Poslanci kašlou na Českou televizi? Situace není normální, rozzlobil se Dvořák

V Poslanecké sněmovně čeká na projednání a schválení už pět výročních zpráv o činnosti a hospodaření České televize, což není normální. Sněmovna tak v podstatě nevykonává roli nejvyššího kontrolního orgánu ČT. V rozhovoru s ČTK to řekl generální ředitel České televize Petr Dvořák. Podle místopředsedy volebního výboru za ANO Aleše Juchelky jde o administrativní záležitost.

Přidejte svůj názor 81 komentářů

Petr Dvořák, generální ředitel České televize pro EuroZprávy.cz
doporučujeme

"Doufám i já, že všechny zprávy budou projednány na plénu Sněmovny co nejrychleji. Vše probíhá v zákonném rámci," řekl dnes Juchelka.

"Nevím, zda jde o nástroj, jak Českou televizi držet v napětí tím, že by teoreticky mohlo dojít k neschválení dvou zpráv, tedy k nastartování procesu, který může v důsledku vést až k jejímu ovládnutí politickou mocí. Ale neumím si představit, jaké důvody by k tomu Sněmovna našla," podotkl Dvořák. Juchelka se domnívá, že žádný politicky tlak na ČT neexistuje. Skutečnost, že někteří poslanci nad zprávami ČT debatují, je podle něho legitimní.

V žádné z odevzdaných zpráv totiž podle něj nekonstatuje Rada ČT, která hospodaření a činnost České televize sleduje zblízka, jakákoli pochybení. Rovněž volební výbor, kde sedí zástupci všech parlamentních stran, čtyři zprávy už podpořil a doporučil jejich schválení i Sněmovně. Zajímavé také je, že schvalování výročních zpráv Českého rozhlasu bylo bez problémů i bez velkých vystoupení na plénu, podotkl.

"Vezměte si, že poslanci nyní budou rozhodovat o činnosti a hospodaření ČT za období před třemi lety. Tedy z doby, kdy ještě ani nebyli zvolení," doplnil Dvořák.

Ve Sněmovně nyní čeká na projednání čtveřice zpráv o činnosti a o hospodaření ČT za roky 2016 a 2017 a zpráva o činnosti ČT za rok 2018, která dorazila do dolní komory koncem letošního března. Zprávy za rok 2016, s nimiž se Sněmovna nestihla vypořádat v minulém volebním období, podpořil volební výbor už před rokem. Zprávy za rok 2017 výbor doporučil plénu schválit loni v říjnu.

Sněmovní plénum začalo projednávat zprávu o činnosti ČT za rok 2016 koncem ledna. Debatu poslanci nedokončili a dosud se k ní nevrátili. Českou televizi tehdy kritizovali zejména poslanci SPD a KSČM. Například Lubomír Španěl (SPD) označil zpravodajství ČT za "dlouhodobě zmanipulované a zcela neobjektivní" a Jiří Valenta (KSČM) tvrdil, že styl jejího zpravodajství poškozuje společnost.

Na obranu televize se tehdy naopak postavil mimo jiné ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD), podle kterého by neschválení zpráv bylo politickým tlakem. "Dle mého názoru Česká televize funguje dobře, plní svoji úlohu a hospodaří transparentně," uvedl.

Výroční zprávy předkládají poslancům všechny tuzemské veřejnoprávní instituce, tedy Česká televize, Český rozhlas a Česká tisková kancelář.

Loading...
Vstupte do diskuze (81)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vztyčený prostředníček ve Sněmovně. Vondráček zahájil schůzi vulgárním…

22.01.2020 13:26 Aktualizováno Vztyčený prostředníček namířil dnes bezprostředně před zahájením schůze Sněmovny její šéf Radek…

Pavel Novotný přiznal: Zablokovali mě. Co provedl?

22.01.2020 13:24 Starosta Řeporyjí Pavel Novotný už delší dobu nebyl aktivní na sociální síti Facebook. Jak se…

Konkurence pro ČSSD či Zelené? Vzniklo nové hnutí, chystá se na volby

22.01.2020 11:51 Se sociálním a ekologickým programem se chystá v letošních krajských a senátních volbách oslovit…

Za dvojí hlasování v eurovolbách má hrozit sankce, novela prošla Sněmovnou

22.01.2020 10:50 Případné vícenásobné hlasování při volbách do Evropského parlamentu se má stát přestupkem, za který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama