Kauza Tchaj-wan pokračuje: Náměstek Novákové obdržel ostrý dopis

Náměstek ministryně průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl dostal kvůli incidentu se zástupci Tchaj-wanu vytýkací dopis. Neočekává ale, že by musel své místo opustit, řekl novinářům po jednání zahraničního výboru sněmovny, který se událostí zabýval. Zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit před týdnem setkání zahraničních investorů, polovina senátorů kvůli tomu požaduje odvolání ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO). Zahraniční výbor dnes událost označil za nešťastnou. Prezident Miloš Zeman dnes na závěr návštěvy Rakouska řekl, že on ke svržení žádného ministra nevyzývá.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Marta Nováková (foto: U&SLUNO)
doporučujeme

Bärtl před poslanci uvedl, že byl tím, kdo řešil situaci po požadavku čínského velvyslance na odchod tchajwanského zástupce z akce. Uvedl, že využil svých nadstandardních vztahů s představiteli Tchaj-wanu. Ti podle něj vyjádřili pochopení pro český postup a ujistili, že incident neohrozí budoucí vztahy mezi oběma zeměmi.

Nováková kvůli záležitosti čelila kritice, opozice žádá její odchod. Dlouhodobě média spekulují, že by Novákovou v čele ministerstva měl nahradit místopředseda vládní rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček. Zeman dnes na otázku, zda má Nováková jeho podporu, odpověděl, že on "sám nevyzývá ke stažení jakéhokoli ministra současné vlády". S touto otázkou by se podle něj měli novináři obrátit na premiéra Andreje Babiše (ANO).

Nováková dnes řekla, že vyvodí kvůli incidentu se zástupci Tchaj-wanu personální důsledky vůči svým podřízeným. Bärtl dnes novinářům řekl, že ministryně mínila jeho. "Bylo postupováno v souladu se zákonem o státní službě. Obdržel jsem vytýkací dopis," řekl. Konec ve funkci náměstka ale neočekává.

Situací se dnes zabýval i sněmovní zahraniční výbor. Poslanci přijali usnesení, ve kterém označili řešení situace za nešťastné a vyzvali ministerstva, aby propříště více konzultovala pořádané mezinárodní akce s ministerstvem zahraničí, aby se předešlo podobným událostem. Poslanec Mikuláš Peksa (Piráti) neprosadil do usnesení výzvu, aby vláda zacházela s představiteli Tchaj-wanu s respektem.

Peksa poté také kritizoval vysvětlení, které Bärtl na výboru přednesl. "Já jsem poměrně nespokojený, přijde mi, že se to snaží zamést pod stůl," řekl. Incident vnímá jako velkou chybu, kterou se české straně nedaří napravit. Podle něj by dávalo smysl, kdyby kvůli záležitosti odstoupila Nováková.

"Bylo to nešťastné, to všichni vidí, ale to vysvětlení je dostačující. Nemyslím, že by to nějak zhoršilo naše vztahy s Tchaj-wanem," řekl místopředseda výboru Jaroslav Bžoch (ANO). Podle něj není odchod Novákové na místě. Kritizoval naopak chování čínského velvyslance a připomněl, že ambasador už koncem loňského roku postupoval nestandardně, když informoval o obsahu neformálního jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO), který následně výroky diplomata označil za lži.

Podle předsedy výboru Lubomíra Zaorálka (ČSSD) ministerstvo průmyslu situaci dobře nezvládlo. "Tohle jsou nebezpečné věci, které mohou znamenat precedenty, které budou znamenat, že Česká republika bude ustupovat ve věcech, ve kterých je třeba držet dohodnutou pozici," řekl. "Nemůžeme se utěšovat tím, že to tchajwanská strana pochopila. To je prostě špatně. Je to malá profesionalita," uvedl. K možnému odchodu Novákové kvůli záležitosti se nechtěl vyjadřovat.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda kašle na klimatickou krizi? Jednání studentů s Babišem bylo vyhrocené

06.12.2019 17:41 Za neproduktivní označili zástupci celosvětového studentského ekologického hnutí Fridays for Future…

Klaus si podal Českou televizi. Takhle prý přepisuje historii

06.12.2019 17:41 Aktualizováno Exprezident Václav Klaus se zaměřil na pořad Focus,který vysílá Česká televize. Tvrdí, že jeho…

Prezident Zeman si přes Vánoce bere dovolenou, na leden plánuje ples

06.12.2019 16:04 Prezident Miloš Zeman si přes Vánoce vybere dovolenou, stráví ji na zámku v Lánech. Dovolenou bude…

Petříček jednal s francouzským protějškem. Děkoval za podporu disentu před…

06.12.2019 15:27 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes poděkoval svému francouzskému protějšku Jeanu-Yvesu Le…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama