Přijetí syrských dětí? Míč je na řecké straně, odpověď bude za nejdřív za pár týdnů

Jakýkoli posun v případném přijetí syrských dětí bez doprovodu z řeckých táborů je podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) možný až po oficiální reakci řecké vlády. O přijetí by musel rozhodnout český kabinet, řekl ministr při dnešních sněmovních interpelacích na dotaz Jana Farského (STAN).

Jan Hamáček.
doporučujeme

Hamáček připomněl, že požádal řeckou stranu o statistiky nedoprovázených syrských dětí v polovině listopadu. Řecko podle něho po několika urgencích potvrdilo začátkem minulého týdne přijetí dopisu a slíbilo, že vypraví odpověď. Ministr očekává, že to potrvá minimálně několik týdnů.

"Případné přijetí nezletilých dětí bez doprovodu na území České republiky podléhá schválení vládou České republiky," zdůraznil Hamáček. Musela by podle něho rozhodnout o zrušení pozastavení relokací do Česka.

V záležitosti syrských dětí se angažuje lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová, která v únoru přivezla seznam 14 kandidátů. Už na podzim oznámila, že by chtěla z řeckých táborů přesídlit do Česka pět desítek syrských dětí bez doprovodu jako solidární humanitární gesto. Premiér Andrej Babiš (ANO) projekt označil za nesmyslný, je podle něho lepší pomáhat sirotkům přímo v jejich vlasti. Před časem ministerský předseda uvedl, že chce v Sýrii vybudovat centrum pro sirotky. Plán je podle něj jeho soukromou iniciativou, nikoli projektem českého státu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Běloruská policie použila proti demonstrantům české zábleskové granáty P1,…

10.08.2020 16:24 Aktualizováno Běloruská policie při zásahu proti demonstrantům nespokojeným s oznámením opětného vítězství…

Kardinál Duka požehná Mariánský sloup. Dorazí i odpůrci včetně Zahradila

10.08.2020 16:18 Mariánský sloup, který po sto letech znovu stojí na Staroměstském náměstí v Praze, se v sobotu…

Policie opět zasahuje na radnici Brno-střed, kauza se týká i významných…

10.08.2020 16:07 Aktualizováno Policie zasahuje na radnici městské části Brno-střed. Informaci Hospodářských novin potvrdila ČTK…

Prezident Zeman v září navštíví Jihomoravský kraj, bude ho doprovázet…

10.08.2020 15:49 Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou navštíví ve dnech 1. až 3. září Jihomoravský kraj. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama