Klaus má o ODS pravdu? To snad Fiala nemůže myslet ani v žertu, naštval se jeden ze zakladatelů strany

Debaty o Václavu Klausovi mladším i starším v ODS pokračují. Pozornost vyvolala především slova exprezidenta Klause, který tvrdí, že musí vzniknout nová pravicová strana. Tvrdí také, že vedení ODS a její poslanci směřují k politické bezvýznamnosti. Současní občanští demokraté s ním nesouhlasí, podle politického matadora Miroslava Macka má ale Klaus pravdu.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Miroslav Macek

„Tito lidé nemají s původní ODS nic společného. S jejími ideály se rozešli už dávno, nebo je nikdy nesdíleli. Charakterizuje je nadbíhání politické korektnosti a pravdě a lásce. Jejich cesta k politické bezvýznamnosti je zcela přímočará. Dříve či později musí vzniknout nová, skutečně pravicová strana. Dlouho jsme mnozí sázeli na ODS. Teď už snad každý ví, že to není možné,“ uvedl Václav Klaus starší v reakci na rozhodnutí poslaneckého klubu ODS? Který vyzval jeho syna k odchodu.

Senátor ODS Miloš Vystrčil tato jeho slova kritizoval. „VK starší říká, že ODS jde přímočaře k politické bezvýznamnosti. Za Petra Fialy jsme se dostali ze 6 na cca 15 procent. Je třeba tedy kopání do kotníků zesílit a ještě intenzivněji zapojit i syna, případně další . VK starší se přece nikdy nemýlí,“ rýpnul si Vystrčil.

A podobě se do bývalého čestného předsedy pustil i Marin Baxa. „Václav Klaus st. vyzývá ke vzniku nové pravicové strany, tedy nejspíš pod vedením svého syna. Jaký asi bude program této nové strany? Okamžité vystoupení z EU? Odchod ze zahraničních misí? Partnerství s německou AfD?To není žádný návrat k “původní ODS”, ale její úplný protiklad!“ tvrdí místopředseda ODS.

Klause obratem kritizoval i sám předseda ODS Petr Fiala. „Výroky prezidenta Klause o nové straně mě nepřekvapují. S ODS se rozešel už v roce 2008, všichni si ho pamatujeme z roku 2013 na volebních billboardech strany paní Bobošíkové. Pokud se někdo odklonil od původní ODS, nebylo to současné vedeni ODS, ale bohužel Václav Klaus. ODS byla založena jako konzervativně liberální strana s jasným prozápadním směřováním. Tak jsem ODS vždy vnímal a na tuto tradici navazuji,“ vzkázal mu.

Na jeho slova ovšem obratem zareagoval Miroslav Macek, jeden z otců ODS. „Coby jeden z otců – zakladatelů ODS musím Petra Fialu opravit: Ve 2. článku stanov ODS – Hlavní cíle a úkoly strany, se v bodu 1 c. jasně říká 'být stranou navazující na tradice evropské křesťanské civilizace, na humanitní a demokratické tradice první republiky a na zkušenosti současných západních demokracií',“ cituje Macek.

Poukazuje na to, že o „jasném prozápadním směrování“ v nich není ani slovo. „Šlo by o termín zcela neuchopitelný – Západ totiž nebyl a není jen plný konzervativců a liberálů starého ražení, ale též socialistů všeho možného druhu, Zelených s různou mírou agresivity i mentálních komunistů různých názvů, proto ta slova o zkušenostech západních demokracií – jezdili jsme tehdy za Margaret Thatcherovou a dalšími právě za zkušenostmi ze soubojů s tamní levicí,“ poučuje jeden ze zakladatelů ODS.

„Připadá snad Petru Fialovi dnešní eurounijní politika navázaná na tradice evropské křesťanské civilizace? To snad nemůže myslet ani v žertu. Na tradici ODS tedy rozhodně nenavazuje, ale jasně ji směruje do zelených socialistických eurounijních vod,“ rýpnul si Macek prostřednictvím sociálních sítí.

Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petříček otevřel konzulát v Manchesteru, pomůže Čechům po brexitu

19.03.2019 15:00 Ministr zahraničí Tomáš Petříček otevřel český generální konzulát v Manchesteru, který má pomoci…

Zeman je pro zachování těžby uhlí. Ta hysterie v Německu špatně skončí,…

19.03.2019 14:13 Prezident Miloš Zeman dnes při návštěvě Karlovarského kraje opět podpořil zachování těžby uhlí pro…

NKÚ by mohl kontrolovat jen statutární města, připustil Kněžínek

19.03.2019 13:57 Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) připustil, že by se plánované rozšíření pravomocí…

Piráti chtějí zrušit autorské poplatky za volné nosiče, kolektivní správce…

19.03.2019 13:54 K návrhům, které mají osvobodit provozovatele malých podniků od autorských poplatků, přibude ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama