150 milionů korun na uprchlíky, program Medevac dostane 60 milionů, schválila vláda

Ministerstvo vnitra letos pošle do zahraničí na pomoc uprchlíkům a státům čelícím migračním tlakům 150 milionů korun. Peníze zamíří do ohnisek migrační krize na Blízkém východě a v severní Africe a také do balkánských států, které leží na jedné z migračních tras do Evropy. Podpora by měla omezit důvody pro migraci do Evropy, řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po dnešním jednání vlády, na kterém kabinet návrh schválil.

Ministerstvo vnitra
doporučujeme

"Loni byly migrační toky do Evropské unie nejnižší za pět let, ale nijak situaci nepodceňujeme a snažíme se pomáhat na místě v oblastech, odkud uprchlíci odcházejí, abychom zabránili velkým migračním tokům," řekl Hamáček. Jako jeden z příkladů pomoci zmínil příspěvek pro ministerstvo vnitra Severní Makedonie na opravu hlídkového vrtulníku pro tamní bezpečnostní složky.

Česko posílá v posledních letech do zemí nejsilněji postižených migrací peníze prostřednictvím programu Pomoc na místě. Snaží se tak poskytnout uprchlíkům důstojnější životní standard především v mimoevropských zemích. Koncepci schválila vláda v roce 2015, tedy v době nejsilnější migrační krize v Evropě, kterou se později podařilo snížit. "Situace však nadále zůstává křehká a možnost opakování scénáře z předchozích let, zejména s přihlédnutím na trvající nestabilitu v evropském příhraničí, nelze zcela vyloučit," uvedlo vnitro v předkládací zprávě.

Letos chce ČR darovat 50 milionů neziskovým organizacím, které je použijí na obnovu či výstavbu infrastruktury, na projekty podporující udržitelné živobytí a ochranu žen a dětí a na boj proti nelegální migraci v Mali, Nigeru, Čadu, Maroku a Libyi. Dalších deset milionů má dostat Itálie na další projekty v severní Africe.

Ze zemí Blízkého východu jsou podle ministerstva pro Česko prioritní Jordánsko, kde se počet registrovaných syrských uprchlíků rovná devíti procentům populace, a Libanon. Na zlepšení životních podmínek, vzdělávání a rekvalifikaci migrantů v těchto státech chce vnitro poslat 40 milionů. Dar 25 milionů má Česko poskytnout Severní Makedonii na technické vybavení a infrastrukturu jejího azylového a migračního systému. Dalších 25 milionů má být rezerva.

Český zdravotnický humanitární program Medevac letos bude mít rozpočet 60 milionů korun. Zdravotníci se zaměří na pomoc lidem na Blízkém východě, na severu Afriky a na Ukrajině. 

V rámci programu Medevac čeští lékaři létají do krizových regionů, kde pomáhají nemocným a zraněným. Volba regionů, kde lékaři budou letos, podle Hamáčka reaguje na vývoj v jednotlivých oblastech, které jsou zasažené konflikty nebo migrační krizí.

Na Blízkém východu má humanitární program pomoct zemím, kam se uchýlili uprchlíci, a to jak ze sousedních zemí, tak z jiných oblastí dané země. Mezi cílové státy budou patřit Jordánsko, Libanon a Irák.

Na Ukrajině se program zaměří na centrální oblast země a východní oblasti pod ukrajinskou vládní kontrolou. V afrických zemích se Medevac bude věnovat na budování zdravotnické infrastruktury, navrženy jsou Senegal, Etiopie a Maroko.

Díky programu Medevac se v českých nemocnicích léčí od 90. let lidé z oblastí postižených válečnými konflikty. Léčba je poskytována zdarma a výhradně civilistům, kteří se nacházejí ve vážném zdravotním stavu nebo jimž jejich zdravotní stav neumožňuje vést důstojný život. Od roku 2013 se program soustředí na vysílání lékařských týmů do zahraničí, poslední tři roky lékaři své kolegy v zahraničí i školí. Podle zprávy připravené ministerstvem vnitra se tato varianta pomoci ukazuje jako vhodnější. Transporty pacientů tak zůstávaní jako krizové řešení u případů, kdy nelze zajistit adekvátní péči v místě původu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pompeo bude mít projev v Senátu ČR, má se debatovat o Rusku či hybridních…

08.08.2020 16:00 Senátoři by se měli ve středu při debatě s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem zabývat…

Zemřel bývalý senátor Tomáš Grulich (†69)

08.08.2020 15:42 Ve věku 69 let zemřel bývalý senátor za Prahu 12 Tomáš Grulich (ODS). Na facebooku to dnes napsal…

Pirátům radí bývalý detektiv. Policie ho propustila kvůli spolupráci s nimi

08.08.2020 13:30 Někdejší detektiv Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jan Šmíd, jehož propustili…

Kdo má pravdu? Schillerová a ekonomové interpretují vládní pomoc různě

08.08.2020 11:07 Šéfka státní kasy Alena Schillerová (ANO) umístila na svůj twitterový účet tabulku porovnávající,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama