Přijetí syrských dětí? Míč je na řecké straně, odpověď bude za nejdřív za pár týdnů

Jakýkoli posun v případném přijetí syrských dětí bez doprovodu z řeckých táborů je podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) možný až po oficiální reakci řecké vlády. O přijetí by musel rozhodnout český kabinet, řekl ministr při dnešních sněmovních interpelacích na dotaz Jana Farského (STAN).

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Jan Hamáček.

Hamáček připomněl, že požádal řeckou stranu o statistiky nedoprovázených syrských dětí v polovině listopadu. Řecko podle něho po několika urgencích potvrdilo začátkem minulého týdne přijetí dopisu a slíbilo, že vypraví odpověď. Ministr očekává, že to potrvá minimálně několik týdnů.

"Případné přijetí nezletilých dětí bez doprovodu na území České republiky podléhá schválení vládou České republiky," zdůraznil Hamáček. Musela by podle něho rozhodnout o zrušení pozastavení relokací do Česka.

V záležitosti syrských dětí se angažuje lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová, která v únoru přivezla seznam 14 kandidátů. Už na podzim oznámila, že by chtěla z řeckých táborů přesídlit do Česka pět desítek syrských dětí bez doprovodu jako solidární humanitární gesto. Premiér Andrej Babiš (ANO) projekt označil za nesmyslný, je podle něho lepší pomáhat sirotkům přímo v jejich vlasti. Před časem ministerský předseda uvedl, že chce v Sýrii vybudovat centrum pro sirotky. Plán je podle něj jeho soukromou iniciativou, nikoli projektem českého státu.

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Gerloch ústavním soudcem nebude, Senát ho odmítl. Ovčáček skřípe zuby

20.03.2019 22:11 Aktualizováno Prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch nebude ústavním soudcem. Senátoři dnes jeho kandidaturu v…

Topolánek zuří: Ze Zemana je mi na blití

20.03.2019 22:11 Aktualizováno Expremiér Mirek Topolánek už sice vysokou politiku opustil, přesto ji dál sleduje a glosuje.…

Vyzvěte Čínu k dodržování lidských práv, vyzval Senát vládu

20.03.2019 22:09 Senátoři žádají český kabinet, aby vyzval čínskou vládu k zastavení pronásledování občanů kvůli…

Babiš kritizuje Británii za brexit. Počítá škody pro Česko

20.03.2019 21:56 Brexit je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) hlavně pro Česko velkou škodou. Velká Británie, jež…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama