Nové pravomoce pro NKÚ? Změna ústavy hned tak nebude, poslanci a senátoři se přou

Sněmovna o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) vůči obcím rozhodne nejdříve v červnu. Poslanci se chtějí pokusit o dohodu se senátory, bez jejichž souhlasu změna, která vyžaduje úpravu ústavy, nebude moci být přijata. Sněmovní ústavně právní výbor dnes kvůli tomu přerušil projednávání jak vládní novely, tak dvou předloh pirátských poslanců o NKÚ.

Marek Benda (ODS)

"Představa, že se dohodneme rychle se Senátem, je vysoce naivní," uvedl předseda výboru Marek Benda (ODS). Připomenul stejně jako předseda lidovců Marek Výborný, že senátoři požadují, aby před rozšířením kontrolních pravomocí byly nejprve odstraněny duplicitní kontroly téže věci různými státními institucemi.

Místopředseda Pirátů Jakub Michálek naopak apeloval na co nejrychlejší přijetí novel o NKÚ s tím, že jeho širší kontroly by se měly týkat jen statutárních měst v souladu s pirátským návrhem. Podle poslance je to vůči senátorům dostatečně vstřícné na rozdíl od vládního návrhu, který postupně počítá také s kontrolou krajů, obcí s rozšířenou působností a dobrovolných svazků obcí.

"Začněme u větších měst. Nemůžeme se jako Sněmovna nechat zastrašovat nějakými vyjádřeními," uvedl Michálek k námitkám, že podle nedávných reakcí zástupců horní komory ústavní změna týkající se NKÚ nemá nyní šanci být schválena. Proti novelám je také Svaz měst a obcí, vidí v tom nepřípustný zásah do pravomocí samospráv. Stejně jako senátoři požaduje revizi všech kontrolních systémů, které na obce a města dopadají.

Vláda ve svém návrhu chce rozšíření působnosti NKÚ na územní samosprávné celky a veřejně vlastněné obchodní společnosti. NKÚ nyní kontroluje hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. Kontrolu hospodaření jiných subjektů než státu, tedy i obcí a krajů, může podniknout jen v případě, kdy subjekty hospodaří se státním majetkem.

Podle vládou navržené formulace by úřad mohl vedle hospodaření státu kontrolovat i nakládání s "dalšími veřejnými prostředky a s prostředky poskytnutými z veřejných rozpočtů" - tedy i u územních samosprávných celků, s výjimkou obcí, kde obecní úřad nevykonává rozšířenou působnost. Piráti ve své novele navrhují, aby NKÚ mohl kontrolovat jen statutární města.

NKÚ by podle sněmovního školského výboru neměl dostat právo prověřovat i veřejné vysoké školy. Z vládní novely rozšiřující pravomoci úřadu je doporučili na návrh Karla Raise (ANO) vyškrtnout. Předlohy ohledně pravomocí NKÚ projednávají v dolní komoře i další výbory.

"Veřejné vysoké školy nejsou organizační složky státu, nehospodaří s majetkem, který by státu patřil, a zdroje finančních prostředků vysokých škol nepochází výlučně ze zdrojů České republiky nebo státního rozpočtu," zdůvodnil Rais svůj návrh. Někteří poslanci podobně jako v prvním sněmovním čtení poukazovali obecně na současný značný počet různých prověrek, mnohdy i zdvojených.

Senát chce uzákonit 26. červen jako významný den, Den odchodu okupačních…

21.06.2021 14:23 Senátoři chtějí začlenit 26. červen mezi významné dny. Chtějí jej uzákonit jako Den odchodu…

Čelila jsem nevhodným narážkám. U političek se řeší hlavně jejich vzhled,…

21.06.2021 11:06 Aktualizováno ROZHOVOR – Jako mladá atraktivní dáma se setkala s nepříjemnými sexuálními narážkami a lichotkami,…

Polčák: Mezi obce v okolí Vrbětic a kraj by se mělo rozdělit 350 milionů

21.06.2021 10:02 Mezi obce v okolí Vlachovic-Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, a…

Česko musí působit jako silný tým, aby se prosadilo v konkurenci, řekl…

21.06.2021 09:09 Česko se může prosadit v tvrdé mezinárodní konkurenci jedině tak, že bude působit jako silný tým,…

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Související:

Právě se děje