Grilování Faltýnka ještě nekončí? Opozice chce dál řešit kauzu Kapsch a ÚOHS

Opoziční poslanci budou chtít pokračovat v debatě o tom, jakou roli hrál předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek v tendru na mýtný systém. Představitelé ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN se shodli, že se dnes nedočkali požadovaných odpovědí. Podle šéfa poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky by debata ve Sněmovně mohla pokračovat za dva týdny. Chvojka také předpokládá, že se věcí bude zabývat pondělní koaliční rada ANO a ČSSD.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Ivan Bartoš
doporučujeme

"Podle nás to vůbec nebylo dostatečné. Proč pan Faltýnek jednal, že si vzal sám mandát, proč jednal s předsedou ÚOHS (Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže), proč se takto snažil něco vyřešit s otázkou Kapsche ve chvíli, kdy už pro to neměl žádné podmínky, ani to neměl dělat, na to jsme vůbec odpovědi nedostali," řekl novinářům předseda ODS Petr Fiala.

Odpovědi bude chtít ODS slyšet i od premiéra Andreje Babiše (ANO). "Budeme klást otázky předsedovi vlády, jak on se k tomu staví, jak se staví k jednání svého prvního místopředsedy, kde se vzal ten mandát, zda si ho opravdu pan Faltýnek vzal sám, zda nepřekročil pravidla hry, kterými se musí každý politik řídit při respektování pravidel veřejné soutěže, rozhodování ÚOHS," řekl Fiala.

Babiš odpoledne při interpelacích na Fialovy dotazy zopakoval, že Faltýnek není ani stíhaný. "Tady se hraje kauza Faltýnek, která neexistuje," řekl premiér. Jde podle něho o případ dvou lidí z ÚOHS a ředitele české pobočky firmy Kapsch Karla Feixe. Babiš také prohlásil, že někdejší tendr na výběr mýtného, v němž Kapsch vyhrál, byl zmanipulovaný a šlo o "megatunel, na kterém se podílely tradiční demokratické strany".

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše se dnes poslanci od Faltýnka nic nedozvěděli. Bartoš přitom jednání Faltýnka s předsedou ÚOHS Petrem Rafajem, které se nekonalo v úřadu ani ve Sněmovně, ale v hotelu, kritizuje a pochybuje o tom, že by bylo oficiální. "Pokud se jedná o oficiální vyjednávání, tak ze všech jednání přece musí existovat zápis. Pokud takový zápis není, je tady důvodné podezření, že byl nějakým způsobem porušován zákon," řekl.

Zpochybnil také, že Faltýnek by v kauze, v níž podle médií policie podezřívá Rafaje a Feixe z korupce, figuroval pouze jako svědek. "Já teda moc neznám případy, kdy by policie požadovala od svědka jeho počítač či telefon," poukázal na zásah policistů ve Faltýnkově bytě minulý týden.

Podle Chvojky je třeba vyčkat na vyjádření policie a nedělat předčasné závěry. "Já nechci z někoho dělat vinného bez rozhodnutí soudu," uvedl. Očekává nicméně, že v pondělí se věcí bude zabývat koaliční rada.

Místopředseda KDU-ČSL a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka odmítl Faltýnkovo tvrzení, že se na základě koaličního jednání rozhodl jednat za ministerstvo dopravy. "Nikdy, na žádném jednání, nezaznělo, že tady v tento okamžik bude pan Faltýnek tím, kdo převezme roli ministra dopravy a začne vyjednávat. A navíc začne vyjednávat tou formou, že se začne scházet s šéfem ÚOHS Rafajem a bude na něj tlačit, jaké rozhodnutí má tento úřad vydat, aby to bylo ve prospěch zájmů ministra dopravy," řekl Jurečka.

Za vysoce nestandardní postup označil jednání Faltýnka s Rafajem i předseda STAN Petr Gazdík. Faltýnek navíc podle něj prokázal neschopnost ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO). "Pan Faltýnek přiznává, že mají neschopného ministra dopravy. Kdyby ho měli schopného, tak není potřeba, aby za něho vyjednával nějaký Faltýnek," řekl.

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová-Adamová v souvislosti s aférou uvedla, že by byl na místě konec Rafaje v čele ÚOHS. Vláda by podle ní měla sdělit poslancům stanovisko v této věci.

Loading...
Vstupte do diskuze (24)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nehoráznost, likvidace důchodců, to je sprosté. Prezidentský kandidát se…

15.09.2019 12:53 Petr Hannig nechápe, proč se žádná z parlamentních stran, která se obrací před volbami k voličům…

Okamura si v České televizi podal moderátorku

15.09.2019 10:52 Aktualizováno Na zastavení trestního stíhání premiéra Andreja Babiše (ANO) jsou různé reakce. Premiér se v…

Největší chyba! Největší zrada! Moderátor demonstrací 1989 říká: KSČ se…

15.09.2019 06:42 Publicista a scénárista Miroslav Anton z Plzně, který spolumoderoval demonstrace na náměstí v…

Státní rozpočet je na KRIZI špatně připraven, varuje NKÚ

15.09.2019 06:40 Státní rozpočet je na případnou ekonomickou recesi připraven ještě hůře, než tomu bylo před deseti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama