Zeman pojede do Slovinska. Na summitu Trojmoří chce propagovat kanál Dunaj, Odra, Labe

Prezident Miloš Zeman letos navštíví Slovinsko, kde se zúčastní summitu takzvaného Trojmoří. Mluvit na něm bude o stavbě kanálu Dunal-Odra-Labe. V plánu má také návštěvu Rakouska, Číny či Maďarska. Na tiskové konferenci to dnes řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podrobnosti o slovinské cestě ČTK sdělil ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák.

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

Do Rakouska by měl Zeman jet na počátku dubna, završí tak návštěvu okolních zemí po svém znovuzvolení do funkce hlavy státu. Ještě v dubnu by měl také odcestovat do Číny, kam byl pozván na summit o čínském projektu tzv. Hedvábné stezky. Už dříve Pražský hrad informoval, že během cest po sousedních zemích jako "čestného souseda" navštíví Maďarsko. V plánu je také prezidentova cesta do severní Afriky a Zeman zmínil i návštěvu Srbska.

Podle Ovčáčka Zeman zavítá i do Slovinska. Jindrák ČTK řekl, že se na Balkáně zúčastní summitu iniciativy Trojmoří. Sdružuje 12 států, které leží mezi Baltským, Jaderským a Černým mořem. Jejím hlavním cílem je především zlepšení dopravního propojení. Jeden z projektů počítá s výstavbou severo-jižní dálnice mezi Litvou a Řeckem, druhý s plynovodem, který by propojil terminály v Polsku a Chorvatsku.

Ve Slovinsku se bude konat čtvrtý summit, předchozí hostily Dubrovník, Varšava a Bukurešť. V červenci 2017 v Polsku, kam přijel i americký prezident Donald Trump, Česko zastupoval tehdejší předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

Zeman podle Jindráka seznámí ve Slovinsku přítomné s projektem plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe. Prezident je jeho dlouholetým zastáncem.

Komise ministerstva dopravy nedávno navrhla dále pokračovat v přípravách vodního kanálu jen mezi Dunajem a Odrou, protože labská větev se jeví jako riziková.

Projekt by podle studie ministerstva stál přes 585 miliard korun, z toho labská větev více než 300 miliard korun. Podle zastánců projektu by koridor přinesl ekonomické možnosti, zároveň by pomohl skomírající lodní dopravě v ČR a umožnil lepší hospodaření s vodou. Ekologové naopak namítají, že koridor by zničil zbytky relativně přirozených ekosystémů střední Evropy a měl by výrazný dopad na krajinu a vodní režim v zemi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezident Zeman může jmenovat 10 nových soudců, vláda je schválila

23.11.2020 16:47 Prezident Miloš Zeman může jmenovat desítku nových soudců. Vláda dnes schválila seznam kandidátů,…

Předseda dozorčí komise Rady ČT Staněk nevidí k odvolání důvod, podal…

23.11.2020 16:41 Odvolaný předseda dozorčí komise Rady České televize (ČT) Jiří Staněk nevidí ke svému odvolání…

Pokud Babiš prohraje, může odchod komplikovat stejně jako Trump. Daně…

23.11.2020 16:30 ROZHOVOR – Předpovídá, že pokud by koalice ve sněmovních volbách porazily Andreje Babiše, současný…

O kolik vzroste životní minimum: Ministerstvo práce navrhlo dvě varianty

23.11.2020 16:10 Ministerstvo práce navrhuje od ledna zvýšení životního minima buď o 30 procent, nebo o 15 procent.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama