NKÚ by mohl kontrolovat jen statutární města, připustil Kněžínek

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) připustil, že by se plánované rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) vůči obcím mohlo omezit jen na statutární města, jak to navrhli poslanci Pirátů. Vládní návrh počítá s kontrolou všech obcí s rozšířenou působností. Kněžínek to dnes uvedl na konferenci o budoucnosti samospráv, která se konala v sídle Senátu.

Přidejte svůj názor

Jan Kněžínek
doporučujeme

"Není mi úplně cizí myšlenka omezit okruh kontrolovaných obcí ještě víc, než je obsaženo ve vládním návrhu zákona, na statutární města. I praktické zkušenosti ukazují, že kontroly jsou zaměřeny spíše na velká města," řekl Kněžínek.

Cílem je podle ministra najít model, který by by byl přijatelný i pro Senát. Rozšířit kontrolní pravomoci NKÚ totiž nelze bez změny ústavy, k čemuž je potřeba souhlasu obou parlamentních komor. Senátoři svůj souhlas s takovouto změnou podmiňují tím, že se omezí vícečetné kontroly ze strany různých státních úřadů, které nezřídka dospějí k rozdílným rozhodnutím, přestože kontrolují stejnou věc.

Náměstek ministryně financí Tomáš Vyhnánek slíbil, že se více kontrol bude provádět elektronicky, aby se obce nezatěžovaly. Připomenul také, že duplicitní kontroly již nyní mohou obce nahlásit.

Vládní návrh počítá s kontrolováním nikoli všech obcí, ale pouze 205 obcí s rozšířenou působností. Pirátský návrh tento počet zužuje jen na 50 největších měst. Advokát a bývalý náměstek ministrů spravedlnosti František Korbel se nad tímto zúžením pozastavil, podle něj je to jen "politický marketing".

Podle něj v obou předlohách projednávaných Sněmovnou chybí přesnější vymezení kritérií zamýšlených kontrol, kontrola zákonnosti je podle něj nedostatečná.

Také ústavní právník a místopředseda Legislativní rady vlády Aleš Gerloch zapochyboval o tom, zda omezení kontrolovaných obcí jejich velikostí obstojí. Varoval i před dílčími změnami ústavy. Doporučil, aby se zákony o obcích a krajích, ale také o NKÚ, ČNB a o soudcích přidaly k volebním zákonům, v jejichž případě Senát nemůže být Sněmovnou přehlasován. "Byl by to jeden z racionálních kroků, který by posílil ochranu územní samosprávy," dodal Gerloch, který se uchází o přízeň senátorů jako kandidát na ústavního soudce.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klaus to přepískl? Hudebník podal trestní oznámení kvůli slovům o…

26.06.2019 00:07 Aktualizováno Zlínský písničkář, textař a aktivista Ziggy Horváth podal trestní oznámení na exprezidenta Václava…

Demonstrace na Letné neunikla téměř nikomu, ukázal výzkum

25.06.2019 20:41 Nedělní demonstraci na pražské Letné proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislost…

Hejtmanka Jermanová se hájí: Na úřadě k pochybení nedošlo

25.06.2019 17:27 Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) je přesvědčena , že při uzavírání…

Zeman dorazil na "svou" Vysočinu. Pustil se do demonstrantů proti Babišovi

25.06.2019 17:26 Aktualizováno Účastníci demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za spravedlivou justici podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama