Topolánek udeřil: Tohle je první souboj, který Babiš nemůže vyhrát

Národní kontrolní úřad (NKÚ) ve výroční zprávě uvedl řadu problematických míst české státní správy. Česko začíná pokulhávat za ostatními zeměmi Evropy, kvůli neúspěšnému řízení řady procesů vládou. Řada politiků i odborníků považuje zjištění za alarmující.

Mirek Topolánek
doporučujeme

"Veřejný sektor v ČR nedokázal dostatečně reagovat na dynamické proměny a výzvy, kterým společnost čelí. Ať už jde o digitalizaci, zjednodušení daňových povinností, úspory energií, sociální bydlení či dopravu. I když stát do těchto oblastí investuje výrazné prostředky, nedostává za ně to, co čeká," uvádí se na úvod tiskové zprávy NKÚ. 

Zpráva shrnuje zjištění úřadu, podle kterých elektronické prvky státní správy kontakt českých občanů s úřady ztížily, i když účel byl zcela opačný. Dalšími problémy je byrokratická zátěž při výběru daní (40% větší než průměr EU), ve výstavbě dopravní infrastruktury patří ČR k nejhorším v EU, značné prostředky investované do rozvoje bydlení vedly ke zhoršení stavu bytové situace, ovzduší v ČR rovněž patří k nejhorším a energetická spotřebu země se snížila pouze o 1% oproti plánům do roku 2020.

Asi takto by se daly  shrnout závěry v největší stručnosti. "První podmínkou pro to, abychom našli řešení, je uvědomit si závažnost situace. Máme „zasukovaný“ stát, který neumí řadě problémů čelit," shrnul alarmující zjištění prezident NKÚ Miloslav Kala.

Kritika nepotěšila premiéra Andreje Babiše (ANO), který pravidelně  prezentuje mimořádné úspěchy téměř šesti let působení ve vládě jeho politického hnutí. Jako obvykle zareagoval premiér obviněním prezidenta NKÚ z politizace problému. Kala by se podle něj měl vrátit do ČSSD, v níž jako poslanec do roku 2008 působil. Fakt, že hnutí ANO vládne společně právě s ČSSD premiér pominul.

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích postavil za prezidenta NKÚ. "Tohle je první souboj, který Babiš nemůže vyhrát, ani s použitím těch nejodpudivějších nástrojů, které vlastní. Kala je úporný, neoblomný, nenakoupitelný buldog, který svou práci bere jako svatou válku," napsal o bývalém poslanci za ČSSD Topolánek i přesto, že sám se vždy prezentoval jako pravicový politik a oceňování sociálních demokratů nepatřilo zrovna k běžné agendě politické kariéry bývalého premiéra za ODS.

Význam zprávě připisuje i politoložka a profesorka Vladimíra Dvořáková."NKÚ není marketingovou agenturou. Je to Ústavou vytvořený nezávislý orgán pro kontrolu hospodaření se státním majetkem. A zákon mu ukládá posuzovat účelnost, hospodárnost a efektivitu. Přesně to Úřad udělal. Neochota připustit kritiku je cestou do pekel s dopadem na všechny," zhodnotila situaci na Twitteru Dvořáková. 

V obdobném duchu se vyjádřil i opoziční poslanec a předseda STAN Petr Gazdík. "S NKÚ souhlasím: v digitalizaci jsme zaspali. Lidi nezajímá, zda má vláda zmocněnce, ale jestli mohou digitálně vyřídit, co potřebují. Neuralgická reakce spíš ukazuje, že má NKÚ pravdu - jinak by nad tím premiér mohl mávnout rukou jako nad blábolem."

Zjištění NKÚ vycházejí ze statistických údajů a srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama