Prosím, nežerte mu tyhle kydy. Topolánkovi a dalším vadí Babišovy řeči o předsednictví EU

Když Česká republika v roce 2009 předsedala Evropské unii jednalo se o velkou událost. K tématu dalšího předsednictví se začal vyjadřovat premiér Andrej Babiš (ANO), i když jeho současné vlády se další české předsednictví v roce 2022 týkat nebude. Bývalý premiér, který v čele země během předsednictví stál Mirek Topolánek Babiše za výroky zkritizoval.

Mirek Topolánek

Předsednictví ČR Evropské unii v roce 2009 s sebou neslo v symbolické rovině mimořádnou prestiž. Jednak probíhalo v době dvacetiletého výročí od pádu železné opony, a také ČR byla druhým státem po Slovinsku z nově přijatých zemí, které mohly Unii předsedat.

Úkolu se tehdy ujala vláda Mirka Topolánka, což v sobě skrývalo určité nebezpečí. Premiér pro svůj kabinet těžko hledal důvěru, kvůli volebnímu patu. Přesně polovinu hlasů obdržela levice (ČSSD a KSČM) a druhou polovinu středové a pravicové strany, které se dohodly na vládní koalici (ODS, KDU-ČSL, SZ). Během hlasování o důvěře však vláda získala většinu díky dvěma hlasům přeběhlých poslanců ČSSD Víta Pohanky a Miloslava Melčáka. Pozice vlády v parlamentu tak byla vratká. 

Plně se problém projevil právě během probíhajícího předsednictví v EU. Opozice vedená Jiřím Paroubkem (ČSSD) vyvolala úspěšné hlasování o nedůvěře vlády, což poprvé v historii ČR vedlo k pádu kabinetu. U partnerů v EU domácí politická krize vyvolala značnou nedůvěru a pochybnosti jestli je ČR schopna předsednictví vykonávat.

Na druhou stranu si předsedající Česko a premiér Topolánek připsal v úřadě mimořádný úspěch. Podařilo se mu diplomatickou cestou vyřešit tzv. plynovou krizi, kdy Rusko chtělo přestat dodávat plyn do Evropy přes Ukrajinu.

Aktuálně premiér Babiš první české předsednictví v EU připomněl s tím, že to další by mělo být levnější. "Prosím, nežerte mu tyhle kydy. Rozdíl mezi plnohodnotným předsednictvím ve 2009 a předsednictvím po Lisabonské smlouvě ve 2021 je jako mezi aktem a pietním aktem. To kdyby přirozeně nebylo levnější, tak je to na žalobu pro porušení péče řádného hospodáře," napsal na Tweeteru expremiér.

S vysvětlením, proč Babiš v posledních dnech opakovaně komentuje další české předsednictví, přišel europoslanec Petr Ježek. "Nedivil bych se, kdyby jako všechno ostatní i výroky o drahém předsednictví atd. byly výsledkem práce mediálního týmu: nebudeme Unii hostit. A zároveň AB asi ví, že u předsednictví už nebude. Evropskou sekci na Úřadu vlády a další už zdecimoval. Prosazování zájmů ČR v praxi," vyjádřil Ježek podezření, že jde o další záměr politického marketingu vládní strany.

Složení příští české vlády je dnes nepředpovídatelné, ovšem Andrej Babiš se nechal slyšet, že o další období na pozici premiéra usilovat nebude, tudíž by se ho předsednictví Česka v roce 2022 týkat nemělo.

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Související:

Právě se děje