Rafaj tříští politiky. Chvojka odvolání z čela ÚOHS nežádá, Stanjura ano

Případné odvolání Petra Rafaje z funkce předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže kvůli podezřením v případu dálničního mýtného by bylo předčasné, řekl v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize šéf poslanců koaliční ČSSD Jan Chvojka. Jeho protějšek z opoziční ODS Zbyněk Stanjura je přesvědčen o tom, že Rafaj by měl úřad opustit.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Jan Chvojka

Chvojka řekl, že když se první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek scházel s ředitelem firmy Kapsch Karlem Feixem a hodinu potom s Rafajem, a pokud Rafajovi radil, jak má ohledně mýtného tendru rozhodnout, jde o velký problém. Na otázku o případném Rafajově odvolání ale uvedl, že je předčasné dělat rozhodnutí. V pondělí odpoledne se bude záležitostí podle Chvojky zabývat koaliční rada.

Stanjura uvedl, že Rafaj úřad zpochybnil. "Tady byla ohrožena důvěra v nestrannost a nezávislost rozhodování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže," uvedl. Pokud Faltýnek řešil zakázku na mýto, musel podle Stanjury zastupovat zadavatele, tedy ministerstvo dopravy, a byl porušen zákon o zadávání veřejných zakázek.

Faltýnek svou roli v případu popisoval ve čtvrtek ve Sněmovně, podle opozice nic nevysvětlil. Spokojena nebyla ani ČSSD. Podle Chvojky nebylo Faltýnkovo objasňování úplně v pořádku. Šéf sociálnědemokratických poslanců čeká, že Faltýnek vysvětlí své jednání víc. Sněmovní debata o kauze by měla pokračovat koncem března.

Záležitost kolem mýta prověřuje policie. V tendru na nového provozovatele zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll. Kapsch výsledky tendru napadl, ÚOHS nejdříve loni v květnu výběr vítěze tendru zrušil, v září ale platnost smlouvy potvrdil. Kapsch se obrátil na soud.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruská ambasáda čachruje s českými byty? Moskva se rázně ohradila vůči…

20.03.2019 17:36 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí dnes v Moskvě upozornilo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku na…

"Nepřijatelné!" Tureckou ambasádu v ČR rozlítily Zemanovy výroky

20.03.2019 17:31 Turecké velvyslanectví v Praze se ohradilo proti výrokům prezidenta Miloše Zemana, že Turecko je…

Komentář: U Klausů v kuchyni aneb je velmi obtížné být synem Václava…

20.03.2019 16:56 Aktualizováno Komentář Josefa Brože - Státy vznikají a zanikají. Stejné je tomu i se stranami. Pokud ale nějaká…

Topolánek zuří: Ze Zemana je mi na blití

20.03.2019 16:55 Aktualizováno Expremiér Mirek Topolánek už sice vysokou politiku opustil, přesto ji dál sleduje a glosuje.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama