Premiérka a prezidentka na Slovensku? České politice ženy nedominují

Na Slovensku se schyluje k prezidentským volbám. Největší favoritkou je Zuzana Čaputová. Z tuzemského úhlu pohledu je nejprovokativnější kandidátkou. A to i vedle radikálního nacionalisty Mariána Kotleby nebo Štefana Harabina, který měl problémy s akurátností titulu doktora práv. Nacionalistické excesy stejně jako problémy s titulu v české politice nejsou nic neobvyklého. Žena – polička v čelní exekutivně funkci? Dosud nepoznaná věc.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Miroslava Němcová /ODS/, bývalá předsedkyně poslanecké sněmovny a kandidátka na premiérku
doporučujeme

Mediálním prostorem hýbe také “brexitová“, nepříliš úspěšná, premiérka Theresa Mayová. V Německu mnoho let vládne kancléřka Merklová a v čele vládnoucí strany ji nahradila další žena, sice s opravdu krkolomným jménem, Annegret Kramp-Karrenbauer. I Slovensko svého času mělo svou premiérku Ivetu Radičovou. Jinými slovy ženy v čele země nejsou běžné jen na západ od našich hranic, ale i na východ.

Političky v Česku samozřejmě existují, ale k postu premiérky či prezidentky se žádná žena ani nepřiblížila. S jednou čestnou výjimkou. Na velmi krátké období se mohla předsedkyní vlády stát Miroslava Němcová po pádu vlády Petra Nečase. Ovšem i přes podporu, pravda velmi křehkou, parlamentu ji prezident Miloš Zeman nejmenoval do funkce a místo toho inicioval úřednickou vládu Jiřího Rusnoka bez důvěry.

V prvních přímých prezidentských volbách se kandidátky objevily, ale skončily zcela na chvostu zájmu voličů a v dalších prezidentských volbách už se žádná kandidátka ani neobjevila.

V poslanecké sněmovně zasedá rekordní počet devíti politických stran. Žádná strana však nemá předsedkyni. Svým způsobem strany jako KSČM nebo KDU-ČSL by bylo možné považovat za strany s rigidní strukturou, v níž se ženy prosadí jen těžko. Na druhou stranu z rigidnosti můžeme jen těžko obvinit Českou pirátskou stranu. V jejich sboru 22 poslanců jsou však jen 3 ženy.

Svým způsobem se není čemu divit, piráti jsou „ajťácká“ strana. Jedná se o příznačnou věc, mezi dobře placenými „ajťáky“ žen v Česku také ubývá. Podle Českého statistického úřadu v roce 1995 pracovalo v oboru IT třetina žen (20 000) dnes to není ani polovina tehdejšího počtu (9000).

Vytlačují dobře placené pracovní pozice ženy ze svého středu? Mezi lékaři naopak ženy začínají převládat i přes to, že se jednalo o tradičně mužské zaměstnání.

Ale vraťme se k politice. Nejvíce feministicky orientovaná česká strana ČSSD dokonce letos zrušila své kvóty pro ženy na svých kandidátkách. Je zjevné, že je strana neměla kým zaplnit.

Poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se domnívá, že pro české ženy je prioritou mateřství. Jenže děti rodí všechny ženy v Evropě, nejen v České republice. Navíc na rodičovskou dovolenou, po zavedení i pro otce, nastupují muži v překvapivě hojných počtech.

Odpověď bude spíše dominovat v převládajícím konzervativním přístupu k genderovým rolím v České společnosti, a tak se na ženu premiérku nebo prezidentku v nejbližší době těšit nemůžeme a co je horší, stejně tak se pravděpodobně nezmění propast mezi výši výdělku žen a mužů.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stát uleví vlastníkům bytů? Přednostní právo možná z části padne

21.01.2020 17:52 Před závěrečným schvalováním je ve Sněmovně vládní novela, podle níž by se na parkovacích stáních v…

Překrucovala fakta o Lidicích? Kolem bývalé ředitelky památníku je rozruch

21.01.2020 17:06 Ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová, jež k dnešku rezignovala, odmítá obvinění, že nectí…

Poslanci uctili minutou ticha památku Jaroslava Kubery

21.01.2020 16:28 Poslanci uctili dnes před zahájením první letošní schůze minutou ticha památku Jaroslava Kubery …

Spor o nového ombudsmana neutichá. Trikolóra má radikální návrh

21.01.2020 15:59 Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama