Filip lobboval za stíhaného Horáčka? Šéf komunistů by měl odstoupit, žádá STAN

Předseda KSČM Vojtěch Filip by měl podle hnutí Starostové a nezávislí odejít z funkce místopředsedy Sněmovny. Šéf STAN Petr Gazdík tak v dnešní tiskové zprávě reagoval na informace deníku Právo, podle nichž v minulosti lobboval za První chráněnou dílnu ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka, jenž nyní čelí obvinění v kauze údajných manipulací s nemocničními zakázkami. Filip výzvu nejmenší sněmovní strany nevyslyší.

Vojtěch Filip

"Lobbovat za soukromý byznys není hodno pozice ústavního představitele. Žádáme, aby Vojtěch Filip rezignoval na post místopředsedy Poslanecké sněmovny," uvedl Gazdík. Filip ČTK sdělil, že nic takového nemá v úmyslu.

Filipa kritizovala také protikorupční organizace Transparency International. Podle jejího analytika Milana Eibla si Filip "očividně plete veřejnou funkci s funkcí soukromého lobbisty".

Filip podle informací Práva lobboval za První chráněnou dílnu na Finančním úřadu Ústeckého kraje na přelomu předloňského a loňského roku. V dopisech úřadu kritizoval podle deníku kontroly, které v dílně odhalily možné zneužívání evropských dotací.

"Je právem každého poslance, tedy i moje, interpelovat vedoucí správních úřadu, ne jen ministry," řekl ČTK Filip. Pokud někdo chce toto právo zpochybnit, útočí podle něho na samou podstatu zastupitelské demokracie. Filip uvedl, že s odpovědí ředitele finančního úřadu byl spokojen. "Tak jsem žádné další kroky nečinil, což všichni potvrzují," dodal.

Horáček strávil kvůli podezření z manipulací s nemocničními zakázkami půl roku ve vazbě, státní zástupce rozhodl o jeho propuštění letos v lednu. Severočeský podnikatel je ústřední postavou případu, podle médií ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích, za což žádal podle vyšetřovatelů úplatky.

Vedle Horáčka obvinila policie například bývalou ředitelku Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou, bývalého ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, který kvůli obvinění rezignoval, a bývalého ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka, jehož odvolal ministr zdravotnictví na začátku loňského července.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje