ŽIVĚ: V české politice se moc kecá. Fiala ponížil Babišovu vládu

Předseda ODS Petr Fiala se na dnešní programové konferenci občanských demokratů v Praze vymezil vůči vládě Andreje Babiše (ANO) i vůči straníkům, kteří by zpochybňovali například západní orientaci Česka. Kabinet nazval vládou marketingu a planých řečí a premiéra, ač ho přímo nejmenoval, přirovnal k baronu Prášilovi.

Přidejte svůj názor 46 komentářů

Petr Fiala (ODS)
doporučujeme

"Nikdy se v české politice tolik nekecalo jako v současnosti," řekl v úvodu programové konference Fiala. ODS podle něho nabízí alternativu "vůči nové české levici sdružené kolem politicko-ekonomického projektu pana Babiše". "Komunisté znovu mluví do vlády a propaganda, nyní marketing, znovu vítězí nad skutečností," prohlásil Fiala.

Občanští demokraté představí na konference návrhy například na snížení byrokracie, zjednodušení a snížení daní a důchodové reformy. "Zatímco levice lidem rozdává ryby, naše filozofie je rozdávat lidem udice," uvedl předseda ODS.

Fiala se ale obrátil i dovnitř ODS. Je sice podle něho stranou velkého spektra názorů, má to ale své hranice. "Za hranicemi tradice ODS, za hranicemi přesvědčení ODS, programu a politiky ODS je například zpochybňování naší západní orientace, transatlantických spojenectví a závazků a více či méně nápadné koketování s východními autoritativními režimy," řekl Fiala. Za hranicemi je podle něho i neloajalita, neodpovědnost a anarchistický individualismus. "Toto je a bude pro mě jako lídra ODS červená čára," prohlásil Fiala.

Nikoho sice nejmenoval, občanští demokraté ale nyní řeší postoje svého poslance Václava Klause mladšího. Odpoledne se sejde výkonná rada ODS, mezi jejíž pravomoci patří vylučování členů.

Fiala mluvil i o květnových evropských volbách, do nichž jde ODS se sloganem "Jsme srdcem Evropy. Chceme být slyšet". "Reprezentujeme hlas skutečných národních zájmů. Hlas zdravého rozumu proti nekonečné integraci a regulaci na jedné straně a vystoupení České republiky z Evropské unie na straně druhé," podotkl Fiala.

Rovněž lídr evropské kandidátky ODS Jan Zahradil řekl, že nelze utíkat z boje. "Nevyhlašujeme odchod z EU, žádný czexit ani rozpouštění EU. Nikdy jsme nechtěli federální eurostát řízený z Bruselu. Chceme pružnou, vícerychlostní EU s dostatkem prostoru a svobody pro členské země," uvedl. Zahradil nařkl Babiše, že "vykrádá ve velkém" evropský program ODS. Znamená to podle Zahradila to, že ani Babišovy "slavné PR týmy" nejsou schopné vymyslet nic lepšího.

Loading...
Vstupte do diskuze (46)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vzpomínáte? Byl jste tehdy dost pod parou! Kalousek se drsně pohádal s…

23.07.2019 22:47 Aktualizováno Miroslav Kalousek se dostal do konfliktu na sociálních sítích s bývalým ministrem kultury Danielem…

Exministr Robert Pelikán míří do legislativní rady. Nejde o "trafiku",…

23.07.2019 21:13 Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) se od září zřejmě stane členem Legislativní…

Mela u Hradu. 200 lidí protestovalo proti Zemanovi, dorazil i Hayato…

23.07.2019 19:15 Aktualizováno Zhruba dvě stovky lidí se dnes sešly na pražském Hradčanském náměstí u sochy Tomáše Garrigua…

Žaloba na Česko kvůli uprchlickým kvótám? Advokát EU odložil vydání…

23.07.2019 17:57 Generální advokát Soudního dvora Evropské unie odložil vydání stanoviska k žalobě Evropské komise…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama