Vondráček jednal s šéfem rakouského parlamentu, jsou pro rozšíření EU o západní Balkán

Rozšíření Evropské unie o země západního Balkánu je prioritou České republiky a Rakouska. Shodli se na tom na dnešním jednání v Praze předsedové české Sněmovny Radek Vondráček a rakouského parlamentu Wolfgang Sobotka.

Radek Vndráček
doporučujeme

"Je důležité šířit v těchto zemích evropské hodnoty a je důležité, aby tento region byl součástí Evropské unie, nikoli pod vlivem jiných velkých států. A shodli jsme se na tom, že je třeba být více aktivní a být více slyšet," řekl novinářům Vondráček. Je podle něho třeba hledat partnery po celé Evropě a vysvětlovat jim, proč je důležité dát státům, jako je Srbsko, Albánie a Makedonie naději.

"Pokud vycházíme z myšlenky, že Evropská unie je mírový projekt, pak je bezpodmínečně nutné, abychom do něj zahrnuli i tyto země," zdůraznil před novináři Sobotka. Hovořil o snaze získat pro tento plán Francii, země Beneluxu a skandinávské státy.

Země západního Balkánu jsou podle Sobotky pod různými vlivy, ze strany Ruska, Turecka, Číny, případně Saúdské Arábie. "Ale stále je pravda, že největším investorem je Evropská unie. Proto musíme podporovat nadšení tamního obyvatelstva pro Evropskou unii a nesmíme ho odradit, nebo dokonce otrávit svým nezájmem. Musíme těmto zemím jasně ukázat, že cesta právního státu a demokracie má jasnou perspektivu," dodal šéf rakouského parlamentu.

Vondráček uvedl, že zahrnutí zemí západního Balkánu do Evropské unie by se mohlo stát ústředním tématem takzvané slavkovské spolupráce Česka, Slovenska a Rakouska, jež byla zahájena loni v Kroměříži. Přizváno by podle něho mohlo například také Slovinsko, které je součástí unie i eurozóny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama