ODS souhlasí se zdražením tabáku a lihu, chce snížit jiné daně

Opoziční ODS se zvýšením daní z lihu a tabáku souhlasí. Vláda by ale podle ní měla nabídnout snížení například daně z příjmu. TOP 09 pak se zvyšováním daní nesouhlasí a bude proti návrhu. Obě strany se shodují, že vládě docházejí peníze a snaží se je získat od daňových poplatníků. Vyplývá to z vyjádření obou stran.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Zbyněk Stanjura, 26. kongres ODS
doporučujeme

Ministerstvo financí poslalo k připomínkám návrh na zvýšení spotřební daně z cigaret a tabáku, včetně zahřívaného, o zhruba deset procent. Rovněž spotřební daň z lihu by měla stoupnout, a to zhruba o 13 procent. Zvýšit by se měla také daň z některých hazardních her.

"Se zvýšením daně z alkoholu a tabáku lze souhlasit. Současně musí dojít ke snížení daně z příjmu, aby se nezvyšovala daňová zátěž obyvatel. V této situaci je ale více než jasné, že k tomu vláda přistupuje proto, že jí docházejí peníze a ona se snaží díry v rozpočtu nějak vykrýt," uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Zároveň odmítl návrh MF na změnu metody tvorby a daňové uznatelnosti technických rezerv u pojišťoven. Podle Stanjury je to fakticky zavedení sektorové daně pro pojišťovny. "Hnutí ANO tuto daň sice slovně odmítá, ale ministryně (financí Alena) Schillerová ji pod názvem zdanění technických rezerv pojišťoven navrhuje. Navíc musím upozornit, že vláda chce zdanit peníze klientů pojišťoven, které jsou určeny k vyplácení budoucích škod," doplnil.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že v roce 2013 sliboval premiér Andrej Babiš (ANO), že ušetří v rozpočtu 200 miliard korun. "Neušetřil nic, výdaje naopak zvýšil od té doby o 350 miliard korun. Vláda rozhazuje dál a chybějící peníze chce vybrat zvyšováním daní. A tak pořád dokola. TOP 09 bude zásadně proti," uvedl.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš má záložní plán, pokud by musel kvůli Čapímu hnízdu rezignovat. Kdo…

25.04.2019 10:31 „Nikdy neodstoupím, nikdy! Nech si to všichni zapamatují.“ Právě to prohlásil premiér a šéf hnutí…

loading...

Mimořádná schůze Sněmovny bude fiasko: Opozice chtěla podusit Babiše, ten…

25.04.2019 10:07 Dnešní mimořádná schůze Sněmovny je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nesmyslná. Řekl to dnes…

Kalousek přiznal, že je prezident Zeman užitečný. Ale komu?

25.04.2019 10:05 Poslanec a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek dnes na Twitteru uvedl, že „Miloš Zeman je…

Feri u nás dostal po čuni. Měl vědět, že za blbé kecy a naparování to…

25.04.2019 08:52 K útoku na poslance TOP 09 Dominika Feriho se vyjádřil i senátor Ivo Valenta, který je na Slovácku,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama