Zeman pojede do Slovinska. Na summitu Trojmoří chce propagovat kanál Dunaj, Odra, Labe

Prezident Miloš Zeman letos navštíví Slovinsko, kde se zúčastní summitu takzvaného Trojmoří. Mluvit na něm bude o stavbě kanálu Dunal-Odra-Labe. V plánu má také návštěvu Rakouska, Číny či Maďarska. Na tiskové konferenci to dnes řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podrobnosti o slovinské cestě ČTK sdělil ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

Do Rakouska by měl Zeman jet na počátku dubna, završí tak návštěvu okolních zemí po svém znovuzvolení do funkce hlavy státu. Ještě v dubnu by měl také odcestovat do Číny, kam byl pozván na summit o čínském projektu tzv. Hedvábné stezky. Už dříve Pražský hrad informoval, že během cest po sousedních zemích jako "čestného souseda" navštíví Maďarsko. V plánu je také prezidentova cesta do severní Afriky a Zeman zmínil i návštěvu Srbska.

Podle Ovčáčka Zeman zavítá i do Slovinska. Jindrák ČTK řekl, že se na Balkáně zúčastní summitu iniciativy Trojmoří. Sdružuje 12 států, které leží mezi Baltským, Jaderským a Černým mořem. Jejím hlavním cílem je především zlepšení dopravního propojení. Jeden z projektů počítá s výstavbou severo-jižní dálnice mezi Litvou a Řeckem, druhý s plynovodem, který by propojil terminály v Polsku a Chorvatsku.

Ve Slovinsku se bude konat čtvrtý summit, předchozí hostily Dubrovník, Varšava a Bukurešť. V červenci 2017 v Polsku, kam přijel i americký prezident Donald Trump, Česko zastupoval tehdejší předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

Zeman podle Jindráka seznámí ve Slovinsku přítomné s projektem plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe. Prezident je jeho dlouholetým zastáncem.

Komise ministerstva dopravy nedávno navrhla dále pokračovat v přípravách vodního kanálu jen mezi Dunajem a Odrou, protože labská větev se jeví jako riziková.

Projekt by podle studie ministerstva stál přes 585 miliard korun, z toho labská větev více než 300 miliard korun. Podle zastánců projektu by koridor přinesl ekonomické možnosti, zároveň by pomohl skomírající lodní dopravě v ČR a umožnil lepší hospodaření s vodou. Ekologové naopak namítají, že koridor by zničil zbytky relativně přirozených ekosystémů střední Evropy a měl by výrazný dopad na krajinu a vodní režim v zemi.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Budou sedět zastupitelé na obcích déle? Svaz chce prosadit pětiletý mandát

23.05.2019 14:58 Svaz měst a obcí (SMO) chce změnou volebního zákona prosadit pětiletý mandát pro obecní a městské…

Zeman zesměšnil člena ODS, který ho chtěl podříznout. Navezl se i do Petra…

23.05.2019 13:59 Prezident Miloš Zeman vystoupil na sněmu Hospodářské komory. Ve svém projevu pochválil komoru za…

Aktuální situace v ČR? Stagnujeme a stáváme se stále větším sociálním…

23.05.2019 13:52 Aktualizováno Česká republika se stává stále větším sociálním státem a nejde cestou reforem, řekl na dnešním…

Eurovolby 2019: Velký přehled, jak o víkendu volit. Pozor na kroužky!

23.05.2019 11:15 Blíží se volby do Evropského parlamentu, které se budou konat od 23. do 26. května 2019 ve všech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama