Obnova Sýrie? Uprchlíci se musí co nejrychleji vrátit, shodly se ČR a Libanon

V Sýrii je třeba rychle najít politické řešení konfliktu, aby se do země mohli vrátit uprchlíci. Dnes se na tom v Praze shodli český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) s libanonským protějškem Džibránem Básilem. V šestimilionovém Libanonu žije zhruba 1,5 milionu běženců ze Sýrie. Básil také uvedl, že Česko by mohlo využít Libanon jako výchozí bod pro firmy, které by se podílely na poválečné obnově Sýrie.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Andrej Babiš a Tomáš Petříček
doporučujeme

Petříček ocenil skutečnost, že Libanon přijal na svém území velké množství syrských uprchlíků před válkou. "Shodli jsme se na tom, že je nutné dosáhnout politického řešení syrského konfliktu tak, aby se uprchlíci mohli bezpečně vrátit do svých domovů a aby mohla začít práce na poválečné obnově země. Jsme si vědomi toho, že není možné, aby tolik Syřanů dlouhodobě v Libanonu žilo," řekl Petříček.

Český ministr připomněl, že Praha pomáhá Libanonu při zvládání zátěže, kterou velké množství uprchlíků pro zemi představuje. "Od roku 2017 jsme poskytli celkem 40 milionů korun na humanitární a rozvojové projekty, v letošním roce to bude dalších 15 milionů korun," řekl Petříček. Pomoc pro Libanon podle něj směřovala zejména do oblasti zdravotnictví.

Básil uvedl, že hlavním národním zájmem pro Libanon nyní je návrat syrských uprchlíků do jejich vlasti. Navrhl vytvoření mezinárodní spolupráce za tímto cílem, do které by se podle něj mohly zapojit Libanon, Česko i další středoevropské země. Podle něj by se české firmy také mohly podílet na obnově Sýrie.

O problémech s migrací dnes Básil v Praze jednal i s premiérem Andrejem Babišem (ANO). "Shodli jsme se, že nejdůležitější je navrácení syrských migrantů do jejich vlasti," uvedl Babiš na twitteru po schůzce s libanonským ministrem.

Ministři zahraničí na své schůzce diskutovali i o možnosti posílení obchodní a ekonomické spolupráce obou zemí. Petříček připomněl, že v současnosti je objem obchodních vztahů zhruba 70 milionů dolarů (1,6 miliardy korun) a že je prostor pro jeho zvýšení. Libanonský trh podle něj může být příležitostí pro české exportéry i investory. Básil uvedl, že by se čeští investoři v Libanonu mohli prosadit například v energetice, u udržitelných zdrojů nebo při technologiích na likvidaci odpadu. Vyzval také k většímu otevření českého trhu pro libanonskou potravinářskou produkci a mluvil i o možnosti posílení linek ČSA mezi Prahou a Bejrútem.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová plagiátorská kauza? Malér má vládní protidrogová koordinátorka

20.08.2019 14:08 Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a…

Šmarda je passé. Kdo bude ministrem kultury? Babiš chce nové jméno do pátku

20.08.2019 13:56 Premiér Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že mu sociální demokracie do pátku sdělí jméno nového…

Hamáček čelí vzpouře. Ústecká ČSSD ho vyzvala k rezignaci

20.08.2019 12:40 Aktualizováno Sociální demokraté v Ústeckém kraji vyzvali Jana Hamáčka k rezignaci na funkci předsedy strany.…

Poslanci "grilovali" Jourovou, dostala nepříjemnou otázku ohledně Babiše

20.08.2019 12:23 Kandidátka na eurokomisařku a současně dosavadní eurokomisařka za ČR Věra Jourová by měla v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama