Šefčovič je zkušený politik, řekl prezident Zeman. Čaputová se mu nezamlouvá

Andreje Kisku označoval český prezident Miloš Zeman za dobrého přítele, Kiskův elektorát teď na svou stranu získala právnička Zuzana Čaputová. Pro českou hlavu státu je ale velkou neznámou, Zeman naopak ocenil jejího protikandidáta Maroše Šefčoviče. Favoritku druhého kola naopak podpořil Karel Schwarzenberg.

Přidejte svůj názor 71 komentářů

Prezident Miloš Zeman.
doporučujeme

K výsledkům včerejšího prvního kola prezidentských voleb na Slovensku český prezident Miloš Zeman mlčí, ovšem v závěru pracovního týdne poskytl hned dva rozhovory, v nichž se na adresu obou postupujících do druhého kola, které se uskuteční za čtrnáct dní, vyjádřil.

Favoritka Zuzana Čaputová je pro českou hlavu státu velkou neznámou. „Paní Čaputovou vůbec neznám,“ přiznal Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy a to samé uvedl i v relaci Týden s prezidentem pro TV Barrandov. „Když někoho neznám a nemohu ho hodnotit, tak se k němu nevyjadřuji,“ dodal.

„Nesetkal jsem se ani na internetu či kdekoli jinde, třeba v monitoru, s jakýmkoli jejím vystoupením,“ konstatoval úřadující český prezident. „Zamlouvá se mně každý, kdo se zabýval politikou, protože politika je řemeslo, které se člověk má naučit. Ten, kdo se politikou nikdy nezabýval, se mně nemůže zamlouvat,“ vysvětlil Zeman.

Naopak kandidáti, kteří se umístili za ní, jsou Zemanovi známí. „Maroš Šefčovič má bezesporu zkušenosti z Evropské unie, pan Harabin zkušenosti z Nejvyššího soudu a ministerstva spravedlnosti,“ řekl Parlamentním listům. „Šefčoviče znám velmi, velmi dlouho, myslím si, že jeho zkušenosti s energetikou z Evropské komise jsou vynikající,“ uvedl zase na TV Barrandov.

Naopak o zkušenostech Čaputové prý Zeman nic neví, připustil však, že může jít o jeho chybu. „Může to být i můj nedostatek informací,“ nechal se slyšet. Český prezident však dodal, že svými vyjádřeními jasně naznačil, koho by – být slovenským občanem – volil.

Radit ale nikomu nechtěl. „Nikdo kromě Slováků by se neměl vměšovat do slovenských prezidentských voleb, a kdyby to udělal nějakým veřejným prohlášením, tak tomu kandidátu, jehož podpoří, prokáže de facto medvědí službu,“ řekl Zeman na obrazovkách TV Barrandov.

To ale učinil Zemanův konkurent z prezidentských voleb v roce 2013 Karel Schwarzenberg, který ve společném videu z nemocnice, kde byl hospitalizován kvůli operaci srdce, podpořil Zuzanu Čaputovou. Bývalý ministr zahraničí vede vítězku prvního kola v patrnosti už delší dobu.

„„Máme spoustu vzájemných přátel. Ještě z dob bývalých mám různé politické přátele na Slovensku, osobní kamarády,“ řekl Schwarzenberg serveru Blesk Zprávy. „Před nějakým časem, asi půl rokem, jsme diskutovali o slovenských volbách a jevilo se nám, že ona by byla ideální kandidátka,“ dodal poslanec TOP 09.

Loading...
Vstupte do diskuze (71)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský útok na Česko? Schází se Bezpečnostní rada státu

19.08.2019 05:32 Kvůli kybernetickému útoku proti ministerstvu zahraničí se dnes ráno sejde Bezpečnostní rada státu …

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Babiš chce koalici zachovat, Šmarda ať se vzdá nominace

18.08.2019 13:14 Premiér Andrej Babiš (ANO) si přeje, aby pokračovala koalice mezi hnutím ANO a sociálními demokraty…

Třaskavý Balkán: Vypukne válka Srbska s Kosovem? Zeptali jsme se odbornice

18.08.2019 12:07 ROZHOVOR - Západní Balkán je regionem, který přidělává EU vrásky na čele. Srbsko a Kosovo jsou na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama