Petříček kritizuje Zemana za projev ve Vídni: Není potřeba politiky okolních zemí známkovat

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se postavil kriticky k úterním výrokům prezidenta Miloše Zemana před českými krajany ve Vídni. Zeman mimo jiné vytkl bývalému vídeňskému starostovi Michaelu Häuplovi, že za jeho působení Vídeň nepodporovala českojazyčnou školu. Výrok se ukázal jako nepřesný. Petříček dnes na twitteru uvedl, že úkolem politiků je rozvíjet vztahy se sousedy, ne známkovat zahraniční politiky. Poděkoval rakouskému hlavnímu městu za podporu Komenského školy.

Tomáš Petříček
doporučujeme

"Úkolem českých představitelů je rozvíjet vztahy s našimi sousedy, není potřeba politiky okolních zemí známkovat. Rakousko je náš důležitý partner a například vztahy Prahy a Vídně jsou nadstandardní. Komenského školu Vídeň podpořila částkou jeden milion eur (25,7 milionu korun), za to jí patří náš dík," uvedl Petříček. Ministr je nyní ve Washingtonu, kde se účastní oslav 70. výročí založení Severoatlantické aliance.

Zeman v projevu mimo jiné kritizoval Häupla, kterému v roce 2017 udělil Řád bílého lva, za to, že vídeňská radnice nefinancuje českojazyčnou školu. Vyzval ho také, aby financování školy doporučil svému nástupci Michaelu Ludwigovi.

Rakouský deník Der Standard se školy dotázal, zda je Zemanovo tvrzení pravdivé. Škola mu sdělila, že za Häuplova působení finanční podporu od radnice dostávala.

Podle Hradu vycházel prezident z informací od české velvyslankyně v Rakousku Ivany Červenkové. Velvyslankyně poté novinářům řekla, že Zemanovi před setkáním stručně sdělila, že škola žádné peníze od Vídně nedostává. Měla tím prý na mysli systémové a pravidelné příspěvky. Uvedla také, že za posledních 30 let dostala škola příspěvek jednou, a to v roce 2009, kdy obdržela milion eur na opravu budovy. Záležitost Červenková označila za nedorozumění.

Část opozice Zemana za jeho výroky kritizovala. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil uvedl, že prezident způsobil mezinárodní ostudu a že by byla na místě omluva.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama