Jakl v RRTV? Otevřeně mluví o likvidaci veřejných médií, my ho nevolili, říkají pro EZ opoziční politici

V tajném hlasování poslanecké sněmovny byl na volné místo v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) zvolen poradce bývalého prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl. Proti kontroverzní osobnosti se objevila vlna kritiky.

Přidejte svůj názor 61 komentářů

Ladislav Jakl
doporučujeme

Jakl známý provokativními výroky antiekologického charakteru nebo útoky proti médiím a z obviňování novinářů z principiálního lhaní. Přesto byl zvolen na uvolněné místo v RRTV jako nominant SPD.

I když samotná volba byla tajná vzhledem k tomu, že získal většinu pravděpodobně byl podpořen vládními poslanci. "Evidentně ho podpořila vládní koalice za loajalitu a podporu vládním návrhům," sdělil pro EuroZprávy.cz předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Neschvaluje ho ani možný Bělobrádkův nástupce v předsednické funkci Marian Jurečka. "Nepovažuji ho za vhodného kandidáta, mám jiné představy o lidech, kteří by měli býti členy této rady," odpověděl na dotaz poslanec za KDU-ČSL.

Kriticky se k Jaklovi vyjádřil i Petr Gazdík. "Nepovažuji ho za vhodnou osobu do RRTV a přestože volba byla tajná, nepředpokládám, že by ho poslanci STAN volili. Každopádně já ne," napsal v SMS zprávě předseda Starostů a nezávislých.

Spokojenost s Jaklem nepanuje ani v KSČM, která podporuje menšinovou vládní koalici. "Výsledek volby je legitimní, i když ho vnímám spíš jako naschvál některých volitelů. Člověk, který otevřeně mluví o likvidaci veřejných médií, není podle mne šťastná volba. Pokud by se tu začala rozehrávat hra o další penetraci oligarchů do médií, bylo by to ošidné. problém veřejnoprávnosti leží jinde a vládní média místo veřejných nepotřebujeme," sdělil pro EuroZprávy.cz poslanec KSČM Jiří Dolejš a popsal kontroverznost zvoleného kandidáta.

Podle pirátského poslance Tomáše Martínka byla i Česká pirátská strana. "Kdo zvolil Ladislava Jakla do RRTV? Podle všeho ho volila nominujicí SPD a ANO, což de facto potvrdil @kolovratnikm na Twitteru. Jinak na hlasování dorazil i Klaus ml. To dohromady dává přes 88. Piráti hlasovali proti tajné volbě, za tyto osoby má být politická odpovědnost jasná," napsal na Twitteru.

K volbě Jakla se vyjádřilo také několik senátorů, i když ti do RRTV zástupce nevolí. Bývalý prezidentský kandidát Jiří Drahoš volbu okomentoval na sociálních sítích. "Zatímco známý historik @padevetjiri nebyl zvolen do rady ÚSTRu, známý konspirátor Ladislav Jakl byl na návrh SPD vybrán do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Vládní koalice dnes opravdu jede," uvedl na Twitteru senátor.

"Senát nezvolil do ÚS Gerlocha, Sněmovna zvolila do RRTV Jakla. A to obě komory jsou součástí jednoho Parlamentu. No co. Princ Jasoň a princ Drsoň taky byli formálně bratři," popsal svou představu o práci obou komor parlamentu senátor Václav Láska.

Loading...
Vstupte do diskuze (61)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek a Schwarzenberg se naváží do Babiše: Čest Vaší práci, premiére!

07.04.2020 22:19 Aktualizováno TOP 09 není spokojena s tím, jak se vláda staví ke koronakrizi. Kriticky se vůči kabinetu a jeho…

EXKLUZIVNĚ: Pandemie jasně ukázala, kam nás premiér Babiš dovedl, říká pro…

07.04.2020 22:19 Aktualizováno ROZHOVOR - Je velice kritický a otevřeně to dává najevo. Předsedovi hnutí Starostové a nezávislí …

Právníci podali trestní oznámení na Babiše, Vojtěcha, Hamáčka a Prymulu

07.04.2020 22:18 Brněnští právníci David a Vendula Zahumenští podali trestní oznámení na premiéra Andreje Babiše …

Poslanci prodloužili nouzový stav do konce dubna

07.04.2020 20:41 Aktualizováno Poslanecká sněmovna dnes prodloužila nouzový stav do 30. dubna. Pro se vyslovilo 90 poslanců ze 101…

Související:

Právě se děje

Další zprávy