E-knihy budou levnější? Rozpočtový výbor podpořil nižší DPH i novelu EET

Sněmovní rozpočtový výbor dnes podpořil návrh na zvýšení limitu pro možnost evidovat tržby bez připojení k internetu. Nově by tak mohli této možnosti využít podnikatelé, kteří budou mít hotovostní tržby během 12 měsíců do 600.000 korun. Stejný pozměňovací návrh doporučil plénu schválit ve vládní novele o elektronické evidenci tržeb také hospodářský výbor. Ministerstvo financí úpravu podpořilo, původně navrhovalo hranici 200.000 korun.

e-knihy
doporučujeme

Rozpočtový výbor se souhlasem ministerstva rovněž podpořil návrh na snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na elektronické knihy a audioknihy z 21 na deset procent. Oba výbory doporučily Poslanecké sněmovně novelu o EET schválit.

"Zrovnoprávnění tištěných a digitálních knih z hlediska uplatňované sazby DPH považuje MF za žádoucí," uvedlo ministerstvo v materiálu pro jednání výboru. Úřad odhaduje, že změna sníží příjmy veřejných rozpočtů o zhruba 200 milionů korun ročně.

Rozpočtový výbor dnes zároveň schválil, že předvánoční prodej kaprů od 18. do 24. prosince nebude podléhat evidenci tržeb. Hospodářský výbor doporučil odlišnou úpravu, podle které by podnikatelé při předvánočním prodeji všech sladkovodních ryb od 17. do 24. prosince mohli využít off-line režim evidence tržeb.

Novela k EET prošla v únoru na osmý pokus prvním čtením v Poslanecké sněmovně. I dnes doprovázely projednávání novel spory mezi opozicí a vládními stranami o potřebnosti a přínosu EET. Konečné slovo při schválení změn bude mít jednání Poslanecké sněmovny.

Novela zákona o EET především reaguje na předloňské rozhodnutí Ústavního soudu, který část zákona zrušil. Rozšiřuje evidenci na další odvětví, která jí dosud nepodléhala, třeba služby řemeslníků. Části podnikatelů má usnadnit evidování tržeb tak, aby to mohli dělat bez připojení k internetu. Norma rovněž posouvá do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty například stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, vodné a stočné nebo prodej řezaných květin.

Takzvaný zvláštní režim EET, tedy evidence bez připojení k internetu, je určena pro podnikatele, kteří nejsou plátci DPH a mají nejvýše dva zaměstnance. Ministerstvo ani rozpočtový a posléze hospodářský výbor dnes nepodpořily návrh, aby se EET vztahovala jen na plátce daně z přidané hodnoty, tedy na podnikatele s ročním obratem nad jeden milion korun. Úřad i výbor rovněž odmítly v rámci novely zákona o DPH i zvýšení limitu pro povinnou registraci k DPH na 1,5 milionu i dva miliony korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama