od roku 2016 je Klaus opět členem ODS, u které v současnosti zastává post experta strany v oblasti školství, zároveň je autorem programu strany v této oblasti.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2017 Klaus figuroval na 3. místě kandidátky ODS v Praze. Získal 22 635 preferenčních hlasů a nakonec skončil první, díky čemuž se dostal do Poslanecké sněmovny.

Ve stejném roce jako on, tedy v roce 2008, se s ODS ve zlém rozešel i jeho otec Václav Klaus. Ten svoje svazky se stranou, jenž pomáhal zakládat, zpřetrhal veřejně na kongresu v Praze. Tehdejší prezident delegátům oznámil, že se vzdává funkce čestného předsedy.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruská ambasáda čachruje s českými byty? Moskva se rázně ohradila vůči…

20.03.2019 17:36 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí dnes v Moskvě upozornilo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku na…

"Nepřijatelné!" Tureckou ambasádu v ČR rozlítily Zemanovy výroky

20.03.2019 17:31 Turecké velvyslanectví v Praze se ohradilo proti výrokům prezidenta Miloše Zemana, že Turecko je…

Komentář: U Klausů v kuchyni aneb je velmi obtížné být synem Václava…

20.03.2019 16:56 Aktualizováno Komentář Josefa Brože - Státy vznikají a zanikají. Stejné je tomu i se stranami. Pokud ale nějaká…

Topolánek zuří: Ze Zemana je mi na blití

20.03.2019 16:55 Aktualizováno Expremiér Mirek Topolánek už sice vysokou politiku opustil, přesto ji dál sleduje a glosuje.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama