Státní vyznamenání pro youtubera Kovyho? Je z toho mela, Ovčáček se neudržel

Osobnosti, které obdrží státní vyznamenání z rukou prezidenta často budí rozpaky. Pozornost aktuálně vzbudil již samotný návrh na vyznamenání. Poslanec za Českou pirátskou stranu Tomáš Martínek navrhl na ocenění dvě osobnosti za boj proti dezinformacím.

Předávání státních vyznamenání při stém výročí založení Československa 28. října 2018
doporučujeme

Česko by se tak mohlo dočkat prvního youtubera oceněného státním vyznamenáním, jelikož Martínek navrhl na ocenění Karla Kováře vystupujícího na Youtube pod přezdívkou Kovy.

Kovář se totiž ve své práci věnuje také problému šíření dezinformací. „Od ostatních českých youtuberů se liší tím, že probírá aktuální společenská témata, politiku, odvrácenou stranu sociálních sítí či například nebankovní půjčky. Jeho tvorba se zakládá na infotainmentu (propojení informací a zábavy, které má většinou za cíl vzbudit určité emoce) a pomocí videí se snaží bořit předsudky ve společnosti. V roce 2019 navázal spolupráci se společností Člověk v tísni, s níž připravil pětidílnou sérii Kovyho mediální ring. Jedná se o edukační videa v rámci programu Jeden svět na školácha Kovy se v nich věnuje tématu mediální gramotnosti,“ zdůvodnil svůj návrh poslanec ve stranickém médiu Pirátské Listy.cz, také připomněl, že Kovář byl za svou práci oceněn předsedou Evropské komise  Jean-Claudem Junckerem.

Na státní vyznamenání navrhl Tomáš Martínek i žurnalistu Petra Nutila. „V roce 2015 založil projekt Manipulátoři.cz, publicistický web, zaměřený na média, internetové hoaxy a konspirace. Projekt podporuje nezávislé, otevřené myšlení za účelem otevírání kritické debaty o společenském a politickém dění v souvislostech České republiky,“ uvedl poslanec důvody.

 

Martínek chce v činnosti pokračovat. Po dobu svého mandátu chce každý rok navrhnout na ocenění dvě osobnosti, které proti šíření klamných informací bojují. „Nechceme přeci, aby nám tu lidé podléhali manipulaci a chodili například kácet stromy na koleje? Šíření nenávisti a klamání lidí pomocí zavádějících zpráv je velmi nebezpečné,“ zdůvodnil záměr poslanec na Facebooku.

Nicméně prezidentská kancelář poslancův návrh nepřivítala pozitivně. „Angažovanému svazáčkovi nikdo nic nenabízí a nabízet nebude a on už ideově vykřikuje, že nic nepřevezme. Tihle mladí bolševici jsou v každé době stejní.,“ uvedl na oficiálním twitterovém účtu mluvčí prezidenta Jiří OVčáček. Narážel na Kovářovo vyjádření, že by si vyznamenáni od prezidenta Zemana nepřevzal.

„Velice mě to překvapilo. Vnímám to jako gesto. Schválen nebudu, a i kdybych byl, tak z rukou úřadujícího prezidenta to nedokážu převzít,“ uvedl o návrhu youtuber.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama