Rafaj tříští politiky. Chvojka odvolání z čela ÚOHS nežádá, Stanjura ano

Případné odvolání Petra Rafaje z funkce předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže kvůli podezřením v případu dálničního mýtného by bylo předčasné, řekl v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize šéf poslanců koaliční ČSSD Jan Chvojka. Jeho protějšek z opoziční ODS Zbyněk Stanjura je přesvědčen o tom, že Rafaj by měl úřad opustit.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Jan Chvojka
doporučujeme

Chvojka řekl, že když se první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek scházel s ředitelem firmy Kapsch Karlem Feixem a hodinu potom s Rafajem, a pokud Rafajovi radil, jak má ohledně mýtného tendru rozhodnout, jde o velký problém. Na otázku o případném Rafajově odvolání ale uvedl, že je předčasné dělat rozhodnutí. V pondělí odpoledne se bude záležitostí podle Chvojky zabývat koaliční rada.

Stanjura uvedl, že Rafaj úřad zpochybnil. "Tady byla ohrožena důvěra v nestrannost a nezávislost rozhodování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže," uvedl. Pokud Faltýnek řešil zakázku na mýto, musel podle Stanjury zastupovat zadavatele, tedy ministerstvo dopravy, a byl porušen zákon o zadávání veřejných zakázek.

Faltýnek svou roli v případu popisoval ve čtvrtek ve Sněmovně, podle opozice nic nevysvětlil. Spokojena nebyla ani ČSSD. Podle Chvojky nebylo Faltýnkovo objasňování úplně v pořádku. Šéf sociálnědemokratických poslanců čeká, že Faltýnek vysvětlí své jednání víc. Sněmovní debata o kauze by měla pokračovat koncem března.

Záležitost kolem mýta prověřuje policie. V tendru na nového provozovatele zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll. Kapsch výsledky tendru napadl, ÚOHS nejdříve loni v květnu výběr vítěze tendru zrušil, v září ale platnost smlouvy potvrdil. Kapsch se obrátil na soud.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský útok na Česko? Schází se Bezpečnostní rada státu

19.08.2019 05:32 Kvůli kybernetickému útoku proti ministerstvu zahraničí se dnes ráno sejde Bezpečnostní rada státu …

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Babiš chce koalici zachovat, Šmarda ať se vzdá nominace

18.08.2019 13:14 Premiér Andrej Babiš (ANO) si přeje, aby pokračovala koalice mezi hnutím ANO a sociálními demokraty…

Třaskavý Balkán: Vypukne válka Srbska s Kosovem? Zeptali jsme se odbornice

18.08.2019 12:07 ROZHOVOR - Západní Balkán je regionem, který přidělává EU vrásky na čele. Srbsko a Kosovo jsou na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama