TOP 09 nepochodila. Vláda odmítla návrh k výpovědní lhůtě u smluv s operátory

Návrh poslanců TOP 09, kteří chtějí zkrátit výpovědní lhůty u smluv s mobilními operátory maximálně na sedm dní, vláda na dnešním zasedání odmítla. Novinářům to po zasedání kabinetu řekl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). Hlavním důvodem je podle něj to, že vláda předložila Sněmovně komplexnější novelu zákona o elektronických komunikacích.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Helena Langšádlová /TOP 09/
doporučujeme

Zkrácení výpovědních lhůt se týká smluv na dobu neurčitou, které lze nyní vypovědět nejdříve za 30 dní. Podle TOP 09 by zkrácení výpovědních lhůt usnadnilo lidem přecházení mezi operátory a společně s příchodem čtvrtého operátora na český trh by mohlo vést ke snížení cen.

Strana svůj návrh předložila jako samostatnou novelu zákona, je ale připravena ho zapracovat i jako pozměňovací návrh do novel zákona o elektronické komunikaci, které připravují vládní ANO a opoziční Piráti. Jejich novelu, která mění pravidla pro změnu operátora u lidí se smlouvou na dobu určitou, vláda minulý týden také odmítla.

Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová uvedla, že ji stanovisko kabinetu mrzí. "Protože přicházíme s novelou, která přináší dlouhodobé koncepční řešení týkající se možnosti rychlého ukončení smluv na dobu neurčitou. Nicméně legislativní změny jsou jen dílčí část tlaku na snížení cen mobilních operátorů. Nezbytný je také aktivní přístup Úřadu pro hospodářskou soutěž, Českého telekomunikačního úřadu i co nejrychlejší příchod čtvrtého operátora," uvedla v tiskové zprávě.

Vládní novela počítá s tím, že by se zkrátila doba pro přenesení telefonního čísla od jednoho operátora ke druhému z deseti dnů na dva. Kabinet ve svém návrhu také předpokládá snížení smluvních pokut pro přechod mezi operátory před vypršením smlouvy, s čímž počítají také Piráti.

Piráti chtějí snížit smluvní pokutu za přechod k jinému operátorovi z nynější pětiny na pět procent z ceny, která ještě zbývá do data, kdy smlouva skončí. Vládní návrh nad to předpokládá, že v případě ukončování smlouvy na dobu určitou by lidé po třech měsících jejího trvání nehradili nic. Lhůta pro převedení telefonního čísla by se zkrátila z nynějších deseti dnů na dva dny. Zákazník by při přechodu ke konkurenci také nemusel kontaktovat svého dosavadního operátora.

Všechny tři novely by mohla Sněmovna projednávat na schůzi, která začne v polovině dubna.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna by rád zůstal ve sněmovním výboru pro bezpečnost

25.02.2020 14:01 Aktualizováno Poslanec Jaroslav Foldyna by po svém dnešním odchodu z ČSSD rád zůstal ve sněmovním výboru pro…

Maláčová: Razie na MPSV není věc na odstoupení. Hamáček s ministryní…

25.02.2020 13:18 Pondělní zásah policie na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) není podle ministryně práce…

Babiš chce kvůli zásahu na MPSV vysvětlení, má to za vážný problém

25.02.2020 13:09 Premiér Andrej Babiš (ANO) pokládá situaci na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) za velký…

Kalousek navrhuje nové oslovení pro Babiše. Chce, aby mu tak říkala celá…

24.02.2020 22:33 Aktualizováno Snad každý Čech, který sleduje politiku, dobře ví, že Miroslav Kalousek a Andrej Babiš se opravdu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama