Příští česká prezidentka? Miroslava Němcová promluvila o kandidatuře

Volební úspěch Zuzany Čaputové v prezidentských volbách na Slovensku vyvolal diskuzi nad tím, jestli i Česká republika by se nemohla dočkat první české prezidentky.

Miroslava Němcová na 24. kongresu ODS
doporučujeme

Nutno dodat, že Češi jsou oproti Slovákům v dosazování žen do vrcholných politických funkcí poněkud "pozadu". Slováci měli na pozici premiérky již Ivetu Radičovou, která se stala následně favoritkou prezidentských voleb. Blízko úspěchu v prezidentských volbách měla svého času i Magda Vašáryová. Čerstvou vítězkou prezidentských voleb na Slovensku je právnička Zuzana Čaputová.

V Česku sice několik žen rovněž kandidovalo v prezidentských volbách, ale bez výraznější šance na úspěch. První žena při tom kandidovala na prezidentku hned v prvních prezidentských volbách samostatné České republiky v roce 1993. Komunistka Marie Stiborová však proti Václavu Havlovi neměla nárok na úspěch. Většího úspěchu nedosáhla ani Jaroslava Moserova v roce 2003, kdy rovněž neúspěšně kandidoval současný prezident Miloš Zeman. Proti Václavu Klausovi v roce 2008 kandidovala Jana Bobošíková s podporou KSČM a k úspěchu se rovněž příliš nepřiblížila.

V první přímé volbě prezidenta kandidovala Zuzana Roithová a Taťana Fischerova, ovšem obě skončily na chvostu zájmu voličů a ani jedna z kandidátek nedosáhla 5 % hlasů (Roithová 4,95 %, Fischerová - 3,23 %).  V dalších volbách se žádná žena ani neobjevila.

Historie tak příliš optimismu ženským kandidátkám do žil nevlévá. Možná, ale naopak by po "slovenském vzoru" nějaká žena mohla překvapit. ke klíčové politické funkci měla svého času velmi blízko Miroslava Němcová, která měla podporu poslanecké sněmovny a v souladu s Ústavou ji měl prezident Miloš Zeman jmenovat předsedkyní vlády. Nicméně ten jmenoval úřednickou vládu Jiřího Rusnoka, která nezískala důvěru sněmovny.

„Nevím, v jaké budu pozici a v jaké zdravotní a rodinné situaci. Nemohu teď říkat ano, ani ne. Není to ale úplně vyloučeno,“ uvedla politička pro server iDNES.cz a kandidaturu v příštích prezidentských volbách nevyloučila.

Sama Němcová nevnímá, že by ženy v české politice byly mimo hlavní dění. "Nezažila jsem, že bych byla ostrakizována, protože jsem žena. Měli jsme Libuši Benešovou jako předsedkyni Senátu a mě jako předsedkyni Sněmovny. Pokud jde o premiérku, tam zasáhla vyšší moc," připomněla problematickou situaci s prezidentem Zemanem, která zabránila jejímu jmenování do klíčové funkce české politiky v roce 2013.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 21:01 Aktualizováno Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama