Piráti chtějí zrušit autorské poplatky za volné nosiče, kolektivní správce by přišel o miliony

K návrhům, které mají osvobodit provozovatele malých podniků od autorských poplatků, přibude ve Sněmovně předloha Pirátů. Chystaná novela, jak ji dnes představili na tiskové konferenci poslankyně Lenka Kozlová a předseda klubu Pirátů Jakub Michálek, zahrnuje také zrušení poplatků za nákup volných nosičů. Například za nákup flash disku o kapacitě 64 GB se platí kolektivnímu správci 96 korun, za DVD až pět korun za disk, upozornili.

Jakub Michálek
doporučujeme

Celkem loni kolektivní správce na těchto poplatcích vybral 75 milionů korun, uvedla Kohoutová. Poplatek podle ní platí i lidé, kteří na volné nosiče ukládají svoje práce či fotografie. Jako kompenzaci autorům za ušlé poplatky Piráti navrhnou snížení DPH u některých vydavatelských komodit na deset procent.

Kolektivní správce by podle pirátské novely neměl vybírat peníze za díla, ke kterým se nikdo nehlásí, nebo za rozmnožování notových záznamů pro pěvecké soubory. Od poplatků chtějí Piráti osvobodit i produkce v malých provozovnách pro malý okruh osob.

Ve Sněmovně nyní čeká na projednání s neutrálním stanoviskem vlády návrh na osvobození restaurací, kadeřnictví a dalších provozoven, v nichž zákazníci mohou sledovat rozhlasové nebo televizní vysílání, od autorských poplatků. Návrhy podali poslanci ANO a SPD ve dvou samostatných novelách. Předložili je poté, co Sněmovna odmítla obdobnou senátní úpravu vládní novely autorského zákona. Podle kritiků by změna byla v rozporu s mezinárodním i unijním právem.

Od autorských poplatků jsou osvobozena zdravotnická zařízení, která zprostředkovávají rozhlasové nebo televizní vysílání pacientům. Podle návrhu poslanců ANO by platby nemuseli hradit ani majitelé provozoven, u nichž nemá sdělování díla hospodářský význam. Předkladatelé tvrdí, že pro placení poplatků neexistuje v těchto případech důvod. Hnutí SPD zvolilo odlišnou formulaci. Osvobození by se podle něj týkalo provozoven, které nejsou provozovány za účelem zpřístupnění rozhlasového a televizního vysílání.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neshody v koalici. Babiš a Hamáček mají o daních jinou představu, posun je…

26.11.2020 18:09 V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej…

Rusnok reaguje na vládu, její rozpočtová politika prý může urychlit…

26.11.2020 17:21 Snaha podpořit více ekonomiku pomocí rozpočtové politiky vlády, například v podobě snížení daní, by…

Koudelka nedrží ústa a krok s Hradem, Zeman na něj hledá špínu. Vítejte v…

26.11.2020 17:11 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Neštítí se žádných praktik. Prezident Miloš Zeman dává otevřeně najevo, jak moc mu vadí…

Lipavský žádá Petříčka, aby odebral Nejedlému diplomatický pas. Proč…

26.11.2020 17:05 Aktualizováno Pirátský poslanec a místopředseda sněmovního zahraničního výboru Jan Lipavský vyzval ministra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama