Jakl v RRTV? Otevřeně mluví o likvidaci veřejných médií, my ho nevolili, říkají pro EZ opoziční politici

V tajném hlasování poslanecké sněmovny byl na volné místo v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) zvolen poradce bývalého prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl. Proti kontroverzní osobnosti se objevila vlna kritiky.

Přidejte svůj názor 61 komentářů

Ladislav Jakl
doporučujeme

Jakl známý provokativními výroky antiekologického charakteru nebo útoky proti médiím a z obviňování novinářů z principiálního lhaní. Přesto byl zvolen na uvolněné místo v RRTV jako nominant SPD.

I když samotná volba byla tajná vzhledem k tomu, že získal většinu pravděpodobně byl podpořen vládními poslanci. "Evidentně ho podpořila vládní koalice za loajalitu a podporu vládním návrhům," sdělil pro EuroZprávy.cz předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Neschvaluje ho ani možný Bělobrádkův nástupce v předsednické funkci Marian Jurečka. "Nepovažuji ho za vhodného kandidáta, mám jiné představy o lidech, kteří by měli býti členy této rady," odpověděl na dotaz poslanec za KDU-ČSL.

Kriticky se k Jaklovi vyjádřil i Petr Gazdík. "Nepovažuji ho za vhodnou osobu do RRTV a přestože volba byla tajná, nepředpokládám, že by ho poslanci STAN volili. Každopádně já ne," napsal v SMS zprávě předseda Starostů a nezávislých.

Spokojenost s Jaklem nepanuje ani v KSČM, která podporuje menšinovou vládní koalici. "Výsledek volby je legitimní, i když ho vnímám spíš jako naschvál některých volitelů. Člověk, který otevřeně mluví o likvidaci veřejných médií, není podle mne šťastná volba. Pokud by se tu začala rozehrávat hra o další penetraci oligarchů do médií, bylo by to ošidné. problém veřejnoprávnosti leží jinde a vládní média místo veřejných nepotřebujeme," sdělil pro EuroZprávy.cz poslanec KSČM Jiří Dolejš a popsal kontroverznost zvoleného kandidáta.

Podle pirátského poslance Tomáše Martínka byla i Česká pirátská strana. "Kdo zvolil Ladislava Jakla do RRTV? Podle všeho ho volila nominujicí SPD a ANO, což de facto potvrdil @kolovratnikm na Twitteru. Jinak na hlasování dorazil i Klaus ml. To dohromady dává přes 88. Piráti hlasovali proti tajné volbě, za tyto osoby má být politická odpovědnost jasná," napsal na Twitteru.

K volbě Jakla se vyjádřilo také několik senátorů, i když ti do RRTV zástupce nevolí. Bývalý prezidentský kandidát Jiří Drahoš volbu okomentoval na sociálních sítích. "Zatímco známý historik @padevetjiri nebyl zvolen do rady ÚSTRu, známý konspirátor Ladislav Jakl byl na návrh SPD vybrán do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Vládní koalice dnes opravdu jede," uvedl na Twitteru senátor.

"Senát nezvolil do ÚS Gerlocha, Sněmovna zvolila do RRTV Jakla. A to obě komory jsou součástí jednoho Parlamentu. No co. Princ Jasoň a princ Drsoň taky byli formálně bratři," popsal svou představu o práci obou komor parlamentu senátor Václav Láska.

Loading...
Vstupte do diskuze (61)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válková mohla být odvolána, potvrdil Babiš. Co ovlivnilo jeho názor?

17.01.2020 17:54 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) respektuje, že rada pro lidská práva ve čtvrtek podpořila poslankyni…

Babiš ostře kritizuje e-shop na dálniční známky za 400 milionů, bude se…

17.01.2020 17:21 Aktualizováno Zakázka na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky za 401 milionů korun se…

Důchodová komise se znovu sejde, bude jednat o pravidlech spoření

17.01.2020 17:12 Důchodová komise se bude letos znovu zabývat nastavením pravidel spoření na penze. Debatovat by…

Komunisté chtějí změnit vládní novelu zákoníku práce

17.01.2020 13:28 Komunisté ve Sněmovně předloží pozměňovací návrhy k vládní novele zákoníku práce. O normě chce KSČM…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama