Hádky kvůli Klausovi: Fiala se naštval, Piráti mluví o hlubokém rozkolu v ODS

Sněmovní školský výbor prozatím dál povede poslanec Václav Klaus mladší. Členové výboru totiž nepodpořili návrh na jeho výměnu za poslance ODS Martina Baxu. Hlasování vyvolalo vášnivé reakce nejen ze strany členů výboru.

Václav Klaus ml.

„Podle dohody šéfů klubů ze začátku volebního období jsou místa předsedů výborů ve sněmovně rozdělena mezi strany podle výsledku voleb. Dneska samozřejmě další podrázek, že ANO podrželo ve funkci VKML. My jsme pro pana Klause mladšího nehlasovali, ale byli jsme se socdem, lidovci, starosty a panem Baxou sami,“ vypočítává.

Klause tedy podrželi poslanci ANO a zřejmě také poslankyně ODS. „Z počtů vyplývá, že pro Baxu z ODS nehlasovala ani jeho stranická kolegyně Majerová Zahradníková! To ukazuje, že rozkol v ODS je daleko hlubší,“ uvedl Michálek.

„Osobně si myslím, že směr prosazovaný v českém školství Václavem Klausem mladším a Lubomírem Volným, předsedou podvýboru pro školství, je špuntem budoucí prosperity v moderním světě,“ dodal předseda Poslaneckého klubu Pirátů.

Jeho slova potvrdil i jediný pirátský člen výboru Lukáš Bartoň, který je zároveň místopředsedou výboru. „Na školském výboru jsem přes své výtky ke kumulaci funkci pana Baxy nakonec hlasoval pro něj, nicméně dostal pouze 7 hlasu z 22,“ uvedl poslanec po prvním kole. Ani v tom druhém nakonec Baxa zvolen nebyl.

Také zástupce STAN ve výboru uvedl, že hlasoval pro Baxu. „Pomsta ze strany ANO? Dost dětinské. Ctím mezistranické dohody, post předsedy výboru patří ODS, ne jejím vyloučeným členům. Já hlasoval pro nového kandidáta ODS,“ říká Petr Gazdík.

„Nechci komentovat ne-volbu nového předsedy. Ostatně byla tajná. Ale jako demokraté máme respektovat nominaci politické strany, která výbor vede. Takové jsou zvyklosti. Z výsledku je jasné, které strany postupovaly jinak. Na důvody je třeba se ptát u nich,“ uvedla exministryně školství a členka výboru pro školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Naopak poslanec Lubomír Volný dal najevo, že pro Baxu nehlasoval. „Václav Klaus ml. právě obhájil pozici předsedy školského výboru. Jsem velmi rád a gratuluji,“ napsal na twitteru.

„Svým rozhodnutím zavedli členové školského výboru nové zvyky v PS: kádrování kandidátů jiných stran a nerespektování pravidel. Je to prolomení dosavadních zvyklostí v PS i porušení pravidla poměrného rozdělení míst v čele výborů,“ vzkázal předseda ODS Petr Fiala.

„ODS bere na vědomí tento mocenský krok dalších parlamentních stran a bude na něj při svém dalším postupu v PS adekvátně reagovat,“ vzkazuje. „Dnes se stalo toto: funkce předsedy školského výboru byla sebrána ODS a koalice ANO, SPD a KSČM ji obsadila V.Klausem ml. Aspoň se odkryly karty,“ dodal Fiala.

Sám Baxa se vyjádřil v podobném duchu, jako jeho stranický šéf. „Spojenectví ANO, KSČM a SPD dnes politikařilo ve školském výboru. I poslanci ANO podepsali návrh na odvolání V. Klause z čela výboru, a pak pro to nehlasovali. V. Klaus už bude fungovat jako nominant této koalice. Koalice ANO, SPD a KSČM dnes zafungovala na 100%,“ tvrdí.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje