Klaus má o ODS pravdu? To snad Fiala nemůže myslet ani v žertu, naštval se jeden ze zakladatelů strany

Debaty o Václavu Klausovi mladším i starším v ODS pokračují. Pozornost vyvolala především slova exprezidenta Klause, který tvrdí, že musí vzniknout nová pravicová strana. Tvrdí také, že vedení ODS a její poslanci směřují k politické bezvýznamnosti. Současní občanští demokraté s ním nesouhlasí, podle politického matadora Miroslava Macka má ale Klaus pravdu.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Miroslav Macek
doporučujeme

„Tito lidé nemají s původní ODS nic společného. S jejími ideály se rozešli už dávno, nebo je nikdy nesdíleli. Charakterizuje je nadbíhání politické korektnosti a pravdě a lásce. Jejich cesta k politické bezvýznamnosti je zcela přímočará. Dříve či později musí vzniknout nová, skutečně pravicová strana. Dlouho jsme mnozí sázeli na ODS. Teď už snad každý ví, že to není možné,“ uvedl Václav Klaus starší v reakci na rozhodnutí poslaneckého klubu ODS? Který vyzval jeho syna k odchodu.

Senátor ODS Miloš Vystrčil tato jeho slova kritizoval. „VK starší říká, že ODS jde přímočaře k politické bezvýznamnosti. Za Petra Fialy jsme se dostali ze 6 na cca 15 procent. Je třeba tedy kopání do kotníků zesílit a ještě intenzivněji zapojit i syna, případně další . VK starší se přece nikdy nemýlí,“ rýpnul si Vystrčil.

A podobě se do bývalého čestného předsedy pustil i Marin Baxa. „Václav Klaus st. vyzývá ke vzniku nové pravicové strany, tedy nejspíš pod vedením svého syna. Jaký asi bude program této nové strany? Okamžité vystoupení z EU? Odchod ze zahraničních misí? Partnerství s německou AfD?To není žádný návrat k “původní ODS”, ale její úplný protiklad!“ tvrdí místopředseda ODS.

Klause obratem kritizoval i sám předseda ODS Petr Fiala. „Výroky prezidenta Klause o nové straně mě nepřekvapují. S ODS se rozešel už v roce 2008, všichni si ho pamatujeme z roku 2013 na volebních billboardech strany paní Bobošíkové. Pokud se někdo odklonil od původní ODS, nebylo to současné vedeni ODS, ale bohužel Václav Klaus. ODS byla založena jako konzervativně liberální strana s jasným prozápadním směřováním. Tak jsem ODS vždy vnímal a na tuto tradici navazuji,“ vzkázal mu.

Na jeho slova ovšem obratem zareagoval Miroslav Macek, jeden z otců ODS. „Coby jeden z otců – zakladatelů ODS musím Petra Fialu opravit: Ve 2. článku stanov ODS – Hlavní cíle a úkoly strany, se v bodu 1 c. jasně říká 'být stranou navazující na tradice evropské křesťanské civilizace, na humanitní a demokratické tradice první republiky a na zkušenosti současných západních demokracií',“ cituje Macek.

Poukazuje na to, že o „jasném prozápadním směrování“ v nich není ani slovo. „Šlo by o termín zcela neuchopitelný – Západ totiž nebyl a není jen plný konzervativců a liberálů starého ražení, ale též socialistů všeho možného druhu, Zelených s různou mírou agresivity i mentálních komunistů různých názvů, proto ta slova o zkušenostech západních demokracií – jezdili jsme tehdy za Margaret Thatcherovou a dalšími právě za zkušenostmi ze soubojů s tamní levicí,“ poučuje jeden ze zakladatelů ODS.

„Připadá snad Petru Fialovi dnešní eurounijní politika navázaná na tradice evropské křesťanské civilizace? To snad nemůže myslet ani v žertu. Na tradici ODS tedy rozhodně nenavazuje, ale jasně ji směruje do zelených socialistických eurounijních vod,“ rýpnul si Macek prostřednictvím sociálních sítí.

Loading...
Vstupte do diskuze (31)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaorálek ministrem kultury? Jandák ho zhodnotil a promluvil o zániku…

25.08.2019 20:00 Aktualizováno Lubomír Zaorálek se má příští týden stát novým ministrem kultury. Ačkoliv někomu se jeho volba může…

Sněmovnu čekají rošády? ČSSD chce personální změny ve výborech

25.08.2019 16:01 Vládní ČSSD má zájem o vedení sněmovního výboru pro sociální politiku, kde je neobsazené místo poté…

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama