ODS souhlasí se zdražením tabáku a lihu, chce snížit jiné daně

Opoziční ODS se zvýšením daní z lihu a tabáku souhlasí. Vláda by ale podle ní měla nabídnout snížení například daně z příjmu. TOP 09 pak se zvyšováním daní nesouhlasí a bude proti návrhu. Obě strany se shodují, že vládě docházejí peníze a snaží se je získat od daňových poplatníků. Vyplývá to z vyjádření obou stran.

Zbyněk Stanjura, 26. kongres ODS
doporučujeme

Ministerstvo financí poslalo k připomínkám návrh na zvýšení spotřební daně z cigaret a tabáku, včetně zahřívaného, o zhruba deset procent. Rovněž spotřební daň z lihu by měla stoupnout, a to zhruba o 13 procent. Zvýšit by se měla také daň z některých hazardních her.

"Se zvýšením daně z alkoholu a tabáku lze souhlasit. Současně musí dojít ke snížení daně z příjmu, aby se nezvyšovala daňová zátěž obyvatel. V této situaci je ale více než jasné, že k tomu vláda přistupuje proto, že jí docházejí peníze a ona se snaží díry v rozpočtu nějak vykrýt," uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Zároveň odmítl návrh MF na změnu metody tvorby a daňové uznatelnosti technických rezerv u pojišťoven. Podle Stanjury je to fakticky zavedení sektorové daně pro pojišťovny. "Hnutí ANO tuto daň sice slovně odmítá, ale ministryně (financí Alena) Schillerová ji pod názvem zdanění technických rezerv pojišťoven navrhuje. Navíc musím upozornit, že vláda chce zdanit peníze klientů pojišťoven, které jsou určeny k vyplácení budoucích škod," doplnil.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že v roce 2013 sliboval premiér Andrej Babiš (ANO), že ušetří v rozpočtu 200 miliard korun. "Neušetřil nic, výdaje naopak zvýšil od té doby o 350 miliard korun. Vláda rozhazuje dál a chybějící peníze chce vybrat zvyšováním daní. A tak pořád dokola. TOP 09 bude zásadně proti," uvedl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš se tento týden setká s ředitelem ČT Dvořákem

23.11.2020 17:57 Premiér Andrej Babiš (ANO) se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Petrem…

Babiš se omluvil Richterové za slova během interpelací

23.11.2020 17:54 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se omluvil poslankyni a místopředsedkyni Pirátů Olze Richterové za to,…

Ministryně Dostálová se uzdravila z nemoci covid-19, v úterý se vrátí do…

23.11.2020 17:42 Aktualizováno Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) se uzdravila z nemoci covid-19 a v úterý se…

Tendr na stavbu bloku v Dukovanech podle Babiše není ještě připraven

23.11.2020 17:22 Tendr na stavbu plánovaného nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany není ještě připraven, stále…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama