Eurovolby 2019: Čeští extremisté dobudou Brusel? Kubera to nevidí tak černě

Na nutnosti úzké spolupráce menších zemí EU po volbách do Evropského parlamentu se dnes shodli předsedové českého Senátu a dolní komory rakouského parlamentu Jaroslav Kubera a Wolfgang Sobotka. Kubera to řekl po setkání ČTK. Nedomnívá se, že by v evropských volbách mohly v Česku příliš uspět extremistické strany.

Jaroslav Kubera, předseda Senátu
doporučujeme

"Nejsou tak silné, jak to navenek vypadá. A nemyslím si, aspoň z české strany, že by dosáhly nějakého výrazného výsledku," řekl Kubera. Dodal, že Sobotka se o to zajímal.

Do evropských voleb se přihlásily v Česku čtyři desítky uskupení. Kromě devíti sněmovních stran mezi ně patří také mnohá nově vzniklá hnutí, z nichž některá jsou výrazně protievropsky zaměřená.

Podle průzkumů by si ale křesla europoslanců měla rozdělit sněmovní uskupení včetně KSČM a hnutí SPD Tomia Okamury, které se vůči EU výrazně vymezuje. Při volbách před pěti lety výraznějšího úspěchu dosáhli protibruselsky ladění Svobodní, získali ale jen jeden mandát.

Kubera se Sobotkou probírali možnost rozšíření EU o další balkánské státy, tedy Srbsko, Albánii a Makedonii. "Pro Rakousko je to ještě klíčovější problém než pro nás, ale pro nás také. Protože když se ho (Balkánu) nechopíme my, tak se ho chopí někdo jiný," uvedl Kubera.

O tomto tématu diskutoval Sobotka i v pondělí s předsedou české Sněmovny Radkem Vondráčkem. Země západního Balkánu jsou podle šéfa rakouského parlamentu pod různými vlivy, ze strany Ruska, Turecka, Číny, případně Saúdské Arábie.

"Ale stále je pravda, že největším investorem je Evropská unie. Proto musíme podporovat nadšení tamního obyvatelstva pro Evropskou unii a nesmíme ho odradit, nebo dokonce otrávit svým nezájmem. Musíme těmto zemím jasně ukázat, že cesta právního státu a demokracie má jasnou perspektivu," uvedl v pondělí Sobotka.

Pro čistě bilaterální témata, mezi něž tradičně patří dobudování dálničního propojení mezi Českem a Rakouskem, podle Kubery příliš prostor při jednání nebyl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama