Vyzvěte Čínu k dodržování lidských práv, vyzval Senát vládu

Senátoři žádají český kabinet, aby vyzval čínskou vládu k zastavení pronásledování občanů kvůli jejich víře nebo etnické příslušnosti a k okamžitému propuštění takzvaných vězňů svědomí. Senát to na návrh Marka Hilšera z klubu Starostů uvedl v usnesení k petici proti pronásledování stoupenců meditačního hnutí Fa-lun-kung (Falun Gong) čínským režimem.

Přidejte svůj názor 60 komentářů

Senát ČR
doporučujeme

Členové vlády a prezident Miloš Zeman by také měli podle horní komory využívat "všech vhodných příležitostí" při jednání s čínskými politiky k otevření diskuse o této záležitosti.

"Porušování lidských práv v Číně je závažný fakt. Týká se i etnických menšin a různých jiných náboženství, jako jsou například křesťané," uvedl Hilšer. Podle náměstka ministra zahraničí Lukáše Kauckého je podpora dodržování lidských práv ve světě důležitou součástí české zahraniční politiky. "Česká republika aktivně upozorňuje na pronásledování náboženských menšin v Čínské lidové republice," řekl senátorům.

Senátní usnesení vyjadřuje znepokojení nad porušováním lidských a občanských práv a svobody náboženského vyznání v Číně. Vyjadřuje podporu utiskovaným menšinám, skupinám i jejich rodinám. Představitelé české zahraniční politiky mají podle horní komory toto stanovisko jednotně uplatňovat.

Čínský velvyslanec Čang Ťien-min se z dnešního projednávání petice, kterou podepsalo přes 38.000 lidí, omluvil. V úterý ale podle informací ČTK v této věci navštívil předsedu Senátu Jaroslava Kuberu (ODS).

Meditační praxe Fa-lun-kung pochází z buddhismu. Zahrnuje pomalá, energetická cvičení a klade důraz na hodnoty pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Věnují se jí lidé ve více než stovce zemí. Původně byla v Číně podporována i vládou, od července 1999 jsou ale její členové perzekvováni.

Loading...
Vstupte do diskuze (60)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ŽIVĚ: Vláda se otřásá v základech. Sněmovna o nedůvěře rozhodne v noci

26.06.2019 22:25 Aktualizováno Sněmovna bude jednat o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě ANO a ČSSD případně i po dnešní půlnoci,…

Kalousek s Topolánkem si drsně podali novináře

26.06.2019 22:19 Aktualizováno Šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl se ve svém komentáři pustil do kritiky účastníků nedělní…

Odvolán jsem byl, ale v demisi nejsem, uvedl ministr Staněk

26.06.2019 21:20 Prezident Miloš Zeman měl podle ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) právo jeho rezignaci…

Zeman půjde s pravdou ven, ale až po jednání s Hamáčkem

26.06.2019 18:25 Prezident Miloš Zeman dnes během návštěvy Vysočiny prohlásil, že se až po jednání s šéfem ČSSD…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama