Schwarzenberg o vítězství Čaputové: Slováci mají vyvinutější demokratické myšlení než my. Drahoš ryje do Zemana

Advokátka Zuzana Čaputová v druhém kole prezidentských voleb na Slovensku porazila eurokomisaře Maroše Šefčoviče. Řada českých politiků to považuje za dobrou zprávu, zároveň poukazujíá na to, že narozdíl od českých voleb proběhla předvolební kampaň klidně a bez útoků.

Volební sjezd TOP 09 (28. 11. 2015)

„Můžeme Slovákům jenom srdečně blahopřát. To, co se událo u našich sousedů, je opravdu výjimečné. Slováci prokázali svoji samostatnost a nezávislost. Do prezidentského úřadu zvolili ženu, která neměla podporu ani jedné z větších politických stran a zároveň se vyznamenala v boji za občanskou společnost,“ píše Schwarzenberg ve své reakci na výsledky slovenských prezidentských voleb.

Poukazuje také na to, že volební kampaň před slovenskými prezidentskými volbami se velice lišila od těch rozhodujících v Česku. „Nevím, jestli jste měli možnost to zaznamenat, ale prezidentská kampaň před druhým kolem voleb se obešla bez větších pomluv, bez lží, různých podrazů a sprosťáren. Tím opravdu vyčnívala nad všemi předešlými a také nad většinou kampaní, které jsme zažili tady,“ myslí si politik, který se v historicky první přímé volbě prezidenta České republiky ve druhém kole postavil Miloši zemanovi.

„Slováci dnes mají zajisté vyvinutější demokratické myšlení než my v Čechách, i když to bylo tedy těžce vykoupené. Blahopřeji jim a zejména přeji mnoho štěstí paní prezidentce. Pán Bůh jí pomáhej,“ vzkazuje na Slovensko čestný předseda TOP 09.

Schwarzenberg nebyl jediný, kdo poukazoval na to, ze kampaň se obešla bez tvrdých výpadů. „Gratuluju Zuzaně Čaputové k vítězství. Vedla férovou kampaň a zůstala sama sebou. Ať se jí daří spojovat všechny lidi v nám nejbližší zemi, na Slovensku. Maroš Šefčovič přijal prohru korektně. Přeju mu úspěšné působení v Evropské komisi a těším se na další spolupráci,“ uvedl český premiér Andrej Babiš.

„Z vítězství Zuzany Čaputové mám opravdu radost. Vítám, že se paní prezidentka bude ucházet i o důvěru těch, kteří ji nevolili (zatímco u nás se před rokem moji voliči dozvěděli, že by měli držet ústa). Slušnost opravdu neznamená slabost!“ rýpnul si v gratulaci do českého prezidenta Miloše Zemana senátor a neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš.

„Zvolení Zuzany Čaputové je dobrou zprávou pro ČR. Věřím, že přátelské vztahy mezi našimi zeměmi budou pokračovat. Paní Čaputové k vítězství gratuluji a doufám, že se i my brzy dočkáme slušného prezidenta, který hledí vpřed a není zatížen minulost,“ vzkazuje předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje