Volby na Ukrajině? Čeští politici hýří optimismem, jen Filip má výhrady

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ocenil, že se Ukrajině podařilo zorganizovat prezidentské volby bez vážnějších problémů. Dobrou zprávou je hojná volební účast, napsal dnes ČTK. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se zdá povzbudivé, že vedoucí kandidáti podporují směřování země na západ. Favorit Volodymyr Zelenskyj podle něj má v týmu některé zkušené profesionály. Podle některých dalších oslovených politiků dosavadní výsledky potvrzují, že Ukrajinci touží po změně. Předseda KSČM Vojtěch Filip si však myslí, že výsledky voleb o skutečné situaci na Ukrajině nic nevypovídají.

Tomáš Petříček

Ústřední volební komise na Ukrajině dnes dopoledne oznámila, že žádný z kandidátů nedokázal získat nadpoloviční většinu hlasů, a tak se 21. dubna uskuteční rozhodující druhé kolo. Do něj by podle výsledků z více než dvou třetin volebních okrsků měli postoupit herec a politický nováček Zelenskyj a stávající šéf státu Petro Porošenko. Zelenskyj zatím vede se 30,45 procenta hlasů, Porošenko má 16,22 procenta hlasů. Expremiérka Julija Tymošenková získala 13,12 procenta hlasů, a tedy nejspíše ani napotřetí neuspěla s prezidentskou kandidaturou.

"Oceňuji, že se Ukrajině podařilo zorganizovat hlasování, které proběhlo bez vážnějších problémů, a to i v nelehké situaci, kdy čelí agresi na východě země," uvedl Petříček. Dobrou zprávou je podle něj vysoká účast voličů. Podle nedělních předběžných informací se pohybovala kolem 64 procent.

"Těší mne, že i v Praze a v Brně hlasovalo několik tisíc ukrajinských občanů," doplnil. V Brně podle informací ČTK přišlo volit asi 900 lidí z celkových asi 4900 zapsaných, volební účast tak nedosáhla ani pětiny. V Praze byl značný zájem, před sídlem velvyslanectví se v neděli před polednem vytvořila několikasetmetrová fronta voličů.

Premiér Babiš považuje za slušnost komentovat až závěrečný výsledek, respektive výsledek druhého kola. "Zatím se zdá povzbudivé, že oba (vedoucí) kandidáti jasně podporují směřování Ukrajiny na západ," napsal ČTK. "Říká se, že kandidát Zelenskyj je v politice nezkušený outsider, ale to je dnes světový trend. V týmu má některé zkušené profesionály," dodal.

Petříček věří, že se i druhé kolo uskuteční klidně a nově zvolený prezident bude spolu s novým parlamentem, který si Ukrajinci vyberou na podzim, pokračovat v uskutečňování politických a ekonomických reforem a přibližování země Evropské unii.

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek na twitteru uvedl, že se potvrdila aktuální touha země po rychlé změně. "Předpovídat však, jak to dopadne v zemi, která je ve válce, či snad radit, když jsme ji v té válce nechali samotnou, by bylo trapné. Pevně věřím, že se Ukrajinci rozhodnou správně," napsal.

Volby podle místopředsedy Pirátů Mikuláše Peksy ukazují na celospolečenský konsensus na spolupráci s EU. "Zároveň volby ukazují jasné odmítnutí tradičních stran s jejich korupcí a propojením na velký byznys," uvedl.

S tím, že volby jsou reakcí na zklamání ze současných politiků, souhlasí také první místopředseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Situaci na Ukrajině ale podle něj volby nijak nezjednoduší. "Politika je víc a víc reality show. Více o emocích a méně o faktech. A toto je výsledek," uvedl v reakci pro ČTK.

Podle předsedy KSČM Filipa předběžné výsledky o situaci na Ukrajině nic nevypovídají, když podle něho bylo jasné, že některým kandidátům nebyla registrace z politických důvodů umožněna. "Současný prezident má jistě hodně peněz, na rozdíl od vlastních obyvatel, aby si mohl dovolit nákladnou kampaň. A tak to vnímám jako souboj peněz proti názorům normálních lidí," poznamenal Filip.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje