80 let od vpádu nacistických vojsk: S diktátorskými choutkami bojujeme i dnes, zaznělo při pietě

Politici, legionáři a sokolové si dnes na pražském Hradčanském náměstí u sochy T. G. Masaryka připomněli 80. výročí nacistické okupace českých zemí. Akci pořádala Československá obec legionářská a účastnil se jí mimo jiné předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (za KDU-ČSL+Nestraníci) nebo pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Přítomni byli také zástupci slovenské a německé ambasády. Česká republika si dnes na mnoha místech připomíná 80. výročí okupace nacistickým Německem. Den poté byl vyhlášen protektorát Čechy a Morava.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Pražský Hrad

Vondráček na vzpomínkovém setkání označil 15. březen 1939 za zřejmě nejtemnější den moderních československých dějin. V projevu vzpomněl také prezidenta Václava Havla a jeho setkání s německým prezidentem Richardem von Weizsäckerem v roce 1990.

"Byli jsme schopni využít historické šance a podat si ruku s Německem, jakmile to bylo po ukončení studené války možné, a k minulosti jsme se dokázali zodpovědně postavit. Já bych byl rád, kdybychom tuto linku v našich vztazích udrželi i do budoucna," řekl.

Horská řekla, že je důležité si dobu připomínat věrohodně a stejně tak ji interpretovat. Totalita má podle ní různé barvy, a to i dnes. "Vedeme boj s autoritářskými choutkami některých v naší společnosti. Je to jiný boj než ten frontový a viditelný, je rafinovaný a plíživý. Pravda se různě přetáčí a posouvá do oblasti dezinformací a vedou se nevybíravé verbální útoky na některé naše instituce a jedince," řekla.

"České země byly první na řadě a pocítily, co to znamená vláda panské rasy," řekl Hřib. Vzpomenul parašutisty, kteří se účastnili akce Anthropoid a odstranili tehdejšího říšského protektora Reinharda Heydricha, i účastníky Pražského povstání. "Jsme povinni nejen střežit odkaz hrdinů, ale sami hájit demokracii a svobodu," řekl předseda Československé obce legionářské Pavel Budinský.

Oběti německé okupace si dnes u pamětní desky na rohu Petschkova paláce v Praze 1, kde sídlilo za protektorátu gestapo, připomněli také komunisté. Na pietním aktu, kterého se podle odhadu policie zúčastnilo zhruba 130 lidí, promluvil předseda strany Vojtěch Filip, který varoval před přepisováním dějin. Slova se ujali také další politici KSČM, například poslanec Stanislav Grospič nebo europoslankyně Kateřina Konečná.

I když bývá jako datum zahájení okupace zbytků Československa nacistickým Německem označován 15. březen 1939, ve skutečnosti první příslušníci wehrmachtu a jednotek SS překročili státní hranici už vpodvečer předchozího dne na Ostravsku. Brzo ráno 15. března se německá armáda začala valit v několika proudech do českého vnitrozemí.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchody se zvýší o 900 korun. Rodiče miminek dostanou 300 tisíc, rozhodla…

18.03.2019 23:53 Aktualizováno Důchody by se měly od příštího roku zvýšit průměrně o 900 korun. Od ledna se zvýší také rodičovský…

Klaus ml. pokračuje ve své kritice: Jak za Husáka! Nevládne nám Babiš, ale…

18.03.2019 22:09 Aktualizováno Václav Klaus mladší pro server Novinky.cz napsal další komentář, který se týká suverenity České…

Švachula (ANO) bral milionové úplatky, a nebyl jediný

18.03.2019 21:26 Bývalý místostarosta městské části Brno-střed Jiří Švachula (dříve ANO), který je ve vazbě kvůli…

Začíná přetahovaná o Klause mladšího? Strana nezávislosti mu nabídla…

18.03.2019 17:37 Aktualizováno Předseda neparlamentní Strany nezávislosti České republiky František Matějka nabídl Václavu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama