Poslanci trhají rekordy? Dočkáme se dvouciferného čísla stran ve sněmovně

Poločas rozpadu není termín vhodný pouze pro fyziku. Aktuální je i pro situaci v Poslanecké sněmovně parlamentu ČR. Rozepře jsou každodenním chlebem politiků a to nejen napříč stranami, ale i uvnitř. Budou mít turbulence ve sněmovně za následek přítomnost enormního množství stran?

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Václav Klaus ml. byl vyloučen z ODS kvůli dlouhodobému podkopávání politiky strany a častému hlasování proti poslaneckému klubu. Vyloučení poslanců z klubu není příliš častým fenoménem, častější je jejich „dobrovolná“ separace.

I k té už v rámci poslaneckého poločasu rozpadu došlo. Tři poslanci SPD pod vedením Lubomíra volného založili vlastní stranu Jednotní Alternativa pro Patrioty. Důvodem byla ambice poslance volného kandidovat na předsedu strany proti Tomio Okamurovi, což mu nebylo umožněno.

Volný a ostatní separatisté se však možná trochu přepočítali. Příspěvky na chod poslaneckého klubu k Volnému nedoputují. Klub, který vznikne až v průběhu volebního období, musí mít alespoň 10 poslanců na rozdíl od klubu ustanoveného hned po volbách, kdy je zapotřebí jen tří členů. Strana bývalých členů má jen ony tři členy, což v současnosti nestačí. Dost možná tak v nitru nové strany panuje zklamání nad absencí příspěvků pro poslanecké kluby.

V letošních volbách uspěl rekordní počet politických stran. Víc jich bylo jen v období 1992-1996, kdy se stranický systém teprve utvářel. Svým způsobem se české stranictví mění i dnes, kdy tradiční hegemoni (ODS a ČSSD) ustupují do pozadí. První česká poslanecká sněmovna měla 10 stran po volbách a poslední složení jen 9, jenže strany v Česku vznikají jako houby po dešti, tudíž může současné sněmovna získat primát v počtu stran.

Poslanec Volný již založil další stranu a dost možná ho bude následovat i Václav Klaus ml., alespoň podle svých vyjádření v médiích. Obdobný názor na založení nové strany Klausem najdeme i u pirátského poslance Mikuláše Peksy. A je zde ještě jeden separatistický potenciál. „Já doufám, že Václav Klaus a Karla Šlechtová se nenechají Lubomírem Volným zahanbit a taky si založí nějaké vlastní strany. Přece jen, 12 stran ve sněmovně, to tu ještě nebylo,“ napsal na Twitteru Peksa.

Bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová nelibě nesla opušťák z vlády, který od premiéra Andreje Babiše (ANO) dostala. Potenciál pro zakládání dalších stran, téměř jistě odsouzených k záhubě, tady je. A to se nacházíme ještě poměrně daleko k volbám, které rozpady stran akcelerují ze všeho nejvíce.

Loading...
Vstupte do diskuze (27)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volební právo od 16 let? Vláda zřejmě návrh STAN smete ze stolu

18.05.2019 14:42 Poslanecký návrh Starostů, podle něhož by komunální politiky směli volit lidé už od šestnácti let…

Co bude s rodičovským příspěvkem? Vláda v pondělí dostane návrh na jeho…

18.05.2019 14:16 Vláda by měla v pondělí dostat návrh na zvýšení rodičovské od ledna příštího roku z nynějších 220…

Babišovi tečou nervy? Piráty nazval partou diletantů a novodobých marxistů…

18.05.2019 14:09 Aktualizováno Jak vás již server EuroZprávy.cz informoval, čeští Piráti se rozhodli zažalovat Evropskou komisi…

"Jděte do háje", vzkázal Ondráček Petříčkovi kvůli Donbasu. Takovou…

18.05.2019 12:13 Po návštěvě komunistického poslance Zdeňka Ondráčka na východě Ukrajiny se mezi ním a ministrem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama