Vítězství Čaputové je výsledkem volání po slušnosti. Fico jí nedá nic zadarmo, soudí český tisk

Vítězství právničky Zuzany Čaputové ve slovenských prezidentských volbách vnímají komentátoři českých deníků jako výsledek volání veřejnosti po slušnosti a spravedlnosti po loňské vraždě novináře Jana Kuciaka. Pro novou slovenskou prezidentku bude podle nich ale těžké naplnit velká očekávání, když klíčové kompetence má vláda a parlament, v němž má dál převahu strana Smer-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica. Listy si všímají i toho, že většina voličů antisystémových a extrémních stran nepřišla hlasovat, a srovnávají situaci v sousední zemi s českou zkušeností s prezidentskou volbou.

Zuzana Čaputová

"Dá se ale čekat, že Fico nedá Čaputové nic zadarmo. Naplňovat očekávání s nepřátelským parlamentem a nevlídně naladěnou vládou v zádech nebude jednoduché. A protože máloco nadělá v politických náladách větší paseku než zklamaná očekávání, stojí za to první slovenské prezidentce držet palce," napsal komentátor E15.

"Nadšení nad politickým úkazem bezmála havlovských rozměrů by však měl krotit fakt, že budoucí prezidentka dostala milion hlasů z možných čtyř a půl milionu. Hlasovat přišlo v sobotu jen necelých 42 procent voličů - lidem, kteří ve druhém kole neměli svého koně, Čaputová a její protikandidát eurokomisař Maroš Šefčovič nestáli za námahu," uvádí komentář Lidových novin.

I když touha po slušnější politice je na Slovensku velká a vedla k porážce Šefčoviče s podporou Smeru, velká skupina voličů dala v prvním kole hlas soudci Štefanu Harabinovi a šéfovi krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko Marianu Kotlebovi.

"Harabin ani Kotleba se hlavou státu nestali. Avšak oni a zejména jejich voliči nikam neodcházejí. Parlamentní volby se uskuteční nejpozději za rok. A bude-li nespokojenost občanů slyšících na jednoduché recepty narůstat dál, mohou mít standardní strany ještě větší problém sestavit vládu, než tomu bylo naposledy," míní autor komentáře LN.

Podle Práva ale v době, kdy se na Slovensku budou konat parlamentní volby, bude mít Čaputová za sebou půl roku v úřadě a svou prací by mohla jejich výsledek ovlivnit. "Může ukázat, že politická nezkušenost je handicap, který nejde jen tak pominout ani dohnat, takže část stoupenců vystřízliví. Nebo naděje voličů, kteří v ní vidí až vykupitelku, nezklame a stane se symbolem toho, že se věci dají dělat jinak, " uvedl komentátor Práva.

Slovensko absolvovalo korektní kampaň před druhým kolem, po jehož skončení například vítěz nevzkazoval příznivcům poraženého, že mají dalších pět let držet hubu, připomněl komentátor E15 slova prezidenta Miloše Zemana pronesená po loňském znovuzvolení do čela státu. "Pro politickou kulturu své země odvedli oba kandidáti velký kus práce. V tom Slováci významně trumfli českou volbu hlavy státu," napsal. Současně ale soudí, že Čaputové k naplnění velkých očekávání chybí reálné pravomoci i vstřícnější politické prostředí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje