Šefčovič je zkušený politik, řekl prezident Zeman. Čaputová se mu nezamlouvá

Andreje Kisku označoval český prezident Miloš Zeman za dobrého přítele, Kiskův elektorát teď na svou stranu získala právnička Zuzana Čaputová. Pro českou hlavu státu je ale velkou neznámou, Zeman naopak ocenil jejího protikandidáta Maroše Šefčoviče. Favoritku druhého kola naopak podpořil Karel Schwarzenberg.

Přidejte svůj názor 71 komentářů

Prezident Miloš Zeman.

K výsledkům včerejšího prvního kola prezidentských voleb na Slovensku český prezident Miloš Zeman mlčí, ovšem v závěru pracovního týdne poskytl hned dva rozhovory, v nichž se na adresu obou postupujících do druhého kola, které se uskuteční za čtrnáct dní, vyjádřil.

Favoritka Zuzana Čaputová je pro českou hlavu státu velkou neznámou. „Paní Čaputovou vůbec neznám,“ přiznal Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy a to samé uvedl i v relaci Týden s prezidentem pro TV Barrandov. „Když někoho neznám a nemohu ho hodnotit, tak se k němu nevyjadřuji,“ dodal.

„Nesetkal jsem se ani na internetu či kdekoli jinde, třeba v monitoru, s jakýmkoli jejím vystoupením,“ konstatoval úřadující český prezident. „Zamlouvá se mně každý, kdo se zabýval politikou, protože politika je řemeslo, které se člověk má naučit. Ten, kdo se politikou nikdy nezabýval, se mně nemůže zamlouvat,“ vysvětlil Zeman.

Naopak kandidáti, kteří se umístili za ní, jsou Zemanovi známí. „Maroš Šefčovič má bezesporu zkušenosti z Evropské unie, pan Harabin zkušenosti z Nejvyššího soudu a ministerstva spravedlnosti,“ řekl Parlamentním listům. „Šefčoviče znám velmi, velmi dlouho, myslím si, že jeho zkušenosti s energetikou z Evropské komise jsou vynikající,“ uvedl zase na TV Barrandov.

Naopak o zkušenostech Čaputové prý Zeman nic neví, připustil však, že může jít o jeho chybu. „Může to být i můj nedostatek informací,“ nechal se slyšet. Český prezident však dodal, že svými vyjádřeními jasně naznačil, koho by – být slovenským občanem – volil.

Radit ale nikomu nechtěl. „Nikdo kromě Slováků by se neměl vměšovat do slovenských prezidentských voleb, a kdyby to udělal nějakým veřejným prohlášením, tak tomu kandidátu, jehož podpoří, prokáže de facto medvědí službu,“ řekl Zeman na obrazovkách TV Barrandov.

To ale učinil Zemanův konkurent z prezidentských voleb v roce 2013 Karel Schwarzenberg, který ve společném videu z nemocnice, kde byl hospitalizován kvůli operaci srdce, podpořil Zuzanu Čaputovou. Bývalý ministr zahraničí vede vítězku prvního kola v patrnosti už delší dobu.

„„Máme spoustu vzájemných přátel. Ještě z dob bývalých mám různé politické přátele na Slovensku, osobní kamarády,“ řekl Schwarzenberg serveru Blesk Zprávy. „Před nějakým časem, asi půl rokem, jsme diskutovali o slovenských volbách a jevilo se nám, že ona by byla ideální kandidátka,“ dodal poslanec TOP 09.

Vstupte do diskuze (71)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruská ambasáda čachruje s českými byty? Moskva se rázně ohradila vůči…

20.03.2019 17:36 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí dnes v Moskvě upozornilo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku na…

"Nepřijatelné!" Tureckou ambasádu v ČR rozlítily Zemanovy výroky

20.03.2019 17:31 Turecké velvyslanectví v Praze se ohradilo proti výrokům prezidenta Miloše Zemana, že Turecko je…

Komentář: U Klausů v kuchyni aneb je velmi obtížné být synem Václava…

20.03.2019 16:56 Aktualizováno Komentář Josefa Brože - Státy vznikají a zanikají. Stejné je tomu i se stranami. Pokud ale nějaká…

Topolánek zuří: Ze Zemana je mi na blití

20.03.2019 16:55 Aktualizováno Expremiér Mirek Topolánek už sice vysokou politiku opustil, přesto ji dál sleduje a glosuje.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama