V Rakousku se diví: Proč náš prezident pozval do Hofburgu pravicového radikála Zemana?

Rakouský tisk si všímá poněkud nepřesných výroků prezidenta Miloše Zemana na setkáních během jeho zahraniční cesty do Rakouska. Zejména se týkaly české školy ve Vídni a doby, během níž Zeman působil v politických funkcích. Pod článkem na webu Die Standard se objevila omluvná vyjádření.

Miloš Zeman na návštěvě Rakouska

Článek si všímal celé Zemanovy politické kariéry i jeho nedávných výroků, v nichž popisoval islám jako náboženství nenávisti. Pozornost upoutala i Zemanova dlouhodobá propagace kanálu Dunaj-Odra-Labe. Největší pozornost však vyvolaly Zemanovy kritické výroky. Český prezident totiž negativně hodnotil politické působení, podle Die Standard velmi úspěšné vedení města, v roli primátora Michaela Häupla. Již bývalý primátor Vídně byl přítomen Zemanovu kritickému projevu.

Problém se objevil ohledně české Komenského školy ve Vídní. Na její provoz Vídeň nedala podle Zemana ani šilink. Podle informací rakouského tisku však vídeňská radnice provoz školy dotovala, což potvrdila v prohlášení i samotná škola. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček uvedl, že Zeman ve svém projevu vycházel z informací od české velvyslankyně. "Abych velmi rychle zchladil vzrušená a radostí zrůžovělá česká média. Informaci o financování české školy ve Vídni poskytla panu prezidentovi česká velvyslankyně," napsal Ovčáček.

Häuplovi následně Zeman vysvětlil, proč je v politice o 6 let déle než on. Protože nemá potřebu někomu lichotit. Die Standard následně uvedl, že Zeman byl československým a následně českým poslancem od roku 1990 a v letech 1998 až 2002 dokonce předsedou vlády. Do roku 2013, než byl zvolen prezidentem v první přímé volbě v ČR, nezastával žádnou politickou funkci a byl v penzi. Není tak zcela jasné, jakým způsobem byl Zeman o šest let déle v politice.

"Rád bych se všem Rakušanům omluvil za "našeho" prezidenta Zemana. Je smutné, že jste museli pozorovat a vyslechnout tuto kreaturu. SORRY Rakousko. David z Prahy," objevilo se v diskuzi pod článkem rakouského serveru.

Jeden z rakouských diskutéru kritiku exprimátora příliš neocenil, i když si sám přisadil. "Pane Zemane, řeknu vám tajemství, Häupl se zúčastnil jen kvůli tomu, že na akci se podával Spritzwein (vinný střik - poz. red.) zdarma. Až bude Praha zvolena desetkrát za sebou nejzajímavějším městem na světě, budeme se mít o čem bavit."

Jinému unikal důvod Zemanovy návštěvy. "Proč vdB (rakouský prezident Alexander van der Bellen - poz. red.) zve zahraniční pravicové radikály do Hofburgu?"

Článek ocenil i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, který vyzdvihl kvalitu rakouských médií oproti tuzemským, které informace převzaly. "Když ve Vídni vidím, jak věcně a seriózně informuje o návštěvě pana prezidenta většina rakouských médií, člověk se při pohledu za hranice na odpornou českou mediální žumpu opravdu strašně stydí!" napsal na tweeterovém účtu prezidentův mluvčí.

Zemanova cesta v Rakousku, kterou uzavírá návštěvy v sousedních zemích po svém druhém zvolení, pokračuje. Čekají ho především bilaterální jednání s rakouskými ústavními činiteli.

Budou ještě ministři chodit do Sněmovny? Klouzavý mandát jim umožní více…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Poslanecká sněmovna schválila v pátek nejtěsnější možnou většinou 120 hlasů ze 157 přítomných…

Vládní zmocněnkyně Válková vyzvala k prioritnímu prošetření incidentu v…

23.06.2021 19:47 Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková vyzvala k prioritnímu a objektivnímu prošetření…

Sněmovna dala šanci dodatečnému zvýšení důchodů o 300 korun od ledna

23.06.2021 16:40 Sněmovna dala šanci vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení důchodů od ledna o 300 korun nad zákonnou…

Kulhánek hovořil se zástupci parlamentních stran o vztazích s Ruskem

23.06.2021 16:33 Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) po dnešním prvním jednání se zástupci všech parlamentních…

Hamáček opět podpořil policisty v případu zásahu v Teplicích

23.06.2021 16:20 Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku v Teplicích zopakoval podporu…

Babiš v létě asi pracovně navštíví Vietnam a Koreu

23.06.2021 14:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) v létě pravděpodobně vyrazí na návštěvu Vietnamu a Jižní Koreje. Cesta…

Babiš odmítl kritiku příprav předsednictví unii, jde prý o politiku

23.06.2021 12:19 Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku ekonomů a dalších osobností týkající se příprav českého…

Na facebooku dominuje Okamura, na instagramu je nejsilnější Bartoš, na…

23.06.2021 12:07 Ze šéfů politických stran a hnutí sleduje na facebooku nejvíce lidí profil předsedy SPD Tomia…

Sněmovna asi schválí možnost rezervace registračních značek

23.06.2021 11:37 Motoristé a dopravní firmy si patrně budou moci rezervovat předem registrační značky na auta.…

KOMENTÁŘ: Neřeším, zda při zásahu v Teplicích zemřel Rom. Záleží totiž na…

22.06.2021 19:11 KOMENTÁŘ Miroslava Zborovského - Už druhý den na serverech narážím na články k případu, kdy policie…

Související:

Právě se děje